26.03.2018

09:04

איך עונים לילד לשאלות על דת?
איך עונים לילד לשאלות על דת?,
Shutterstock

מה עושים כשהילד שואל על אלוהים?

לקראת החגים אתם בוודאי נדרשים לשאלות של הילדים על דת וסיפורים שונים בהיסטוריה היהודית. עד כמה אמונתכם צריכה לעבור אליהם, או בכלל צריך לתת להם לבחור לבד את הדרך?

הבן שלי בכיתה ב', התחיל ללמוד תורה, וחזר עם צרור שאלות. בעקבותיהן גם לי יש המון שאלות על אמונה וערכים. מה עונים לו בכל מה שקשור לדת ויהדות?

 

"לבית יש השפעה מהותית על מערכת הערכים והאמונה של הילדים. ההורים מעבירים לילדים את תפיסת העולם שלהם בכל התחומים: החברתיים, הפוליטיים, בין אדם לחברו, תרבות פנאי ובעצם- על כל מה שחשוב. המסרים עוברים גם במישור המילולי, אבל בעיקר, בהתנהגות ובהרגלים החוזרים לאורך השנים.

 

ההשפעה של ההורים גדולה ממספר סיבות:

א. ההורה דמות משמעותית עבור הילד הצעיר.

 

ב. הילד בדרך כלל נמצא בנחיתות קוגניטיבית. יש לו פחות ידע מאדם מבוגר וגם יכולת שכלית פחות מפותחת (שכמובן תשתבח עם העלייה בגיל).

 

ג. יש כמובן גם את תחושת השייכות למחנה. ילד מטבע הדברים מזדהה עם העמדות של המקורבים אליו, לכן חשוב שהבית יעביר את המסרים שלו לגבי החיים, ועל פיהם הילד יבנה בהדרגה את האני המאמין שלו.

 

דיאלוג עם הורים משמש הזדמנות לבנות תפיסת עולם, וחשוב שהורים יביעו את עמדתם בצורה בהירה וכנה. עמדת ההורים מסייעת לילד לגבש את העמדה שלו.

 

זה נכון גם לשאלה 'אם יש אלוהים'. כדאי שהורים ישתפו את ילדם בדעות ובאמונות שלהם, ובאותה מידה גם בספקות ובלבטים.

 

אם יש אלוהים הוא נושא שכולנו מתמודדים עימו. אין להמעיט בחשיבותו, שהרי אפילו אנשים יוצאים למלחמות סביבו. זו שאלה שמגדירה זהות, התנהגות ומשפיעה כמעט על כל אספקט בחיינו".

 

מה עונים לשאלות שאין לנו תשובות להן. לא רק אם יש אלוהים, אלא גם איך הוא נראה, איפה הוא גר, ואיפה זה גן עדן?

 

"צריך להסביר לילדים שגם לנו ההורים, בנושא של אלוהות ודת, אין תשובות של ממש. אין לנו כלים לענות ולקבוע באופן משמעותי מה קיים ומה לא. צריך  להודות בגילוי לב, שלמעשה אנו די בורים בתחום. מדובר בסופו של דבר באני מאמין, באמונה".

 

אבל אתה ממליץ לשתף אותו באמונה שלי, בין אם אני דתיה, או אתאיסטית גמורה, או שנכון יותר לתת לו את הזמן לגלות בעצמו ולהחליט מה ממה שספג בבית ייקח הלאה?

 

"חשוב שההורה יגיד את דעתו האישית. לדעתי, כדאי שההורה ישתף ויספר אם הוא אישית מאמין שיש אלוהים או לא, או שלפעמים הוא מאמין ולעתים לא. ההורה יכול להסביר שאין יכולת לדעת בבירור ושכל אדם בוחר במה לחשוב.

 

תרחיבו במידת הצורך, למשל, שיש מי שרואה את התנ"ך כסיפור היסטורי ולכן רואה בו הוכחה שאלוהים נגלה לעיני בני האדם. לעומת זאת יש הרואים אותו כסיפור בלבד, ושאין הוכחה שאכן התנ"ך מתאר עובדות או הוכחה לקיום האל.

 

ניתן להגיד שיש דעות שונות ולכן גם אמונות שונות ובכך לסייע לילד להבין את הפערים בגרסאות".

 

"צריך להסביר לילדים שגם לנו ההורים, בנושא של אלוהות ודת, אין תשובות של ממש. אין לנו כלים לענות ולקבוע באופן משמעותי מה קיים ומה לא. צריך  להודות בגילוי לב, שלמעשה אנו די בורים בתחום. מדובר בסופו של דבר באני מאמין, באמונה"

 

הבן שלי שאל אם נראה לי שסיפורי התנ"ך הם אמתיים או מומצאים כי הם קצת מוגזמים ומוזרים. מילים שלו. ואני אוסיף, בינינו, שלעיתים הם קשים ואלימים. את הבן שלי הטריד במיוחד סיפור קין והבל. איך ייתכן שאח רוצח את אחיו בגלל קנאה?

