BETA

04.04.2016

15:23

עודכן:

10tv
10tv
,פוטוליה

הפעם הראשונה של הילד שלכם אצל רופא שיניים

מתי כדאי להגיע לרופא שיניים בפעם הראשונה? למה כדאי לתת ממתק כקינוח ולא כנשנוש בין הארוחות והאם כדאי שהילד יצחצח לבד?

ביקור ראשון אצל רופא שיניים מומלץ לפי האגודה הישראלית לרפואת שיניים לילדים בגיל שנה, כחצי שנה לאחר בקיעת שן ראשונה, ולפי האגודה האמריקאית כבר בגיל חצי שנה. חשוב לזכור, כי בביקור כזה יכולת הקטנים לשבת על כיסא הרופא מוגבלת מאד ולמעשה מטרת הביקור היא בעיקר לבסס עם ההורים הרגלים לשמירה על בריאות השיניים.

 

כבר מגיל צעיר עם בקיעת השיניים נחשפים הילדים להדבקה בחיידקי עששת, הן מהעברת רוק מההורים והן מילדים אחרים. ההדבקה נוצרת משימוש משותף בכפיות, בכוסות או מהרגלים כמו ניקוי המוצץ בפה האם. השיניים הצעירות חשופות להדבקה ולכן, חשוב לבסס בקרב באי הבית את ההרגלים הטובים ביותר על מנת לשמור על השיניים. בביקור הראשון אצל רופא השיניים מנסים להעריך מתי מצחצחים שיניים וכיצד? ומהי מידת החשיפה למזון עששתי?

 

חשוב לפני השינה לנקות את השיניים עם גזה נקיה ולחה, או בעזרת אצבעון. בהמשך ניתן לעבור למברשת שיניים קטנה ורכה אשר תתאים לגודל הפה הקטן. ישנה חשיבות רבה לצחצח שיניים גם אחרי ארוחת בוקר על מנת להקנות כמה שיותר שעות נקיות. אנחנו רוצים להימנע משינה עם חלב או תמ"ל על השיניים, ועצתי לילדים שהתרגלו לישון עם בקבוק, היא לדאוג שבקבוק לאחר צחצוח יהיה בקבוק מים בלבד.

 

 

מי מצחצח את השיניים, האמא ליד או הילד לבד?

תמיד אפשר לתת מברשת וזמן לצחצוח עצמי, אך לסיים בצחצוח על ידי ההורה אשר יבטיח הגעה למשטחי השיניים העליונים, ולצדי השיניים מכיוון הלשון, החיך והלחי, כל זאת עד גיל 7. אבל כיצד רותמים את הילדים למשימה? ניתן לצחצח ביחד עם ההורים, ולהרגיש כמו גדולים, או שניתן לצייר טבלה עם ימות השבוע ובה נסמן אם צחצחנו בערב ובבוקר - ואם עמדנו במילוי הטבלה אפשר להבטיח פרס קטן.

 

 

 

(פוטוליה)

 

מברשת שיניים חשמלית, כן או לא?

במספר מחקרים לא הובחן הבדל בעל משמעות קלינית בטיב הניקוי בהשוואת מברשת חשמלית לרגילה, וכיום ההמלצה למברשת חשמלית היא לבעלי מוגבלות מוטורית. מאידך, ישנם ילדים הנהנים מהמברשת כגאדג'ט ואם עקב כך הצחצוח משתפר, אני בעד.

 

בבחינת המזון אליו אנחנו חשופים, חשוב לזכור כי חיידקי העששת יודעים לנצל סוכרים במזון על מנת להפריש חומצה, אך לא רק מזון מתוק מכיל סוכרים. פחמימות מרכיבות רכיבי מזון רבים ויחד עם הסביבה החומצית בפה הנוצרת לאחר אכילה, ישנו סיכון גדול ליצירת חורים בזמנים אלה.

 

כדאי לנסות לרכז את החשיפה לסוכרים לזמנים ספציפיים ומרוכזים עד כמה שניתן - ולכן אם החלטנו שנותנים ממתק, עדיף שיינתן כקינוח בסוף ארוחה, ולא בין ארוחות. יצירת מבנה של ארוחות מסודרות ופחות נשנושים בין  ארוחות יבטיחו יותר שעות בהן הרוק מתקן את רמת החומציות בפה והסיכון לחורים קטן.

 

במידה ויש ספק, תמיד ניתן לצחצח את השיניים פעם נוספת, או ללעוס מסטיק ללא סוכר המעודד הפרשת רוק ומועיל בשמירה על השיניים.

 

בבדיקה אצל רופא השיניים נבחנות גם הרקמות הרכות בפה, הרקע הבריאותי של הילד וניתן הסבר מפורט על חשיפה לפלואוריד. כל אלה יאפשרו לנו לבסס סביבה תומכת בהיגיינה אוראלית וכך נקטין משמעותית את הסיכון לעששת.  במשפחות אשר עברו הדרכה שכזו ניתן לדחות את הבדיקה הראשונה לגיל שנתיים ולהגיע לבדיקה עם ילד קטן המבין כבר טוב יותר את המתרחש סביבו, וכך להפוך את החוויה לכיפית יותר.

 

 

 

 

 

 

(פוטוליה)