16.08.2018

14:09

נושאים חמים
 מחנה קיץ עמותת אתגרים
מחנה קיץ עמותת אתגרים,
כפיר סיוון

בלתי אפשרי? אין דבר כזה

באמצעות מאות מתנדבים, צוות של רכזים, מדריכים ואנשי מטה וחברים עם מוגבלות מכל רחבי הארץ, בונים ב"אתגרים" גשרים שמרחיבים את הלב ומוכיחים שלנתינה אין גבולות

יום שישי, שבע בבוקר, פארק הירקון תל אביב. הקסם מתחיל. מפגש נוסף של קבוצת האופניים של עמותת "אתגרים" יוצא לדרך עם חברים עם מוגבלות ומתנדבים. יחד הם מוכיחים שרוח האדם חזקה מכל מגבלה. אצל אפי וינברג (54) ההגעה לפארק ביום שישי היא כבר חלק משגרה בת כמעט 20 שנה, ובכל שבוע הוא מתרגש ממנה מחדש. "אני מרגיש שההתנדבות ב'אתגרים' מוציאה ממני ומעוד רבים אחרים את החלק הטוב ביותר שלנו. מבחינתי ימי שישי עם החבר'ה מקבוצת האופניים הם מעין סמן שהכל בסדר ושלמרות כל העליות והמורדות שמזמנים החיים, יש לי עדיין מה לתת ובהמון אהבה".

 

קבוצת האופניים עליה מספר וינברג מורכבת ממתנדבים ומחברים עם מוגבלויות שונות. “חלק מהרוכבים מתמודדים עם לקויות ראייה, אחרים עם בעיות מוטוריות ויש גם חברים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי. היופי הוא שעל האופניים כל ההבדלים האלו נמחקים ואנחנו הופכים להיות קבוצה אחת שלמה. אנחנו רוכבים על אופני טנדם – אופניים זוגיים, כאשר במושב הקדמי יושב מתנדב ובאחורי יושב חבר, או על אופניים רגילים לצידם של חברים שמסוגלים לרכב באופן עצמאי. זו בעצם פעילות ספורטיבית שעטופה במפגש חברתי ומאפשרת להכיר מקרוב אנשים נפלאים שעושים הרבה מאוד טוב".

“התנדבות מתמשכת לפרקי זמן ארוכים היא אחד מסודות ההצלחה של 'אתגרים'”, אומרת אורנה וינקלר, בעברה רכזת המתנדבים בארגון והיום מכהנת בתפקיד מטה. "ישנן פעילויות נקודתיות לאורך השנה, ביניהן מחנה הקיץ ומסע ההתרמה 'גלגלים של תקווה' - אליהן אנחנו מגייסים להתנדבות קצרת טווח. ביתר המקרים, אנחנו מאמינים שהתנדבות לאורך זמן מאפשרת יצירת קשרים אמיצים והיא יוצרת ומקדמת יחסי אמון עבור החברים והן עבור המתנדבים".

 

עמותת "אתגרים" הוקמה בשנת 1995 על ידי נכי צה"ל וחרטה על דגלה את הקשר הבלתי נפרד בין פעילות ספורטיבית אתגרית בטבע לבין אנשים עם מוגבלויות. "אנחנו פועלים למען חברים עם מוגבלויות פיזיות, קוגניטיביות, חושיות ונפשיות מכל הארץ", אומרת וינקלר. :מידי שנה לוקחים חלק בפעילות העמותה כ-5,000 חברים וכ-1,000 מתנדבים. לאורך השנים 'אתגרים' פיתחה ענפי ספורט מותאמים לאנשים המתמודדים עם מגבלה, ביניהם שייט, צלילה, רכיבה על אופניים, גלישת צוקים, טיפוס, קיאקים, קארטינג ועוד. ישנן קבוצות קבועות שמתאמנות בכל אחד מהענפים האלו והתוצאות הן מרחיקות לכת ומרגשות בכל קנה מידה. חברים שבתחילת הדרך לא האמינו שיוכלו לקחת חלק בפעילויות, הופכים לפעילים ולומדים על עצמם הרבה מאוד דברים חדשים".

 

 העמותה הוקמה על ידי נכי צה"ל

העמותה הוקמה על ידי נכי צה"ל(כפיר סיוון)

 

 

העמותה מקיימת מפגשים פעם בשבוע בין המתנדבים לחברים ואחת מגולות הכותרת היא מחנה הקיץ השנתי. השנה לקחו בו חלק כ-1,500 ילדים ובני נוער שהתנסו במשך חמישה ימים בפעילות ספורט אתגרי בטבע, לינה בשטח ועוד המון חוויות. "המחנה הזה ייחודי כיוון שהוא מאפשר לילדים בעלי צרכים מיוחדים לחוות טיולים ופעילות בשטח, ממש כמו ילדים רגילים שיוצאים לטיול עם תנועת נוער", מספרת וינקלר. "יש מספר גדול של מתנדבים שלוקחים חלק באירועי המחנה, וההבנה היא שבחלק מהזמן לאותם מתנדבים לא תהיה תעסוקה מלאה. חללי הזמן האלו הולידו יוזמות יצירתיות נפלאות, ביניהן מתנדבים שהפכו מגרש כדורסל רגיל לגמרי למעין מסלול מכשולים עבור החברים. אחד הדברים המרגשים ביותר הוא לשמוע בתום ימי המחנה את הסיפורים המרגשים של המתנדבים שבמקור מגיעים כדי לתת מעצמם לחברים ויוצאים מלאים באנרגיה וברצון לעשות עוד בעתיד".

 

כיוון שההתנדבות ב"אתגרים" היא לאורך זמן, חשוב מאוד שתהיה התאמה מלאה בין הכישורים והרצונות של המתנדב לבין אופי ההתנדבות אליה הוא משובץ. "כל מתנדב ממלא שאלון באתר האינטרנט של העמותה”, מסבירה וינקלר. "מהתשובות של המתנדב ניתן ללמוד היכן הוא גר, במה הוא היה רוצה להתנדב וכמה זמן יש לו כדי לעסוק בהתנדבות. אחרי תהליך המיון המתנדב משובץ לענף ולקבוצה מסוימת ושם הוא מתנדב באופן קבוע. חשוב לנו מאוד שההתאמה תהיה מלאה, כי רק כך המתנדב יוכל להתמיד ולהפוך לחלק בלתי נפרד מפעילות העמותה". 

 

בחזרה לוינברג. "אני מרגיש שההתנדבות ב'אתגרים' הופכת אותי לאדם טוב יותר", הוא אומר. "בכל סוף מפגש מתאפשר לי לדבר על פרשת השבוע ולחבר אותה לאירועים המתרחשים בהווה. זה בדיוק היופי בהתנדבות, שהיא מאפשרת למתנדב להביא דברים מהעולם שלו, להעשיר ולהעניק לאחרים מבלי לצפות לתמורה. אבל האמת היא שהתמורה מההתנדבות זה החיוך של החברים, הקשרים האמיצים שנרקמים לאורך השנים והידיעה שמידי יום שישי יש לי הזדמנות להפוך את העולם שלנו לטוב יותר". 

 

 ההתנדבות תהפוך אתכם לאנשים טובים יותר

ההתנדבות תהפוך אתכם לאנשים טובים יותר(כפיר סיוון )

 

רוצים למצוא מקום התנדבות בקלות? לפרטים ורשימת אלפי מקומות התנדבות בישראל הכנסו לאתר התנדבות ישראלית