BETA

08.07.2018

11:10

ילדים מבוטחים גם בחופש הגדול
ילדים מבוטחים גם בחופש הגדול,
shutterstock

הילד נפצע בקייטנה? יש את מי לתבוע

אם חס וחלילה הילד שלכם נפצע במהלך החופש הגדול בקייטנה, כדאי שתדעו מה הזכויות שלכם ומי צריך לשלם על הנזק

למרות שאנחנו רוצים להאמין שאנו מפקידים את ילדינו במסגרות הבטוחות ביותר בימי החופש הגדול, פעמים רבות הדבר אינו תלוי בנו, מהסיבה הפשוטה שאיננו יכולים לשמור עליהם 24 שעות ביממה ולפקח עליהם בכל רגע נתון. בסופו של דבר, אנו שולחים את הילד לקייטנה בידיעה שכתוצאה מפעילות כלשהי או ממשחק, הילד עלול להישרט, ליפול או לקבל מכה יבשה ברגל. אך לעיתים הפציעות עלולות להיות חמורות הרבה ביותר ואף לסכן את חייהם באופן ממשי. מדובר בפציעות אשר עלולות לשבש את תפקודו התקין של הילד, ולגרום לכאב רב. לנו ההורים הם יכולים לגרום לרגשות אשמה ועגמת נפש עמוקה.

אז למרות שאין לנו שליטה מלאה על מהלך היום שילדינו הרכים נמצאים בשלל המסגרות והקייטנות שקיימות בחודשי הקיץ, חשוב לדעת כי במקרים שבהם הילד נפצע, לנו כהורים יש כמה אופציות שאנו יכולים לנקוט בהן על מנת לקבל את הפיצוי ההולם לנזק שנגרם. חשוב להכיר את הזכויות ולדעת מה מגיע לנו על פי חוק.

 

כל קייטנה אשר פועלת על פי חוק, מחויבת בביטוח הילדים בעת ההרשמה, אך חשוב לוודא זאת טרם רושמים את הילד, בשל העובדה שישנן קייטנות פרטיות שלא פונות לקבל את האישורים הדרושים להפעלתן

 

אופציה ראשונה -  תביעת פוליסת הביטוח של הקייטנה

 

 חוק הקייטנות משנת 1990 קובע חובת רישוי לקייטנה. בחוק מופיע מה היא אותה ישות המוגדרת כ"קייטנה", וכן חובת המפעיל להיות בעל רישוי עסקים. בחוק אף נקבע כי אדם המנהל קייטנה שאינה בהתאם לסעיפי החוק צפוי למאסר. בפועל, מותנית הפעלת קייטנה בקבלת רישיון לכך מטעם משרד החינוך והרשות המקומית, למרבה הצער, רישיון כזה אינו מבטיח להורים כי הגוף המפעיל את הקייטנה אחראי ומתאים, אלא רק על עמידה בסטנדרטים המוצגים בחוק.

כל קייטנה אשר פועלת על פי חוק, מחויבת בביטוח הילדים בעת ההרשמה, אך חשוב לוודא זאת טרם רושמים את הילד, בשל העובדה שישנן קייטנות פרטיות שלא פונות לקבל את האישורים הדרושים להפעלתן או אישורים המתאימים על מנת לקיים עסק. אמנם מדובר בעבירה על החוק, ומפעילי הקייטנה עשויים להיות חשופים בפני כתב אישום פלילי במקרה של תאונה, אך אין לקחת סיכון, ויש לוודא שאין זה המצב בקייטנה שבה ילדנו שוהה בה, וכי הוא אכן מכוסה על ידי פוליסת ביטוח.

בתביעה מסוג זה, יש צורך להוכיח כי התאונה התקיימה בשל רשלנות מצד מפעיל הקייטנה- ליקוי בטיחותי מובהק, או רשלנות של הצוות האחראי. למשל, טביעה בבריכה בגלל היעדר משגיחים/ לא תואמת את גילאי הילדים, נפילה ממתקן משחקים שבור ועוד.

