BETA

26.10.2016

14:03

,
שאטרסטוק

האם חובה לצחצח שיניים לקטנטנים?

הורים רבים לא מבינים למה צריך להקפיד כל כך על צחצוח של שיני החלב של הקטנים, כי ממילא השיניים שלהם יתחלפו. אם אתם חלק מאותם ההורים מתפלאים כדאי שתקראו למה חשוב ביותר שתקפידו על הגיינת הפה כבר מהשן הראשונה שיוצאת

"אלה רק שיני חלב, זה לא נורא...נכון"?

הרבה פעמים, אני נתקל בשאלה מדוע כל כך חשוב לשמור על שיני הילדים? הרי הן מתחלפות... אז הנה כמה נקודות למחשבה למה אנחנו מקפידים לשמור גם על השיניים הנשירות.

 

עששת היא מחלה מדבקת

חיידקי העששת, מדביקים באופן נמרץ כל שן שלא נקפיד לנקות. בגילאי שש-שבע לערך, בוקעות השיניים הטוחנות הקבועות מאחורי השיניים החלביות, כשיניים שישיות במספר. במידה והשיניים החלביות מלאות בחיידקים, נדבקות השיניים הקבועות האמורות לשמש אותנו לכל אורך חיינו, כבר עם בקיעתן. לעיתים אני מוצא עצמי מספר להורים המופתעים שהחדשות הטובות הן שבקעו שיניים חדשות קבועות, אבל שהחדשות הרעות הן שיש בהן כבר חורים עששתיים.

 

אסתטיקה, תפיסה עצמית ותפקוד

שיניים בריאות הינן חלק מרכזי בחיוך ובתפקוד יומיומי. ילדים אשר עברו עקירות בגלל עששת עמוקה לעיתים נאלצים להתמודד עם מספר שנים של חיוך ביישני במקרה הטוב, או הימנעות מחיוך במקרה הרע. השיניים משמשות אותנו בתפקוד יומיומי - לחיתוך מזון ולעיסה, בדיבור השיניים משמשות להגיה נכונה. איבוד שיניים בגיל מוקדם עשוי לפגוע בתפקוד היומיומי.

 

הרגלים

כמובן שההרגלים שאנו מקנים בשמירה על השיניים החלביות הם הבסיס שאיתו ממשיכים הילדים בהמשך, וילד שלא מצחצח בגיל חמש, לא ישנה את ההרגלים וישמור פתאום על השיניים הקבועות שיגיעו בגיל שש... ההקפדה על צחצוח בבוקר ובערב, על ניקוי בחוט במידה והשיניים צפופות - כל אלה הופכים לדרך של קבע מגיל צעיר, ואילו הטמעתם בגיל מאוחר אינה פשוטה ולכן חשוב שתתחילו מוקדם.

 

שמירת מקום

השיניים החלביות שומרות מקום ומכווינות את בקיעת השיניים הקבועות. במידה ועששת עמוקה כילתה את השיניים החלביות והיה צורך לעוקרן אנו רואים מקרים של סגירת מרווחים בין השיניים הנשירות, והפרעה בהמשך לבקיעת השיניים הקבועות.

 

במידת האפשר אנו משתדלים לשמר את המרווח על ידי הדבקת "שומר מקום" אשר מבטיח כי המקום ישמר לשן הקבועה אשר עשויה לבקוע רק בגיל שתיים עשרה... מאידך, כאשר הגיל צעיר מדי, או שהעששת הרסנית וההזנחה רבה, אין שיניים עליהן ניתן להניח שומר מקום... אותו איבוד מקום עשוי בתורו להצריך טיפול אורתודונטי מורכב בהמשך, ויישור השיניים הולך ומתארך עקב הזנחה מוקדמת.

 

כי זה כואב

הסיבה האחרונה ברשימה, אך הראשונה בחשיבותה - עששת עמוקה כואבת תחת מגוון של גירויים, ועששת אשר הגיעה לעצבים במרכז השן גורמת סבל שלא נרצה שילדינו יחוו. שיניים חלביות שלא נשמרו כהלכה מפתחות זיהום עששתי שלא "נחכה קצת" איתו, במיוחד כאשר השן המחליפה רחוקה כשבע שנים מבקיעה.

 

זיהומים אשר עוברים את שורש השן גורמים בתורם לאבצס מוגלתי אשר יכול להביא לנפיחות בפנים עד כדי סגירת נתיב האוויר. מקרים אלה מחייבים שילוב טיפול אנטיביוטי דרך הוריד בבית חולים, ואף אשפוז בהתאם למידת החומרה.

 

במחקר אשר פורסם לאחרונה בירחון האגודה האמריקאית לרפואת שיניים על ידי פרופסור אלי סומך, מנהל היחידה למחלות זיהומיות ואימונולוגיות בילדים מבית החולים וולפסון, התגלה כי חשיפה לפלואריד במי השתייה במינון נכון אף הקטינה את כמות האשפוזים עקב דלקות שמקורן בשיניים.

 

חשוב לזכור כי בסוף, עששת אשר מוזנחת - לא נעלמת, אלא מופיעה ביתר שאת בזמן הכי לא נוח, וטיפול קטן ורגוע הופך לדחוף וכאוב. באופן הבא, האסוציאציה הראשונה הנוצרת עם רפואת השיניים היא של כאב - ומדובר בקשר שמאד קשה להתיר בהמשך.

 

החדשות הטובות הן שכל זמן שנקפיד על צחצוח וניקוי, הגעה לבדיקות אצל רופא השיניים, ונתמיד בשמירה על השיניים, גם השיניים הנשירות ישמרו כהלכה וגם השיניים הקבועות יבקעו לתוך פה נקי ומוכן לקראתן. אז בוא נשמור על כל השיניים- הנשירות והקבועות.

 

 

 

 

(פוטוליה)