BETA

28.09.2017

14:53

עודכן:

גלולה למניעת הריון
גלולה למניעת הריון,
שאטר סטוק

המדריך המלא: כך תימנעי מהריון

אמרו לך שגלולות משמינות וגורמות לשיעור יתר? זהו רק עוד מיתוס לגבי אמצעי מניעה. המגוון שיש היום מאפשר באמת לכל אישה למצוא את מה שמתאים לה וד"ר רונית אלמוג עושה לכן סדר

 

במדינת ישראל ישנן למעלה מ-20 אלף הפסקות הריון המתבצעות מדי שנה. מרביתן נעשות בגין הריון לא מתוכנן שאינו רצוי. הפסקת הריון הינה חוויה לא פשוטה ולעיתים השלכותיה מלוות את האישה שנים (בין אם צלקות נפשיות או השלכות פיזיות). את מרבית הפסקות ניתן היה למנוע אילו הנשים היו משתמשות באמצעי מניעה

כיום קיים מגוון מאד רחב של אמצעי מניעה, שמאפשר לכל אישה למצוא את מה שמתאים עבורה ביותר.

 

חשוב שנשים תדענה מהן האפשרויות העומדות בפניהן על מנת שתוכלנה לבחור את אמצעי המניעה המתאים להן ביותר, כזה שיהיה יעיל במניעת הריון, נוח לשימוש ושכרוך במינימום תופעות לוואי.

 

אמצעי המניעה השכיח ביותר בקרב נשים צעירות בישראל הוא הגלולה למניעת הריון. הגלולה קיימת כבר למעלה מ-50 שנה, אומנם קטנה בגודלה, אך בהחלט ראויה לכינויה  ה-גלולה".. אכן, הגלולה אפשרה לנשים את החירות להימנע מהריון לא רצוי, להחליט בעצמן מתי ברצונן להרות ולתכנן את חייהן בהתאם.

 

הגלולות


גלולות מונעות הריון ביעילות גבוהה מאוד (קרוב ל-100%) כאשר הן ניטלות כהלכה. מעבר להיותן כה יעילות במניעת הריון, יש להן יתרונות רבים נוספים: הגלולות מפחיתות את כמות ומשך הדימום הווסתי ומסייעות במניעת אנמיה, מפחיתות את ביטויי התסמונת הקדם ווסתית, מונעות כאבי מחזור, מסדירות את מחזור הווסת, מסייעות במניעת ציסטות פיזיולוגיות בשחלות, ואף בשימוש לטווח ארוך מפחיתות את הסיכון לחלות בסרטן שחלות וסרטן רירית הרחם.

 

עדיין ישנן שאלות רבות שחוזרות על עצמן לגבי השימוש בגלולה. אחת השאלות הנפוצות ביותר, היא:  האם הגלולה תגרום לשיעור או לאקנה"? הלכה למעשה, הגלולות משפרות את מראה עור הפנים ומסייעות לטיפול באקנה ובשיעור יתר. לעתים גלולות ניתנות לבנות צעירות כטיפול באקנה עוד טרם החלו לקיים יחסי מין, כשעדיין אינן זקוקות לאמצעי מניעה. נשים רבות חוששות להשמין בעת נטילת גלולות, אך למעשה גלולות אינן גורמות להשמנה. תתכן עם התחלת השימוש, עלייה זמנית של 1-2 ק"ג במשקל בגין אפקט של צבירת נוזלים, תופעה שחולפת עם הזמן.

 

ישנן נשים שמפסיקות שימוש בגלולות על מנת ""לנקות "את גופן. בפועל אין צורך להפסיק ליטול גלולות כל עוד הריון אינו רצוי. הפסקה כזו רק מעלה את הסיכון להריון לא רצוי ומצריכה שוב תקופת הסתגלות לגלולות.

מרבית הגלולות הן גלולות משולבות המכילות את שני הורמוני המין העיקריים: אסטרוגן ופרוגסטרון. מרביתן ניטלות במשך 21 ימים עם שבעה ימים הפסקה, ישנן גם גלולות אשר ניטלות ברציפות כל יום, כלומר כל חפיסה מכילה 28 גלולות, כאשר 4 הגלולות האחרונות בכל חפיסה אינן מכילות הורמונים. ישנן גלולות אשר נלקחות שלושה חודשים ברציפות, כך שהווסת מופיע רק אחת לארבעה חודשים.

 

אחת הבעיות השכיחות בגלולות הינה הצורך לזכור ליטול אותן באופן יומיומי, ביחוד באורח החיים התובעני של נשים כיום. אולם, כיום  קיימים אמצעי מניעה הורמונליים המכילים את אותם הורמונים כמו בגלולה עם כל יתרונותיה, אך ללא הצורך בנטילה יומיומית כגון טבעת נרתיקית או מדבקה.