במצבים כאלו, ניתן לתבוע ישירות את הקייטנה וחברת הביטוח שלה ו/או את המוסד עצמו בו התרחשה התאונה, למשל מתנ"ס או בריכת השחייה. ניתן לתבוע גם עבור עגמת נפש, כאב וסבל, הוצאות לא צפויות בעקבות הפציעה, הפסדי שכר בעתיד להורים, ועוד. גובה הפיצוי יקבע בהתאם לשיעור הנכות שנגרמה לילד ולכן הוא משתנה ממקרה למקרה. יש לציין כי בתביעה כזו שיעור הפיצוי אינו מוגבל ויכול להגיע עד מלוא הנזק שנגרם לילד, אך חשוב לזכור כי במידה ואין אפשרות להוכיח עילה לרשלנות המפעיל אינו יישא באחריות  לכך.

 

אופציה שנייה - תביעת פוליסת הביטוח של המסגרת החינוכית

 

רבים לא יודעים זאת, אך תלמידים בבתי ספר גנים, פעוטונים, מעונות יום וגני ילדים, המופעלים ע"י הרשות המקומית או משרד החינוך, מבוטחים לאורך כל השנה מתוקף פוליסת הביטוח של המסגרת החינוכית בביטוח תאונות אישיות לתלמידים שאנו ההורים משלמים עליהם במסגרת תשלומי החובה. המשמעות של כך היא שהיא תקפה גם בימי החופש הגדול ושעות הפנאי.

בתביעה מסוג זה, אין חשיבות לאופן בו ארעה התאונה או מי האשם בה. הפיצוי יינתן בהתאם לחומרת הפציעה והנזק שהוסב בעקבותיה. למשל, מספר ימי אשפוז, הוצאות רפואיות, רמת נכות וכדומה. סכומי הפיצויים לפי תנאי הפוליסה הזאת יחסית מוגבלים. כמו כן, בפוליסה מצוינים "חריגים"- מקרים בהם לא יהיה ניתן לקבל פיצוי. כך למשל, במקרה שהילד נפגע בתאונת דרכים/ מקרה טרור או פעולות איבה.

 

אופציה שלישית- תביעה מקבילה

 

חשוב ביותר לדעת כי ניתן לתבוע את שתי הפוליסות, של הקייטנה, ושל המסגרת החינוכית במקביל. כאמור, בעוד שבפוליסת הביטוח שניתנת על ידי משרד החינוך אין שאלת אשם, היא מוגבלת מבחינת הפיצויים שניתן לקבל במקרה של תביעה, כך למשל ילד שנפצע ובמצבו הוגדר כבעל-100% נכות, יוכלו הוריו לקבל עד כ- 375 אלף ₪ פיצויים בלבד. מדובר בסכום צנוע יחסית. ואילו פוליסת הביטוח של הקייטנה דורשת הוכחת רשלנות של המפעיל, אך שיעור הפיצוי אינו מוגבל מראש, ועשוי להגיע לסכומים גבוהים יותר. משום כך, רצוי לנסות לתבוע את שני הביטוחים במקביל, על מנת לקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לנו על פי חוק.

לסיכום, יש בפנינו ההורים כמה אופציות על מנת למצות את זכויותינו במקרה שהילד שלנו - הדבר היקר לנו מכל נפגע במהלך שהותו בקייטנה. אפשר וכדאי, לדרוש לקבל את פוליסות הביטוח של הקייטנה ושל בית הספר/הגן, על מנת להיות מודעים כבר מההתחלה לסוגיות המופיעות שם, המגבלות הנקובות בהן, והזכויות שלנו, ליתר ביטחון.

 עורך דין עמיקם חרל"פ
 

עורך דין עמיקם חרל"פ( יח"צ)

 

הכותב הוא עורך דין עמיקם חרל"פ, מומחה לתביעות נזיקין, תאונות וביטוח ועומד בראש משרד עו"ד עמיקם חרל"פ ושו"ת. http://www.harlap.co.il/