BETA

11.07.2018

13:38

 הגיע הזמן לעשות פה סדר!
הגיע הזמן לעשות פה סדר!,
shutterstock

גם לכם נמאס מקבוצות בווטסאפ?

רגע לפני שנת הלימודים הבאה החלטנו לעשות אחת ולתמיד סדר בכל קבוצות הווטסאפ ולקבוע כללים ברורים בעיקר כי גם לנו נמאס!

 

 

 

 

האם ראוי לשלוח הודעות קולית בקבוצה?

 

לא. ככל שהקבוצה מרובת משתמשים יותר ויותר – כך קשה לעקוב אחר המתרחש בה, ומשלוח של הודעה קולית מתסכל לכל הדעות משום שהוא מעורר בנו צורך עז לשמוע כל הודעה שכזו, שמסקרנת בהרבה מסתם עוד הודעה כתובה, ובכך הופך העניין למטרד של ממש. שלא לדבר על זה שתמיד בזויות מסויימות של הטלפון ההודעה נקטעת באמצע!

 

האם ראוי לפרק הודעה אחת ארוכה לעשרות הודעות בודדות קצרות?

 

ממש לא! אז עכשיו כל הורה יתחיל לשלוח הודעה אחת, מפורקת לעשר הודעות, בנוגע לילד שלו, כפול 36 הורים בכיתה, השתגעתם? ככל שהקבוצה המונית יותר, מה שקבוצות הגן והכיתות נוטות להיות מעצם טבען, כך ההודעה נדרשת להיות כמה שיותר ממוקדת, תמציתית ובשום פנים ואופן לא מפורקת. נבר אבר.

 

האם הורה רשאי לשלוח תמונות חמודות של ילדים שאינם שלו?

 

ממש לא. גם ככה לא ניתן לעמוד בהצפה של התמונות הילדים הפרטיים של כל משתתף – אז עכשיו נתחיל להתפזר גם לילדים של אחרים? לאן נגיע בדיוק?

 

האם לגיטימי לסמן את הקבוצה בהשתק?

 

ובכן, נדמה שאין מנוס מכך – אך עדיין, יש להתעדכן בקבוצה, ובעיקר בהודעות מטעם הגננת או המורה, אחת ליום לכל הפחות (בטח ובטח במידה ואין לכם קבוצה נוספת להעברת הודעות חשובות בלבד). עשו לכם מנהג קבע לעיין ברפרוף בהודעות הקבוצה בסוף היום – כדי שתוודא שלא פספסתם הנחיות על הבאת טנא לגן או משהו בסגנון.

 

האם יש צורך לשלוח סופרלטיבים דוגמת "מקסים" ו"מהמם" לכל תמונה או הודעה שעולה בקבוצה?

 

הפוך – יש להימנע מכך. זה יפה ונחמד שיש לחלק מההורים את כל הזמן שבעולם להגיב ולהתרגש מכל דבר קטן – אבל לא לכולם יש (למעשה, מרביתם תקועים בעבודה עם הצליל שמטרטר להם בראש). מבול של "וואו" ו"איזה מתוק" "ולאכול אותו" מיד ידרדרו את הקבוצה מפרקטית ומשמעותית למטרחנת ובלתי מועילה. בקיצור, מחמאות תסחטו בקבוצה המשפחתית שלכם, תודה.

 

האם לגיטימי לגלוש להתכתבות פרטית בתוך הקבוצה?

 

ממש לא, גט אה רום, ופתחו קבוצה משל עצמכם – תודה.

 

 איך ניתן להגביר את הסיכויים לכך שתצליחו להיות בין הראשונים שיבחרו מה להביא  למסיבה הכיתתית בהתאם לרשימה שתתפרסם בקבוצה?

 

אז מצד אחד – הקבוצה על השתק ואתם לא יכולים למצוא את עצמכם בוהים במסך כל היום, אך מצד שני אתם בטח לא רוצים להיתקע עם להביא פשטידה מושקעת למסיבת פתיחת השנה בכיתה. אז איך תאזנו את הסיכונים ותקדמו את הצ'אנס שלכם להביא כוסות פלסטיק או בקבוקי שתייה? הו, ערכו כוננות יחד עם הורים אחרים – וחלקו ביניכם משמרות. על חובתו של ההורה שמאבחן שהתפרסמה הרשימה מיד לרשום את עצמו, וכן את ההורה אחר, לקטגורית סכו"ם מפלסטיק ושתיה מתוקה, תודה.

 

כיצד ראוי להתנהג במידה ונקלעת לוויכוח עם הורה אחר בקבוצה?

 

קודם כל, זכרו שכרגע כולם רואים מהצד כל תו שאתם עומדים להקליד – ולמרות הרצון העז לעמוד על שלכם או להעמיד את האחר במקום, שווה לשקול מילים, כי לדברים מהסוג הזה יש נטייה להתגלגל מהר ומכוער יותר מאשר מריבת שכנים.

 

האם לגיטימי לבקשת מהגננת ששלחה תמונות מפעילות הווי בגן גם תמונות של הילד שלכם?

 

בחייאת, שחררו. מה זה פה, "האח הגדול"?

 

האם חובתכם להיות חברים גם בקבוצה המחתרתית של הורי הגן, שאינה כוללת את הגננות והמטפלות?

 

לא, אבל שם כל הלכלוכים, השמועות והמחאות בפוטנציה. אגב, קחו בחשבון, שכל מה שאתם כותבים מתועד – כך שאין לדעת לאן המידע הזה יגיע, כן?

 

האם ראוי להשוויץ בסט תמונות של אמא של שבת או יום ההולדת שחגגתם לילדכם בגן?

 

אפשרי – אבל רק אם זה נהוג. לא נהוג? אל תהיו לנו חלוצים ופתחו במסורת.