BETA

25.03.2018

15:44

 ליל הסדר
ליל הסדר,
צילום: Fotolia.com

אז איפה אתם בליל הסדר?

אצל המשפחה שלו או שלך? אולי עם חברים או שפשוט ברחתם לחו"ל?

ברגע שקיבלתי את הטייטל המדהים, גרושה, השאלה האמיתית היא: לא, איפה אני בסדר אלא האם הבת שלי איתי או לא. ככה - פשוט, חד וכואב (אם כי לאורך השנים, כואב קצת פחות).

 

גרושים מנהלים אקסל חגים דמיוני (או אמיתי) בהם יש חלוקה של החגים השווים (ראש השנה ופסח בעיקר).

שנה אצלי, שנה אצלו. להיות לבד בחג זה קשה. למעשה זה הכי הפוך ממשפחתיות, ביחד ומתחושה חגיגית.

 

אז איך בכל זאת מתמודדים עם תחושת הבדידות המעיקה של החגים כשאתם בלי הילדים? 5 הצעות להסתכלות  קצת שונה על פסח בלי הילדים:

 

  1. זאת רק ארוחת ערב -  פרופורציות, למען השם it is what it is מה שתבחרו לספר לעצמכם זה מה שיהיה. הבת שלי היתה בת פחות משנתיים בפעם הראשונה שהתפצלנו בליל הסדר. שנתיים!! אז נכון שאחותי החזיקה אותי פיזית כשמסרתי אותה לאבא שלה, בכדי שאני לא  אבכה מולו או מולה ואתפרק. אבל מאז אני למדתי לעשות לעצמי סיפור הכנה יפה לקראת החג. מדובר בארוחת ערב עם אנשים שאני אוהבת, אחלה אוכל וחברה מצויינת. נכון אני בלי בתי. אבל גם היא נהנית ממש עכשיו עם אבא שלה ומשפחתו שאוהבים אותה ושמחים איתה מאוד. לסיכום - תמזגו לי עוד יין, אני בערב חופשי.
  2. לא חייבים - אם לא בא לכם ללכת להורים שלכם, לדודים או לחמתה של אחותכם - אתם לא ממש חייבים. יש לכם את האפשרות לבחור איפה אתם מבלים ועם מי אתם מבלים את החג הזה. הגיע הזמן לוותר על ה: "לא נעים לי" ולבחור במה ובמי שעושים לכם נעים ולא מעיק. מאחר ומדובר בארוחה אחת ובערב אחד, תבחרו איפה ועם מי אתם מעדיפים לעבור אותו, אם בכלל. לסיכום - אף אחד לא מחליט עלי, חוץ ממני..

  3. חברים גרושים - מה דעתכם על ליל סדר אלטרנטיבי שמורכב מאנשים שנמצאים בדיוק באותו מקום ובאותו מצב. אמנם הוא יהיה נטול האוכל הטעים של אמא וללא הדודה שתסתכל עליכם בעיניים עצובות ואולי קצת  מרחמות, אבל יהיו בו אנשים שיבינו אתכם גם בלי מילים, תבכו קצת ביחד, תצחקו המון ביחד ואולי תעבירו ערב שונה ומקסים? לסיכום - שווה לנסות פעם אחת, את האופציה השניה אתם כבר מכירים מעולה..

  4. לנסוע לחופש - למה שלא תפרגנו לעצמכם חופשה קצרה של יומיים -שלושה. אפשרי לבד, אפשרי עם חבר/ה תנו לעצמכם פטור מקניות לחג, קניית מתנות, מצות ומרור. פשוט תיהנו. נכון שזה לא הדבר הכי משפחתי ומסורתי, אבל אתם כבר בחג ללא הילדים, המסורת הופרה בתוקף הסדרי ראיה, למה לא לעשות משהו שישמח אתכם ויתן קצת אוויר ואנרגיה. לסיכום -  בואו נעשה מהמרור חרוסת.

  5. לחגוג ביחד - לא כל אחד יכול לקיים את המצב הזה בו חוגגים ביחד. הדבר נעשה בדרך כלל בשני המקרים הבאים: אם אתם גרושים "טריים" והתגרשתם בסמוך לחג או מייד אחריו יש זוגות שמעדיפים בשביל הילדים לקיים עוד סדר משפחתי בהרכב מלא, בפעם האחרונה.  או לחלופין,  אם אתם גרושים וותיקים (ללא בני זוג חדשים, בד"כ) ומוכנים להתעלות מעל האגו והמשקעים ולחגוג את החגים ביחד למען הילדים או למענכם. לסיכום -  זה לא מתאים לחלוטין לכל זוג ובכל נסיבות גירושין, אבל אם זה עובד לכם, תיהנו.

 

 שלווה
 

שלווה(שאטרסטוק )

 

 

 

 

הכותבת היא מיכל צרפתי, מאמנת אישית לנשים ומתמחה בנשים שנמצאות בתהליך גירושין או אחריו