BETA

28.05.2018

10:54

 צאו לי מהבטן!
צאו לי מהבטן!,
Shutterstock

סיפורה של ביצית: כל מה שחשוב לדעת בדרך להקפאת ביציות

בישראל מותר להקפיא ביציות בין גיל 30-41. כדי להעלות את הסיכוי להריון ולידה תקינים כדאי להקפיא ביציות מה שיותר מוקדם. מה עוד חשוב לדעת? ומה מומלץ לעשות?

"בת כמה את?", שאלה שבקבוצות גיל מסוימות אינה בהכרח מנומסת מופנית בכתבה זו לביצית.

"אז בת כמה את?"

 

גיל הביצית הוא גיל האישה לפחות היות והביציות נוצרות בחיים העובריים של עוברית אנוש, בעודה היא עצמה ברחם אימה.

 

מנקודת הזמן של החיים העובריים מספר הביציות יורד, לפחות לפי הידוע לנו כיום, ואין יצירה מחודשת של ביציות. מהלך חיים זה שונה מאד מתאי הזרע בגבר, שם ייצור תאים חדשים אינו מוגבל כמעט. אפשר לתהות על ההיגיון האבולוציוני של מאגר הביציות המוגבל, אך נכון לזמננו אין ביכולותינו לשנותו, אלא רק לנסות להקפיא את הזמן, בהקפאה עמוקה ומתוזמנת.

 

בעקבות תהליכים סוציו-דמוגרפיים נשים רבות בוחרות לדחות את גיל הפריון ברחבי העולם וגם בישראל לטובת רכישת השכלה וקידום תעסוקתי. השלמת לימודים ופיתוח הקריירה מובילים, מתוך בחירה מלאה ומושכלת, נשים אל מעבר גיל 35 בעת קבלת ההחלטה על הקמת משפחה.

 

 לאחר גיל 37 ובעיקר לאחר גיל 40 גיל הביצית משחק תפקיד נכבד בסיכויי ההצלחה להרות: מספר הביציות הכולל יורד ויכולת הביצית להוביל להפריה תקינה ולהריון בר קיימא אף היא יורדת. אם כך, יתכן כי מספר הולך ועולה של נשים יחוו קושי להרות או לשמר הריון הנובע מגילן ולא מסיבה אחרת.

 

האם קיימת דרך לעצור את דעיכתן המספרית או התפקודית של הביציות?

לצערנו, עדיין לא מצאנו מענה הולם. אנו יודעים כי בכל פרק של חיי האישה עד גיל הפסקת הוסת, מספר הביציות יורד. ירידה זו קיימת במהלך גיל הילדות, קיימת במהלך נטילת גלולות מניעת הריון, קיימת במהלך הריון ואינה תלויה בגורם מזוהה אותו נוכל לנטרל. קיימות השערות שונות לגבי יכולת של תוספים שונים כדוגמת COQ10  לשנות את תפקוד הביצית, אך גם בתחום זה אין אמת גורפת ומוכחת. אז מה כן? אז כן אפשר להקפיא ביציות וע"י כך להשיג שליטה מסוימת בציר הזמן.

 

 ביציות או לא להיות?!

ביציות או לא להיות?! (Shutterstock)

 

 

הקפאת ביציות – לעצור את הזמן  

הקפאת ביציות הינה כלי שיעילותו השתפרה מאד בשנים האחרונות. גיל האישה, שהוא כאמור גיל הביצית, נותר קפוא במעבדה ומאפשר לביצית בת 33 לשרת אישה בת 40 שתגיע לדרוש אותה ע"פ הצורך. עם הפשרתה והפרייתה תוכנס הביצית המופרית לרחם שגילו 40, אך תפקודו שמור. היא עצמה, עם זאת, תתפקד כביצית בת 33 מבחינת סיכויי ההפריה, ההשרשה והסיכון לטעויות חלוקה של החומר הגנטי (כדוגמת תסמונת דאון).

 

בשנים האחרונות אנו עדים בישראל למספר הולך ועולה של נשים הבוחרות להקפיא ביציות מתוך בחירה, הליך שמכונה "שימור פריון סוציאלי". יש להבדיל הליך זה, שהוא הליך מבחירה, מהליך רפואי בו הקפאת ביציות מבוצעת עבור נשים העומדות בפני מחלה/טיפול המסכנים את טווח חיי הפוריות שלהן (טיפול כימי למשל). יש כמובן לזכור כי הקפאת ביציות הינה פרוצדורה פולשנית המחייבת טיפול הורמונלי ואשר אינה הבטחה ללידת חי. עם זאת, זוהי בהחלט אופציה הגיונית, היכולה לשרת נשים אשר חייהן לא אפשרו/יאפשרו להן הקמת משפחה מוקדמת. כמו כן, יש לזכור כי הניסיון עם הקפאת ביציות, הפשרתן והפרייתן הינו בעל ותק מוגבל וודאי שאינו גורף. אין בידינו בישראל די מידע, בשלב זה, על מנת להציג סיכויי הצלחה. אנו מנוסים מאד בעבודה עם עוברים ומטעם זה יש נשים הבוחרות להקפיא ביציות לא מופרות לצד ביציות מופרות (ע"י שותף לחיים או ע"י זרע תורם).

 

המחוקק הישראלי אפשר פעולת שימור פריון סוציאלי, אם כי הגבילה לנשים החל מגיל 30 ועד גיל 41. ניתן אולי לחלוק על העדר האפשרות להקפאת ביציות לפני גיל 30, אך ודאי כי להקפאה לאחר גיל 40 אין סיכוי רב לממש עצמה כלידה. אנו יודעים כי התוצאות הטובות ביותר מקורן מביציות שהוקפאו לפני גיל 35, וכי גיל 40 מהווה נקודת ציון דרך חשובה בירידה התפקודית של הביציות.

 

על מנת להבטיח לידת חי מביציות בטווח הגיל המבוגר יותר יש גם להגדיל את מספר הביציות שיוקפאו, זאת על מנת לפצות על תפקודן, אך הקפאה של ביציות רבות אינה בהכרח אפשרית מפאת תגובה נמוכה של השחלה המבוגרת.  

קבוצות שונות בעולם פועלות על מנת לזהות תאי נבט בשחלה ותאים אחרים אשר יוכלו לשנות את גזר הדין האבולוציוני. יש סיכוי מצוין כי בשנים הקרובות נתבשר על תגליות פורצות דרך בתחום זה. עד אז ניתן להכניס סעיף תקציבי אישי ששמו "שימור פריון" (שכן זוהי פעולה במימון עצמי) ולשקול ביצוע שימור זה ע"י נשים צעירות שמעוניינות בביטוח יחסי של יכולת הפריון שלהן.

 

 

רוצים לקרוא עוד בנושאי היריון ולידה? רוצים לקרוא את שאר טורי המומחים של
"הורים וילדים" בשלל נושאים הקשורים להיריון, לידה והורות? 
התקשרו למוקד המינויים שלנו בטלפון 08-9999410 ותוכלו לקבל גיליון חינם!