 

"חשוב שנגיב לסיפורים באופן שלא ישאיר את הילד במצוקה רגשית. אפשר להסביר שמדובר באירועים שקרו לפני הרבה שנים ושכיום הדברים הקשים כבר לא מקובלים. במקרה שתיארת אני מציע שתצייני בפניו שאירוע של פגיעת אח באחיו גרם ללקח משמעותי ולכן גם קין שילם מחיר כבד, כזה שגורם לכולם להבין שאסור שאירוע קשה כזה יחזור על עצמו. אפשר לציין שכיום יש יותר מודעות והקפדה על יחסים טובים בין האחים, ושההורים דואגים לשמור שאצלנו זה יהיה שונה.

 

הרי גם בימינו ילדים נחשפים לסיפורים קשים בתקשורת, ועדיין יש לנו אפשרות ויכולת להעביר מסרים שהעולם הוא לא רק מקום מסוכן, שאצלנו בטוח, שאצלנו זו מערכת יחסים שונה.

 

נצלו את סיפורי התנ"ך כדי להעביר מסרים על מוסר. למשל - שעל פי הסיפור התנ"כי מי שעשה מעשה חמור נענש לפי המסורת, שסיפורי התנ"ך דווקא מלמדים ומראים מה נכון ומה לא נכון. מעין סיפורי אבות שמנחים אותנו איך נכון להתנהג, גם בהווה".

 

ככל שהילדים גדלים הם נחשפים גם לעולם המדע, לאבולוציה, לחקר החלל וכו'. איך מיישבים סתירות בין מה שהם לומדים בעצמם, באותו מוסד, בין המפץ הגדול לבריאת העולם בתורה?

 

"מציע לענות להם שיש דברים שנראה שעומדים בסתירה, אבל גם בקרב זוכי פרס נובל ומדענים (שללא ספק מייצגים חכמה וידע), יש לא מעט חילונים ואפיקורסים לצד אנשים המאמינים באלוהים. משמע - כנראה שיש מי שחושב שהדברים לא בסתירה ושחכמה אינה נותנת מענה לוויכוח.

 

שאלות בנושא המפץ הגדול והמדע יעלו לרוב מצד ילדים בוגרים יותר, ואם רוצים להעמיק בשאלות, אפשר לגלוש באינטרנט או אפילו לשוחח עם מדען חובש כיפה. מנגד אפשר להסכים שלא הכל ניתן להכרעה מדעית. היכולת להחזיק קונפליקט ואי ודאות מסמלת בגרות רגשית.

 

בסופו של דבר, בכל בית מגיעים להודות בכך שיש דברים שאנו לא ממש יודעים. במצבים של אי ידיעה עולות השערות ומהן נולדות דעות ואמונות, שמגיעות ממקום יותר רגשי ופחות קוגניטיבי.

 

ההכרה שגם הורים מוגבלים בידע יכולה להכין ילדים לחיים. גם ההורים שלי, בעלי התבונה והניסיון, הם לא כל יכולים. כך אנחנו מלמדים אותם להכיר במגבלות המין האנושי

 

השקפת העולם נוגעת גם בשאלות רוחניות ומיסטיות - האם מאמינים בעולם הבא, בתקשור, בגן עדן ובחיים אחר המוות. ילדים מתמודדים עם שאלות שגם לנו, ההורים, לא תמיד יש מענה מבוסס.

 

ההכרה שגם הורים מוגבלים בידע יכולה להכין ילדים לחיים. גם ההורים שלי, בעלי התבונה והניסיון, הם לא כל יכולים. כך אנחנו מלמדים אותם להכיר במגבלות המין האנושי.

 

ההכרה בכך שלמדע יש הרבה תשובות, אבל גם הרבה נעלמים מבינתנו, יכולה לייצר שקט נפשי ולהרגיע. לא ניתן לדעת הכל ולא הכל בשליטתנו  וכל עוד לא יחול שינוי בכך, איש באמונתו יחיה.

 

לסיכום- כל שיח כן ופתוח בין הורים לילדים הוא הזדמנות להעביר מסרים חינוכיים ולחיזוק הקשר בין ההורה לילד. לצידה של גישת הורה=מורה. ההורה בהתנהגותו ובעמדותיו, מהווה מערכת ניווט התחלתי לילד. מורה לילד את הדרך, משרטט כיוון שהילד ינוע בו בתחילת דרכו, ובהמשך יוכל להכניס את הדגשים האישיים שלו.

 

הורים לא צריכים לחשוש לסמן דרך. להיפך, הנחיה ברורה תרגיע את הילדים ותכוון אותם בתחילת דרכם, ובהמשכה, יוכלו הילדים להחליט אם הם מעדיפים להמשיך בה, או ללכת בדרכים אחרות.

 

רוצים לקרוא עוד מהמומחים שלנו בתחומים שונים ומגוונים בהם 
פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, רפואה, יחסים, צרכנות וכלכלה?

חייגו למוקד המינויים בטלפון 08-9999410 וקבלו גיליון ראשון במתנה!