 

 

מדבקה למניעת היריון
 

מדבקה למניעת היריון(אימג' בנק / Getty Images)

 

 

הטבעת הנרתיקית


הטבעת הנרתיקית הינה טבעת גמישה שהאישה מחדירה לנרתיק למשך שלושה שבועות, ובשבוע הרביעי מוציאה אותה לשבוע הפסקה, במהלכו תופיע הוסת. הטבעת משחררת את ההורמונים באופן רציף והם נספגים ישירות מהנרתיק למחזור הדם.

 

מדבקה או זריקות


מדבקה שבועית שהאישה מדביקה על העור אחת לשבוע במשך שלושה שבועות. ההורמונים המשוחררים מהמדבקה נספגים ישירות דרך העור למחזור הדם.

 

ישנן גם זריקות הניתנות בהזרקה לשריר או לתת העור אחת לשלושה חודשים. זריקות אלה מכילות את ההורמון פרוגסטרון בלבד .

 

כמו בכל תרופה, גם בנטילת גלולות עלולות להופיע תופעות לוואי כגון תחושת גודש בשדיים ודימומים לא סדירים בעיקר בתחילת השימוש שחולפים עם הזמן. אולם תופעת הלוואי העיקרית שממנה חוששים היא הסיכון המוגבר לקרישיות יתר (נטייה לפתח קרישי דם בתוך כלי הדם). מדובר במקרים בודדים בלבד אשר לא מופיעים באופן שגרתי, אלא בקרב נשים בעלות גורמי סיכון. לפיכך, טרם מתן הגלולות הרופא ישלול גורמי סיכון לקרישיות יתר, כגון: היסטוריה אישית או משפחתית של קרישיות יתר וגורמי סיכון כגון עישון, השמנת יתר ויתר לחץ דם, או מיגרנות מורכבות.

 

נשים שאינן יכולות ליטול גלולות משולבות מסיבה כלשהי (לדוגמה, נשים מעשנות מעל גיל 35) יכולות ליטול גלולות המכונות, מיני פיל, המכילות את ההורמון פרוגסטין בלבד, כמו הגלולות אשר ניתנות לנשים מיניקות.

 

 

מגביר את הסיכון לחלות בסרטן. התקן תוך רחמי
 

מגביר את הסיכון לחלות בסרטן. התקן תוך רחמי(אימג' בנק / Getty Images)

 

 

התקן התוך רחמי


בנוסף לגלולות, זמין, יעיל ונוח הינו גם ההתקן התוך רחמי. מדובר בשם כולל להתקנים קטנים וגמישים אשר מוחדרים על ידי רופא הנשים לחלל הרחם. ההתקנים מאוד יעילים במניעת הריון וטובים לתקופה של עד חמש שנים.
התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה אמצעי מניעה בטוח המצריך מינימום התעסקות. בעבר, שימוש בהתקן היה שכיח יותר בקרב נשים שכבר ילדו וחיפשו אמצעי מניעה בטוח ללא צורך בהתעסקות יומיומית, אולם כיום עולה השימוש גם בקרב נשים צעירות שטרם ילדו ובקרב נערות, מה שמפחית את שיעור ההריונות הלא רצויים עקב נטילה לא נכונה או שכחה.

 

ישנם התקנים "רגילים" אשר אינם מפרישים הורמונים וישנם התקנים הורמונליים המשחררים מינון נמוך של הורמון פרוגסטרון בתוך חלל הרחם .התקן רגיל/ בתקן נחושת - מכיל סליל נחושת ופעולתו של זה על רירית הרחם הופכת את הרירית לכזאת שמונעת השרשתו של עובר ברחם. התקן זה אינו מתערב כלל בפעילות רירית הרחם, והנשים תחווינה וסת בצורה סדירה, על פי המבנה ההורמונלי שלהן. בחלק מהנשים הווסת עלולה להיות ארוכה יותר או ממושכת יותר. התקן הורמונלי מפריש כמות מדודה של ההורמון פרוגסטרון בתוך חלל הרחם במשך חמש שנים. הורמון זה, הפועל את פעולתו רק על רירית הרחם, גורם לכך שהיא תהיה בלתי ראויה להשרשת העובר. בנוסף, הרירית הופכת לדקה, ונותרת כזאת כל עוד ההתקן ברחם. היות ודימום ווסתי הינו נשירה של רירית הרחם ,אצל מרבית הנשים הנושאות התקן, הדימום הווסתי יהפוך קל מאד ולעיתים הווסת אף תעלם כליל. הווסת תחזור עם סילוק ההתקן.

 

ישנו כיום התקן המכיל הורמונים המופיע בגודל קטן יותר, מותאם לנערות ונשים צעירות שטרם ילדו. התקן זה משמש לתקופה של 3 שנים.

 

לסיכום, המגוון הגדול הקיים כיום מאפשר להתאים לכל אישה אמצעי מניעה. גם אם את מתלבטת כי בעבר לא הצלחת למצוא אמצעי מניעה מתאים אני ממליצה לגשת לרופא הנשים המטפל ויחד לבחור אמצעי מניעה שיאפשר לך את החרות להחליט מתי להרות.