12.03.2018

11:31

 חווית הלידה - את מי להביא?
חווית הלידה - את מי להביא?,
Shutterstock

למי לתת אישור כניסה לחדר יולדות?

לליווי ותמיכה בתהליך הלידה יש השפעה על חווית לידה מרגשת, אינטימית ומעצימה. אבל, האם זה מצדיק קרנבל והעלאת תמונות לאינסטוש תוך כדי התנתקות השיליה?

לאורך ההיסטוריה, הלידה הייתה שמורה לנשים בלבד. סופרו סיפורים על נשים שנהגו להתרחק על מנת ללדת, והן ילדו לבדן ללא כל סיוע או עזרה. עם השנים, כשעבר האדם לחיים בקהילה, הבית נחשב למקום הבטוח והמתאים ביותר ללידה. בדרך כלל, נעזרה היולדת באמה או באישה בעלת ניסיון רב בתחום. במאה העשרים מתרחש רובן של הלידות בבית החולים, הנחשב למקום בטוח יותר.

 

בשנים האחרונות חלו שינויים תפישתיים הנוגעים לתהליך, והשאלה ׳מי ילווה אותך בתהליך הלידה?׳ עולה כעת מחדש.

ממחקרים ניתן לראות שתמיכה מתמשכת לאורך כל תהליך הלידה מפחיתה תחושת כאב  ושימוש בתרופות, משמעותית להצלחת היולדת ללדת לידה נרתיקית רגילה ומפחיתה ניתוחים קיסריים ולידות מכשירניות. משך הלידה הופך קצר יותר והיולדת חווה חוויה חיובית. התינוק נולד עם ציון אפגר גבוה. ללווי ותמיכה בתהליך הלידה יש השפעה על חווית לידה משמעותית, מרגשת, אינטימית ומעצימה.

 

מרבית חדרי הלידה מאפשרים נוכחות של שני מלווים. נשאלת השאלה מי הם המתאימים: בן/בת זוג? אם? חמות? אחות? דודה? חברה טובה? דולה?

 

התינוק/ת מגיח/ה לאוויר העולם, השלייה טרם נפרדה, תהליך הלידה עדיין לא הסתיים, וכבר הזדרזה היולדת, והטלפון בידה, לצלם, לסמס ולכתוב. ואני תוהה: מדוע? האין אלו המקום והרגע העוצמתיים והמרגשים ביותר?


תהליך הלידה מרגש, אולם חווית הלידה עלולה להיות מלחיצה. נוכחות של אדם הקרוב רגשית ליולדת יכולה לסייע בהקניית תחושת רווחה ונוחות. חשוב לציין, כי תחושת הביטחון חשובה ומסייעת להפרשת הורמונים המקדמים את הלידה. יולדת שתסמוך על המקום בו בחרה ללדת ועל מלוויה, תחוש רגועה ובעלת יכולת התמודדות טובה עם התהליך.

בניגוד לכך, לעיתים אני מטפלת ביולדת ורואה אנשים רבים מדי בחדר. לעיתים נדמה ש-׳אף אחד לא נשאר בבית׳, עוד מעט ׳פותחים שולחן׳, והאישה הופכת למארחת במקום לתפקד כיולדת. אני מבחינה כיצד  חווית האינטימיות של בני הזוג נפגמת, היולדת אינה חשה חופשיה להתנהג בטבעיות, אינה יכולה לנוח כאשר התהליך מאפשר זאת, והלידה אינה מתקדמת.

 

בעידן מכשירי הטלפון הסלולאריים והחיבור הבלתי פוסק לרשתות החברתיות, הופך גם הטלפון לסוג של מלווה. האם חווית הלידה נפגמת? האם לא כדאי לכבות את המכשיר ולהתמסר לחוויית הלידה ולאינטימיות היכולות להעצים את הזוגיות? האם הרעשים החיצוניים הללו מאפשרים לתהליך הלידה להתקדם? האם חובה עלינו להתרגל לסוג חדש של תקשורת?


