25.10.2018

13:16

 טיפול רגשי בילדים עושה שימוש באמצעות טיפול במשחק
טיפול רגשי בילדים עושה שימוש באמצעות טיפול במשחק,
shutterstock

החלטתם להתגרש – האם לשלוח את הילד לטיפול רגשי?

אין ספק שגירושים הם דבר לא קל גם עבור הילדים. מתי תדעו שכדאי להפנות אותם לטיפול רגשי מקצועי ואולי בכלל הם מתנהגים כצפוי?

 

 

עבור ילדים, גירושים הם אירוע משנה מציאות. לא פחות. גם במקרה בו ההורים מתגרשים בצורה מכובדת ורגועה, השינוי יוצר אצל הילד סערה של רגשות, שאלות ותחושת אובדן, איתן הוא נאלץ להתמודד. אחת הדילמות של הורים שנמצאים לקראת תהליך גירושין או בעיצומו היא איך לסייע לילד להתמודד עם התקופה הזו.

 המצב מסובך אף יותר אצל מי שאצלו הגירושין אינם נעשים בהסכמה או בשלווה. מי שעובר תהליך גירושין מתמודד עם סערה רגשית בעצמו, במיוחד אם הגירושין נגרמים על רקע משבר. בתוך כל הקושי הרגשי עולה הצורך להסביר את הסיטואציה לילדים, ולהפריד בין "אני במשבר" לבין "אנחנו ההורים שתמיד נהיה כאן עבורכם".

 בשל הצער הרב הכרוך בסיטואציה, הילד עלול לקבל מסרים סותרים על ההורה שכביכול אשם  פירוק התא המשפחתי. מכיוון שזה מגיע ביחד עם השינוי בסטטוס המשפחתי ועם שינוי ברמת החיים, המשבר שנוצר כתוצאה מכך יכול להוביל לפיתוח של חרדות, דיכאון או קשיים רגשיים אצל הילד. אבל מתי יודעים האם הילד צריך טיפול ומתי מדובר במשבר קצר שיחלוף?

אילו סימנים מרמזים שהילד צריך טיפול רגשי?

טיפול רגשי לילדים הוא בעצם המקבילה לטיפול פסיכולוגי. נעשה בו שימוש כאשר קיימת הפרעה לתפקוד המשפחתי הרגיל, הנמשכת לאורך זמן (לפחות מספר שבועות).

 הסימפטומים המעידים שייתכן שהילד צריך טיפול רגשי הם (רק חלק מהסימפטומים צריכים להתקיים, חלק מהם מופיעים לעיתים רחוקות או שאינם דווקא מלמדים על בעיה):

 • שינויים בהרגלי השינה (כולל סיוטים חוזרים ונשנים)
 • פיתוח חרדת נטישה
 • מצב רוח עצוב ומדוכדך לאורך תקופה ארוכה
 • חוסר עניין בחברים או בעיות חברתיות שנוצרו בתקופה שלאחר הגירושין
 • התדרדרות בציונים ובתפקוד בלימודים
 • קשיי ריכוז, חוסר סובלנות וחוסר מנוחה שלא היו שם קודם לכן
 • הבעה של פחדים, פוביות או אובססיות וטקסים חזרתיים(OCD)
 • ירידה בהערכה העצמית
 • שינויים בתיאבון ובמשקל ללא בסיס רפואי
 • שינויי התנהגות - פזיזה ונוטה לסיכונים, אגרסיבית, חצופה, שקרנות יתר
 • אפאתיות, הבעת רצון למות ועיסוק במוות

 

אם על רקע השיחות על הגירושין או הגירושין עצמם, אתם חשים בשינוי בעוצמת הרגשיות אצל הילד שלכם - הוא בוכה בקלות, עצבני, או נצמד אליכם יותר, זה עשוי דווקא להיות סימן חיובי

טיפול רגשי לילדים יוצר עבורם סביבה מכילה המאפשרת להם להפתח, לחלוק את מה שמעיק עליהם ולעבור את התקופה הקשה. הטיפול כולל בדרך כלל הדרכת הורים המאפשרת להורים לחזק את הקשר בינם לבין הילדים ומלמדת אותם לחזק את תהליכי השינוי שמתרחשים בחדר הטיפול גם בבית.

