BETA

16.09.2017

02:28

נושאים חמים

אנשי השנה של מערכת "שישי": עדי המדינה ומפכ"ל המשטרה

שנת תשע"ז הייתה השנה של עדי המדינה עם גיוסם של מיקי גנור בפרשת הצוללות וארי הרו בתיקי 1,000 ו-2,000. היום כמעט בכל חקירה קטנה או גדולה, ניתן למצוא אותם. המפכ"ל בראיון לחדשות 10: "עדי המדינה הם הכרח בל יגונה"

פעם קראו להם עדי מלך, לפני שהחליפו את השם לעדי מדינה. אבל בשיח נותרו אותם הכינויים: שטינקרים או מוייסרים או מלשנים. פעם הם היו מעטים, היום כמעט בכל חקירה קטנה או גדולה, פשיעה כבדה או צווארון לבן, ניתן למצוא את עדי המדינה.

 

ירון לונדון, היום סנגור ופעם חוקר ביחב"ל, מסתייג מאוד. "יש שימוש יתר. איך שפותחים בחקירה משתמשים בהם. עד מדינה או לא טלית שכולה תכלת. זה אדם שעבר עבירות קשות, מנסה למלט את עצמו מהדין ונותנים לו כרטיס פתוח החוצה".

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

"עד מדינה זה הכרח בל יגונה": ריאיון בלעדי עם מפכ"ל משטרת ישראל, רוני אלשיך

בריטניה: דאע"ש קיבל אחריות על הפיגוע בלונדון

החיים נחצו לשניים: קרוביה של האחות שהוצתה למוות מתקשים לחזור לשגרה

 

פרופסור עודד מודריק, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת"א אומר כי: "העובדה שאתה יכול להשיג בקלות רבה עד מדינה יכולה לגרום לכך שהחוקרים יתעצלו לחפש ראיות אובייקטיביות"

 

 

גיוס כעד מדינה. ארי הרו
 

גיוס כעד מדינה. ארי הרו(חדשות 10)

 

עדי המדינה של הפשיעה הכבדה יחיו תמיד בחשש שמישהו יבוא ויקבור אותם בחולות או יתקע להם כדור באישון ליל. "כל מי שמשמש עד מדינה אין לי ספק שהוא פוחד", אומר המפכ"ל לשעבר משה קראדי.

 

ע' היה שופט כדורגל בכיר, שנים הוא ושופטים נוספים קיבלו שוחד ממהמרים מקצועיים ובהתאם לשוחד הם היטו משחקי כדורגל. הוא גוייס כבר בתחילת החקירה ולדבריו לא התלבט יותר מדי. ע' היה עד מדינה מצטיין. השופטים והמהמרים כולם הורשעו ונגזרו עליהם שנות מאסר. הוא יצא בלי קנס כספי ובלי רישום פלילי. "היום בדיעבד אוי ואבוי אם לא הייתי עושה את זה. לא הייתי יושב פה היום", הוא מתוודה.

 

ע' הוא דוגמה יוצאת דופן: עד מדינה שהיה מעין סוכן הקליט תעד והביא הוכחות חד משמעיות, שלא היו תלויות רק בסיפורים שסיפר לחוקרים. "אם אני לא הייתי תופר אותם, הם היו תופרים אותי. עד לא מזמן הייתי עדיין בקשר חברי עם החוקרים", הוא מספר.

 

 

 

"אין לי ספק שהם פוחדים". מפכ"ל המשטרה לשעבר, משה קראדי(חדשות 10)

 

מדינת ישראל קבעה שיא כשגייסה עדי מדינה בפרשת אולמרט. שולה זקן ושמואל דכנר ספגו הוקעה תקשורתית לא קטנה. השנה נחשפנו בגדול לשחקנים חדשים: מיקי גנור האיש עם הצוללות ומזוודות הכסף. הוא מדבר ושורת הנחקרים הולכת ומתארכת, והשאלה לאן עוד תגיע. יש גם את ארי הרו פעם מקורב לנתניהו היום עד מדינה שסוגר חורים בפרשות 1,000 ו-2,000. אל טיב החומר שהם סיפקו אנו ניחשף במהלך השנה הקרובה.

 

בתוך כך שנתיים אחרי שנכנס לתפקידו העניק המפכ"ל רוני אלשיך ריאיון ראשון לתוכנית "שישי עם אילה חסון" בחדשות 10. כשנשאל המפכ"ל מה דעתו על הביקורת בשימוש הגובר בעדי מדינה, השיב כי הוא חושב שהמפולת של ארגוני הפשיעה בשנים האחרונות התחילה בגלל היכולת לגייס עדי מדינה שהם "הכרח בל יגונה".

 

 

 

"הכרח בל יגונה". מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בריאיון לערוץ 10(חדשות 10)