BETA

01.07.2017

00:23

נושאים חמים

מים עכורים: איך צברה נכה חסרת כל חוב של מיליון ש"ח לתאגיד מים?

שמחה אבוג'אן מתגוררת בצריף קטן בשכונת הארגזים בדרום תל אביב. היא נכה מאה אחוז ונזקקת לקצבה. אז איך דווקא היא נקלעה למצב שבו תאגיד המים המקומי דורש לגבות ממנה חוב של מיליון שקל שלטענתה לא היה ולא נברא? ואיך זה שהעירייה דורשת עוד חצי מיליון ובנק הפועלים מעקל לה את החשבון בניגוד לחוק, ומותיר אותה חסרת כל

זה סיפור על אטימות ועל כוחנות ועל עליבות. משפחת אבוג׳אן עלתה מעיראק ב-1952 והתגוררה בצריף בשכונת הארגזים. חלפו שנים הבן עזרא התחתן עם שמחה נולדו להם ילדים, הכל בצריף בשכונת הארגזים.

 

היא גרה בכוך מט ליפול,העוני והעליבות זועקים מכל פינה. שמחה עברה חמישה אירועים מוחיים, מוגדרת נכה של לצמיתות ומקבלת מהמדינה קצבה חודשית בת 2,700 ש"ח, אבל היא לא מקבלת אותה כי חשבון הבנק שלה בפועלים מעוקל. מדוע? כי שמחה חייבת לחברת "מי אביבים" של עיריית תא 920 אלף ש"ח חוב על חשבון מים.

"הבית שלי כל הזמן סגור. אני לא משתמשת בכלל במים. אני בצהריים ובלילה מתקלחת - זה הכל. איך הגעתי לסכום כזה?", שואלת שמחה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

טראמפ: "הסבלנות לקוריאה הצפונית תמה, אין להם כבוד לחיי אדם"
החל מראשון: סיפור עלייתם ונפילתם של הטייקונים הגדולים בישראל
הסוכנות היהודית על דחיית חוק הגיור: "מקווים להשיג פתרון שיחזק את אחדות העם היהודי"

 

 

 

"לא משתמשת בכלל במים". שמחה אבוג'אן שצברה חוב של מיליון ש"ח(שישי עם אילה חסון)

 

בדצמבר 2016 אחרי פניות רבות ואחרי שנציג מטעם "מי אביבים" בדק את שעון המים, קיבלה שמחה מכתב שמאשר שמד המים לפיו היא מחויבת לא משויך אליה.

 

בינתיים העירייה הספיקה לבקש ממנה חוב נוסף בסך חצי מיליון ש"ח ובנק הפועלים עיקל את חשבונה בניגוד לחוק. "על פי חוק אסור היה להם לעקל לה את החשבון. זו אישה נכה שמקבלת קצבה. זו שערורייה שאין כדוגמתה. למה לפישמן עושים תספורת ולגברת שמחה עיקול?", אומר עו"ד משה יצחק אוסדיטשר המייצג את שמחה.

 

שמחה מחוייבת על לפחות חצי שכונה, שבה יש גם בנייה פיראטית אבל את מי זה מעניין? שכונת הארגזים ממוקמת על שטח של מנהל מקרקעי ישראליש מגעים עם הדיירים במטרה לפנות אותם ולבנות במקום רבי קומותכשמי שזכאים באמת כמו שמחה והגרוש שלה יקבלו דירות - בתנאי שאין להם חובות.

 

 

חשבון של מיליון ש
 

חשבון של מיליון ש"ח. שעון מים(צילום מסך -)

 

מ"מי אביבים" נמסר בתגובה: "הלקוחה מתגוררת במתחם שאינו מוסדר ובו פולשים, אשר רובם אינם משלמים בעבור צריכת המים במשך שנים רבות. אופן החיוב של הלקוחות במתחמים מסוג זה, כפי שקובע החוק, נעשה בהתאם לחלקם היחסי מסך צריכת המים המשותפת במתחם. בפניותיה של הלקוחה אלינו בעבר הוסבר לה כי ע"מ שנוכל לחייבה בהתאם לצריכתה בפועל עליה לפעול להתקנת מד מים משויך וכן הוסבר כי עם התקנת המד יבוצע תיקון לחיובי עבר.

 

בעניין הנכות, נציין כי אנו פועלים מול האוכלוסייה המוגנת בכפוף להוראות רשות המים ועל בסיס רשומות המועברות אלינו לעניין אוכלוסייה זו .בתקופות החיוב הנדונות הלקוחה לא נכללה ברשומות אלו.מניעת עיקולים הינה באחריות הבנק בלבד".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "הבנק בדק לעומק ומסתבר שהסיפור המוצג על ידכם אינו נכון לחלוטין. הבנק לא מנע מהלקוחה אפשרות למשוך את קצבת הביטוח הלאומי, והתנועות בחשבונה של הלקוחה אכן מעידות על כך שהיא משכה את קצבתה מדי חודש. רבים מלקוחות הסניף בו מדובר הם מקבלי קצבאות ביטוח לאומי, ועובדי הסניף פועלים מולם ברגישות המבוססת על ניסיון רב. על פי הוראות הדין, כאשר מתקבל בבנק צו עיקול, על הבנק להודיע על כך ללקוח ולפעול על פי הדין בחשבון, ומודגש שוב כי העיקול אינו חל על קצבאות ביטוח לאומי.״

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה:  "נבדוק את המקרה לגופו. המידע על קצבאות שונות שניתנות על ידי הביטוח הלאומי אינו מועבר לנותני שירות כדוגמת מי אביבים אך קצבאות אלו אינן ניתנות לעיקול, ועל כן במקרים שכאלו הבנק הוא אשר מונע את הטלת העיקול".

 

גילוי נאות: בעלה של אילה חסון מנהל הליך משפטי לאכוף על בנק הפועלים לבחון את נסיבות האשראי שהבנק נתן לנוחי דנקנר.