05.08.2018

10:16

 אין כמו לעורר קנאה באנשים היקרים לכם מכל
אין כמו לעורר קנאה באנשים היקרים לכם מכל ,
shutterstock

לשים על השתק או לא לשים על השתק? זאת השאלה

כמה תמונות של הילדים מקובל לעלות? האם לגיטימי לפתוח תת-קבוצה משפחתית? מדריך ההתנהגות השלם להתנהלות בקבוצת ה-וואטסאפ המשפחתית

 

1. כמה תמונות של הילדים מותר לשלוח ביממה אחת?

אוקי. נושא רגיש, שאלה לא פשוטה. כולם אוהבים להשוויץ בתמונות של ילדיהם – קורצים עוגיות, מתלבשים חמוד, מפהקים בצורה מלבבת – אבל, חשוב לזכור שאנחנו חיים בחברה אנושית וללא כללים יש כאוס, לכן – ביום בודד מותר לשלוח עד חמש תמונות לכל היותר (ורצוי שלא מאותו הסט). כמובן שבמידה ומדובר בחגים ומועדים, ימי הולדת או פעילויות פנאי ייחודיות ביותר, המכסה עולה משמעותית, אבל כל עוד מדובר בעוד בוקר בדרך לגינה, חמש תמונה זהו הגבול העליון שלכם. בן משפחה מסוים, כמו סבתא, הביע עניין לקבל תמונות נוספות בנוהל של,  "שלחו עוד!". שום בעיה. שלחו להם בפרטי וחוסו על בני המשפחה האחרים, שלא נעים להם לעשות השתק לקבוצה.

2. האם לגיטימי להעביר הודעות שרשרת גנריות דוגמת "שבת שלום", "שבוע טוב" ו"חג שמח" בימינו?

לא, השנה היא לא 2004 וכאן זה לא אאוטלוק, תודה. אז נכון שסבא אריה מאוד אוהב לשלוח איורים של פרחים עם פוסט בומבסטי ואיחולים ל"שבוע טוב ומקסים" (לעזאזל, מאיפה הוא ממשיך להביא אותם?), ונכון שדודה דינה מכורה לסרטוני שבת שלום (קסומים ככל שיהיו) – אבל פשוט אין מקום להודעות גנריות בימינו. לכן הגיבו תגובה צוננת ונסו להכחיד את ההודעות הגנריות הבאות, למענכם ובעיקר למען הדורות הבאים.

3. האם ראוי לפרסם את המתכון הסודי של סבתא למפרום עילאי בקבוצה?

לא. זה לא משנה אם קיבלתם לכך אישור מסבתא, זה לא משנה אם אתם נרגשים כל כך שכן לאחר שנים בהם היא מנחה אתכם לתבל לפי העין הוצאתם ממנה סופסוף כמויות מדויקות – מתכון סודי משפחתי ראוי עדיין להיכתב על נייר של ממש ולעבור במסורה האחד מהשני, ולא להישלח כמו עוד הודעת וואטסאפ שתבלע בין ערימות ה"חחחחחחחח".

4. האם לגיטימי לשלוח הזמנות לחתונות ואירועים דומים בקבוצה?

כן, רק ראוי לזכור שדין ההברזה לחתונה אשר הועברה באמצעות הוואטסאפ הוא מקל בהרבה, מאשר דין הזמנה שנמסרה טלפונית או פנים אל פנים. הזמנה בוואטסאפ מחייבת בערך כמו פוליגמיה.

5. האם ראוי לשלוח תמונות מעוררות קנאה מחופשה חלומית בחו"ל?

ובכן, ברור. הרי אין כמו לעורר קנאה באנשים היקרים לכם מכל – יש שיאמרו שמדובר ברף הקנאה המתקדם ביותר. היתרון במשלוח תמונות בקבוצה המשפחתית זו העובדה שאתם יכולים להרגיש חופשי לסנן פחות ולשלוח גם תמונות מוצלחות חלקית באופן יחסי – בניגוד להעלאת תמונות לאלבום בפייסבוק, למשל, שם מלאכת הסינון קשה בהרבה.

