BETA

17.08.2017

18:21

עודכן:

דנה שושן ווהל, מנהלת אחריות חברתית במייקרוסופט
דנה שושן ווהל, מנהלת אחריות חברתית במייקרוסופט,
שרונה אברהם

לתהות על הקיים: ביה"ס צריך להכין את הילד לשוק התעסוקה

הורים וילדים, גליון החינוך | "עוד לא פגשתי את הילד/ה שההתנסות ביצירה, בעשייה, בפיצוח בעיה אמיתית שעמדה מולם לא הביאו אותם לחוויה של גדילה משמעותית", אומרת דנה שושן-ווהל, מנהלת אחריות חברתית ב"מיקרוסופט", ומסבירה איך להכין את הדור הבא לשוק התעסוקתי

אין אדם שחינוך אינו מעניינו. חינוך איכותי המוביל להתפתחותם של אנשים מבוגרים, תורמים, מאושרים ובעלי יכולת מגיע לכולנו. ובגלל זה, יש מקום לכולם בדיון המתמשך (שצריך להמשיך ולקיימו תמיד) על האופי, על הדרך ועל האמצעים להשגת המטרה.

 

אנו מביטים סביבנו ורואים מציאות משתנה. מקפצות השינוי נהיות מהירות יותר. העולם התעסוקתי כפי שהכירו אותו הורינו, 30-20 שנה אחורה הופך בחלקו לא רלוונטי ולכן, שינוי נדרש גם בהכנה אליו. מערכת חינוך המגלה אלסטיות וגמישות גבוהה נדרשת לנו אל מול האתגרים החדשים. כשיש כל כך הרבה חוסר ודאות, המשכיות תנועה, ובחינה מתמדת של המוצע אל מול הנדרש.

 

>> לכתבות נוספות בפרויקט

להיות מדען עם פרופ' דן | אינטגרטיבי, לא סגרגטיבי | טור עורכת: מה אפשר לשנות?

יגאל סרנה מבקש להעלות את שכר המורים

 

כאן נכנסת ההתפתחות הטכנולוגית. הזמנים המרתקים בהם אנו חיים מאפשרים היום יותר מאי פעם, את היכולת להנדס למידה מותאמת אישית, העוקבת אחר התפתחות הלומד/ת ומאתגרת אותו/ה בהתאם. אבל המשמעות שניתן לייחס למרחב הולך ומתגבר של פתרונות מותאמים אישית היא גדולה עוד יותר כאשר בוחנים את ההבדלים והמאפיינים של החברה שלנו.

 

 

ביל גייטס במעבדה. העולם התעסוקתי שהכירו הורינו הופך ללא רלוונטי
 

ביל גייטס במעבדה. העולם התעסוקתי שהכירו הורינו הופך ללא רלוונטי(AFP)

 

הזדמנות שווה צריכה להיות מוענקת לכל ילדי ישראל באשר הם. הנגשה טכנולוגית אינה סוף פסוק. היא רק ההתחלה. שוויון אינו המונח המתאים כאשר קו הזינוק אינו אחיד. ולכן הנוסחה החדשה צריכה להכיל את המונחים הגינות וצדק. הבניית מידרג השקעה המתחיל מהחזקים ומתעצם במשאבים לאזורים מוחלשים.

 

הטכנולוגיה יכולה לסייע בצמצום פערים ולתת מענה אישי בחליפה הנתפרת לכל סוג של משתמש. פתרון אישי ומיטבי לכל אחד מילדי ישראל בגילאי 3-18. תבנה תמונת מציאות יצרנית ומטיבה עם כל רמות וגווני החברה ותייצר מנועים של צמיחה מהפריפריה ומהמרכז, מהמגזר הערבי, חרדי, וחילוני שיובילו את ישראל.

 

ומהי אבקת הקסם של חומרי הלימוד שניצוק לתוך המערכות החדשות?

 

ובכן, מספר יסודות מרכיבים אותה: נתחיל מהסיפור של כל אחד מהלומדים, המורשת שהביאו עמם מהבית, החלומות שהם חולמים והאנשים שמסייעים להם להגשים אותם. לכל אחד מאיתנו יש סיפור שיש לו משקל והשפעה, שניתן להעשיר ולהתפתח באמצעותו. משם, נמשיך ונזהה את המצוינות שכל אחד ואחת מאיתנו אוחזים בה. הגרעין המופלא, שחשיפה מוקדמת שלו תאפשר הזדמנות לפתח כישורים שיסייעו להתקדמות, לביטחון העצמי, לחיזוק האמונה העצמית, לרצון לחלוק.

 

 

הנגשה טכנולוגית לכל ילדי ישראל אינה סוף פסוק. היא רק ההתחלה
 

הנגשה טכנולוגית לכל ילדי ישראל אינה סוף פסוק. היא רק ההתחלה(צילום מסך)

 

וכשיש באמתחתנו "עצמי" מחוזק, נבחן כיצד נראה עולם העבודה כפי שמגדירים אותו העתידנים סביבנו וננסה לגזור את בסיסי הלימוד משם. בעולם של חוסר ודאות בו ההגדרות המקצועיות מתפרקות ומתחדשות, מה ניתן לילדנו היום שישרת אותם במחר שאינו מוכר לנו? התשובה היא חשיבה ביקורתית, היכולת לתהות על הקיים, לבחון את הערכים שלי, לנהל דיאלוג ממקום מושכל ולגדול בתהליך. אוריינות והבנה (כפי שמחפשים מבחני פיז"ה לייצר), לצד יכולות הביטוי, הסקת מסקנות. ולצד אלו, שפות נוספות להבנת העולם הסובב אותם, לרבות כתיבת תוכנה.

 

הביצוע יביא את מציאות חיינו והחוויה למרחב הלימודי. עוד לא פגשתי את הילד/ה שההתנסות ביצירה, בעשייה, בפיצוח בעיה אמיתית שעמדה מולם ולא חוו גדילה משמעותית.

 

כיצד ניתן להרחיב זאת? הדרך היא באמצעות השינוי במעמד ודמות המורה בכיתה. עוד לא הומצאה הטכנולוגיה שתחליף את המורה מול תלמידיו וטוב שכך. אנחנו רוצים מורים שבחרו במקצוע, שפוגשים תלמידים כשניצוץ בעיניהם הנובע מהאפשרויות האינסופיות לייצר יחד. את אלו שאינם פוחדים לגלות עולמות חדשים עם הלומדים, ומאחוריהם עומדת מדינה שמכשירה ומרוממת, שמשקיעה משאבים עד אין קץ להבטיח שמי שמוטלת עליו האחריות להוביל את דור העתיד קדימה יקבל את כל הכלים הנדרשים כדי להצליח במשימתו.


דנה שושן-ווהל, מנהלת אחריות חברתית, מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל: חיבור הדוק לטכנולוגיה הכתבה מתפרסמת בגליון ספטמבר 2017 של "הורים וילדים"