BETA

26.08.2016

23:56

נושאים חמים

הסרבנים של אלאור: "עוד נבער את המפקדים שמבזים את המדים"

ירייה אחת בחברון קרעה בחודשים האחרונים את החברה הישראלית. בקרב תומכי הנאשם בהריגת המחבל, גוברים הקולות לסרבנות לשרת במילואים. "זרקו אותו לכלבים", הם אומרים. המתנגדים טוענים: "זה כבר לא עניין מקצועי, שיסו את ההמון בצבא"

עשרות מקרים של הרג מחבלים היו במהלך האינתיפאדה האחרונה. כמעט כולם לעיני מצלמות. רובם מסתיימים ללא כתבי אישום. וגם במקרים הבודדים שבהם מוגשים כתבי אישום, הסעיפים פחותים מהריגה. המשפט מתנהל בשקט, רחוק מאור הזרקורים. אבל ירייה אחת בחודש מארס האחרון קרעה את העם. היא הגיעה בעיצומו של גל טרור ואמירות מתלהמות מהדרגים הכי בכירים. ואז, מעצר, משפט מתוקשר - וקרע שהולך וגדל.


עוד בחדשות 10:

 

בשעה שבאולם בית הדין הצבאי ביפו מתנהל משפטו של אלאור אזריה, ברשתות הולכים וגוברים קולות תומכיו, הקוראים ללוחמי המילואים שלא להיענות לצווי הגיוס. אחד כזה הוא צחי אליהו. לפני כמה חודשים הוא העלה לעמוד הפייסבוק שלו את תמונתו ובה הצהיר: "אני, צחי אליהו, מספר אישי... לא עושה יותר מילואים עד שישחררו את אלאור אזריה. מקווה לעוד הרבה כמוהו".

 

בתוך זמן קצר, זכתה לתמיכה מסביבתו. "אחרי שעתיים, 5,000 אנשים, 2,000 שיתופים", הוא מתאר. "המון אנשים הפסיקו לעשות מילואים בגלל הפרשה. זה לא הצבא שאני אוהב. הצבא שאני אוהב זה הצבא של קצינים כמו עימאד פארס, צ'יקו תמיר, שמואל זכאי. לא של הליצנים שיושבים כל היום מול המחשב".

 

לא מדובר עוד במרד המוני, אלא בסרבנות אפורה. מרבית האנשים שדיברנו איתם סרבו להיחשף - יורים בפייסבוק בגאווה, אבל כשמגיע הצו, מוציאים גימלים או סוגרים עניין בשקט עם המ"פ. גם לצבא נוח לעצום עין כרגע. "אותם חדלי אישים שהפקירו חייל ונטשו אותו בשדה הקרב, והובילו אותו למעצר כאחרון הפושעים, אני רואה בהם מפקדים שסרחו", טוען רן כרמי בוזגלו, מהפעילים הבולטים במאבק למען אזריה שמוביל מלחמה משלו - ברמטכ"ל. "זה מהמ"פ, דרך המג"ד והמח"ט ועד שר הביטחון שהודח. המפקדים האלה מבזים את הדרגות והמדים. אנחנו נבער אותם מיד לאחר שיזוכה אלאור. אני לא רואה בזה פוטש. זה ניקוי אורוות".

 

 

אלאור אזריה בבית הדין. השבוע יתחדש המשפט
 

אלאור אזריה בבית הדין. השבוע יתחדש המשפט(חדשות 10)

 

בינתיים, בשטח, גם הורים לחיילים שרק התגייסו לשירות קרבי או מלווים את בניהם הלוחמים בשירותם, משמיעים את חששותיהם. מאלי ג'רבי, אם לחמישה מבאר יעקב, גייסה לפני חודש את בנה לחטיבת גולני. אם זה היה תלוי בה, היא אומרת, בנה היה משרת כג'ובניק.

 

"הייתי בעד לתת מעצמך, לשרת את המדינה", היא מסבירה. "מאז המקרה של אלאור אזריה, יש לי בעיית אמון רצינית עם הצבא. אני אמרתי לו שהיום הידיים של החיילים קשורות. זה לא כמו שהיה פעם. הם זרקו אותו לכלבים. אם הבן שלי יפול, חס ושלום, למקרה כמו של אלאור והוא יירה, אז הוא יעמוד למשפט? יהרסו משפחה שלמה כמו שהרסו את המשפחה של אלאור?"

 

אבל גם בקרב מי שנלחמים מול ארגונים כמו "שוברים שתיקה" יש שמתקשים לקבל את הסרבנות החדשה. "היה חייל שפנה אליי והוא כתב ככה: 'אני לוחם בכפיר. לאור ההתפתחויות האחרונות, ירד החשק ממילואים'", מתאר אביחי שושרן, ממקימי עמותת "האמת שלי". "אמרתי לו: 'תשמע, חביבי, אני מגיע מגוש קטיף. שאף אחד לא יבלבל לי את המוחר על מה זה חוסר אמון בין חייל, שמצד אחד צריך לשרת את הצבא, ומצד שני הוא מרגיש שהמערכת 'בגדה בו' במקום כזה או אחר. בין זה לבין לא לעשות מילואים, מה הקשר בכלל?'".

 

ביום ראשון יתחדש משפטו של אזריה ולדוכן העדים יעלו גם קצינים בכירים במילואים שגויסו על ידי ההגנה לדבר למען הלוחם. אבל כמו עוד הרבה עובדות בסיפור הזה, יש אנשים שזה לא באמת משנה להם. "זה בדיוק הדבר שהכי מרגיז אותי בפרשה הזאת. שיסו את ההמון בצבא", אומר אלוף (מיל') נעם תיבון. "את הפרשה הזו העבירו באופן מתוחכם מהמגרש הצבאי של בירור מה שקרה שם באמת - למגרש הפוליטי. עשה את זה ליברמן, עשה את זה נתניהו. זה כבר לא עניין מקצועי ובפוליטיקה יש לכל אחד דעה".

 

ההפגנה למען אזריה בתל אביב
 

ההפגנה למען אזריה בתל אביב(רויטרס)

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הניסיון לקשר בין משפטו המתנהל של החייל אלאור אזריה או כל אירוע חריג אחר לבין חובת השירות הצבאי וערכי היסוד לפיהם פועל צה"ל כצבאה של מדינה דמוקרטית הוא פסול מהיסוד. מאז אירוע זה, גויסו לצה"ל עשרות גדודי מילואים, בשיעורי התייצבות גבוהים מאוד של אנשי המילואים שביצעו אימונים ותעסוקה מבצעית במסירות, בהצלחה ומתוך תחושת מחוייבות המשקפת את רוח ההתגייסות ואיכות השירות בקרב אנשי המילואים בצה"ל. חוסנו של צה״ל מבוסס על היותו צבא העם הנמצא דרך קבע מחוץ לויכוחים פוליטיים ולמחאות חברתיות. צה"ל, לא יפעל תחת איומי מחאות, סרבנות או שביתות מכל סוג שהן ויש לגנותם בכל תוקף. מחלוקות ואי הסכמות בנושאים אלו יש להשאיר מחוץ לשורותיו של צה״ל בכדי לשמור על צבא לוחם ערכי וממלכתי".