6. האם ראוי לשלוח תמונות מעוררות קנאה מחופשה חלומית ונטולת ילדים?

בטח, אפילו יותר. תמונות שלכם באיטליה כשברקע גלגל ענק בפארק שעשועים, ולצידם הכיתוב "אנחנו ממש לא צריכים לעלות, חה", או תמונות של כל האגדו בבריכה בזמן שאתם שרועים בחלוק במרפסת במלון. כמה עונג.

 


 

 

9. האם לגיטימי לעזוב קבוצה ללא התראה מוקדמת?

לעזוב קבוצה גנרית ללא כל התראה מוקדמת זה מעשה חמור שאין כדוגמתו, אז לעזוב קבוצת וואטסאפ משפחתית ללא התראה מוקדמת?! תגידו, אתם השתגעתם לגמרי?! הדבר משול להכרזת מלחמה של ממש, כזו שתעורר פרצופים מצד דודה צילה וסבא משה ומאבקי כוחות בסידורי השולחן בכל אירוע מכאן ועד 2025. אז אנא מכם, הימנעו מצעד דרסטי לו השלכות רבות וקשות, ועשו את הדבר הנכון במידה והגעתם לנקודת שבירה, והוא להעביר את הקבוצה להשתק.

10. האם לגיטימי לפתוח תת-קבוצה משפחתית?

נניח ויש לכם קבוצה משפחתית מורחבת שכוללת את סבא וסבתא והדודים וגם כמה בני דודים מדרגה שנייה. ונניח שאתם רוצים לפתוח קבוצה מצומצמת יותר, אולי רק של אחיכם ואתם, העניין לגיטימי ומקובל לכל הדעות. זאת, שימו לב, תחת שמירה על שני כללי ברזל בסייסים: האחת – על הקבוצה הכללית אין לדעת לעולם שפתחתם תת-קבוצה (פן תעוררו שם מוד נעלב נוסח, "למה לא קראו לי גם" ואווירה כללית של נקמה). 2. יש לקרוא לתת-הקבוצה בשם שונה בתכלית מהקבוצה הראשית, וזאת כדי להימנע מלרכל על הקוסקוס של סבתא שוש ממש בפניה, במקום בתת-הקבוצה. תאמינו לנו שאתם לא רוצים את זה.

11. האם ניתן להשיב להודעה ללא מילים ובשימוש מאסיבי באימוג'ים בלבד?

כן – אבל אל תהפכו את זה לקטע שלכם. אתם חברים בקבוצה המשפחתית? אז תהיו חברים בה באמת! אל תסתפקו בלאשר הודעות מאמא שמזכירה לכם שהיום יום ההולדת של הבעל של שיר. הגיבו, שתפו והשתתפו – כאן זה לא הקבוצה מהעבודה, כן?

12. מהי השעה המוקדמת ביותר לשליחת הודעה בקבוצה משפחתית?

הו, שאלה אקוטית שבהחלט ראוי להתעכב עליה. הלא הקבוצה המשפחתית כוללת חברים מכל המינים והגילאים ובעיקר כאלה שלא בהכרח מתחילים את יומם באותה השעה. כי סבא וסבתא קמים כבר בחמש בבוקר, ואתם מתרוצצים עם הקטנים כבר בשבע, אבל יש גם את יערית שכרגע נמצאת בין עבודות ואת בני הדודים הטינאייג'רים שלכם – שממש לא צריכים להתעורר לצלילי הודעות כבר בשבע וחצי בבוקר! זה לא משנה מתי הבוקר שלכם התחיל, לא ראוי לשלוח הודעות בקבוצה לפני השעה תשע בבוקר, ואם מדובר בשבתות ובחגים אז לא לפני השעה 11. היי, אל תנקמו באחרים כי אתם לא ישנתם למעלה משלוש שעות רצוף כבר חמש שנים.

13. האם ניתן להשיב לשאלה במילה אחת בלבד?

כן, אבל רק במידה ושואלת השאלה היא אמא שלכם.

14. מה לעשות אם אבא הצטרף לפתע לקבוצה?

זה בסדר, לא לדאוג – זה אמא צירפה אותו. הוא יהיה שותף דומם בלבד.