 חשוב לציין שטיפול רגשי בילדים עושה שימוש באמצעות טיפול במשחק. מדובר בטכניקה טיפולית שמשתמשת בעולם הדימויים המשחקי כמרחב בו הילד משליך תכנים פנימיים מתוך נפשו על אלמנטים שונים במשחק. כל מטפל\ת יכולים ללמוד מתוך השחק על עולמו הרגשי של הילד ולעבוד אתו על עיבוד עמוק יותר של תכנים.

 

אל תפחדו מהרגש: מתי לא צריך טיפול לאחר גירושין?

 

אם על רקע השיחות על הגירושין או הגירושין עצמם, אתם חשים בשינוי בעוצמת הרגשיות אצל הילד שלכם - הוא בוכה בקלות, עצבני, או נצמד אליכם יותר, זה עשוי דווקא להיות סימן חיובי, שאומר שהילד רואה בכם חזקים מספיק מבחינה רגשית ומרגישים בטוחים מספיק כדי להראות לכם כיצד הם באמת מרגישים. זוהי תקופה לא פשוטה עבורם, ולכן היכולת לבטא אותה ללא פילטרים ומעצורים מראה דווקא שהקשר ביניכם בריא וטוב, ויתכן שאינו מצריך טיפול.

הראו לילד שאתם שם בשבילו, זמינים לדבר איתו על כל מה שמפריע לו כשהוא מוכן ורוצה לדבר, אבל אל תכריחו אותו להיכנס לשיחות "כבדות". נסו לבדוק את השטח ולתת לגיטימציה לרגשות ולשיחה עליהם באמצעות משפטים כגון, "מרגיש לי שאתה קצת פחות רגוע לאחרונה. זה הגיוני לאור כל השינויים שהיו בבית..." לא תמיד תקבלו תשובה, אבל הילד שלכם יידע שאתם שם בשבילו ומאפשרים לו להתמודד, ובעיקר באמת רואים אותו.

 

כשאבא חושב שצריך טיפול ואמא לא (או להפך)

 

לאחר גירושין, נוצר מצב שבו ההורים חווים צדדים שונים של הילד. בעוד שאצל האמא הוא יכול להתנהג באופן רגיל, אצל אבא הוא יכול להציג התקפי זעם, שיגרמו לאבא לחשוב שאולי נדרש טיפול. במקרה הזה יכולים להיות מספר גורמים שאחראים להתנהגות הזו. ייתכן שהילד מנסה להשיג משהו באמצעות ההתנהגות - להביע כעס על כמות הביקורים המוגבלת אצלו, לגרום להורים לדבר ביניהם, וכן הלאה. אם ההתנהגות הזו נמשכת לאורך זמן, ההמלצה היא לגשת להדרכת הורים לאחר גירושין על מנת למצוא את הדרך לאפשר לילד לעבד ולקבל את הסיטואציה החדשה, לשמש עבורו סמכות חזקה אך בכל זאת להציב גבולות.

 לא תמיד ברור כיצד לפעול נכון לאחר גירושין, זו תקופה מאתגרת ומציפה רגשית ולא תמיד יש את הפנאי הרגשי להתמודד עם הילדים. במידה והנכם מרגישים שדברים יוצאים משליטה או שאינכם מבינים מה קורה עם הילדים מומלץ לגשת לאיש מקצוע ולהתייעץ.

 

הכותב, איתמר פסקל, הוא פסיכולוג קליני, מדריך הורים ומנהל מכון תל אביב לפסיכותרפיה

 

 (https://www.tapi.org.il/)