פעמים רבות ראיתי את התינוק/ת מגיח/ה לאוויר העולם, השלייה טרם נפרדה, תהליך הלידה עדיין לא הסתיים, וכבר הזדרזה היולדת, והטלפון בידה, לצלם, לסמס ולכתוב. ואני תוהה: מדוע? האין אלו המקום והרגע העוצמתיים והמרגשים ביותר? האם לא עדיף להעצים את החוויה, את הזוגיות, את הרגע, את הכאן והעכשיו?

 

בעבר, במהלך כל הדורות ובכל התרבויות, לא התקיימה נוכחות גברית בזמן הלידה. הגברים לא היו חלק מהתהליך. בן הזוג נשאר בחוץ, ממתין בדריכות עד לרגע בו יתבשר כי זוגתו ילדה ובמזל טוב נולד בן/בת. הכנסת הבעל לחדר הלידה מקורה במגמה מתפתחת, שמטרתה לגרום לאישה הנאה וסיפוק מהלידה, ליצור לרווחה נפשית ולשבור את תחושת הבידוד והניכור.

 

היום רובם של בני הזוג נוכח בחדר הלידה. הם מתכוננים לתהליך (במיוחד בלידה ראשונה), הם מעוניינים לעזור, לסייע, לתמוך וליישם את אשר למדו בתקופת ההכנה ללידה, ולהיות בעלי משמעות במהלכה. חלקם מתמודדים היטב עם התנהלות הלידה ולחלקם ההתמודדות עם הקולות והמראות שמזמנת להם חווית הלידה קשה יותר. מניסיוני, לנוכחותם יש משמעות בקשר, באינטימיות ובתמיכה בבת זוגתם. עם זאת, עליהם להיות קשובים לרגשותיהם, רצונותיהם ויכולתם.

במרבית המקרים תהליך הלידה הראשונה הינו ארוך ובעל מספר שלבים, ולכן בני הזוג יכולים לבחור עד מתי יהיו נוכחים ובאיזה אופן. אם מראה הלידה קשה עליהם, הם יכולים לשבת ולהקשיב, הם יכולים גם לצאת ולהיכנס לאחר הלידה. חשוב לשוחח על הדברים בשלבי ההכנה ללידה ולערוך תאום ציפיות בין בני הזוג; תיאום זה יחייב גמישות, פתיחות והבנה, במיוחד לקראת לידה ראשונה, כשהסיטואציה אינה מוכרת והזוג אינו יודע כיצד יתמודד ואיך יגיב. חשוב להעניק הרגשה שכל דרך תמיכה היא טובה ומספקת ועצם נוכחותם של בן/בת הזוג נוסכת תחושת בטחון ורוגע.

 

 מפגש אינטימי בין האם לתינוק
 

מפגש אינטימי בין האם לתינוק (Pixabay)

 

 

במקרים רבים המלווה הנוספת הינה אם היולדת. חלקן מעניקות לבתן את התמיכה לה היא זקוקה, תוך כיבוד בן הזוג והבת, ומביאות לחדר אופטימיות, אהבה, אמונה, עידוד, חיבוק ויכולת הכלה. חלקן יוצרות אווירת מתח ולחץ, משלבות את חווית הלידה הפרטית שלהן ואינן מפרידות בין חוויותיהן לבין מה שחווה בתן ברגע זה. התנהלות זו עלולה להפריע ולעכב את תהליך הלידה. יש לבדוק ולהבין האם אם היולדת היא האדם המתאים ללווי התהליך, להקדיש לכך מחשבה, לדון ולהחליט באילו מקרים ליוויה של האם מתאים, בהתחשב באישיות היולדת והאם וטיב היחסים ביניהן.

 

מרגש מאד לראות את האימהות, את התרגשותן, את הדאגה את האהבה הענקית הזו שהן מרעיפות על בתן, האהבה ללא תנאי. אני יודעת שבקרוב תבין היולדת מהו לב של אם, וחושבת שתמיכת האימהות בתקופה שלאחר הלידה הינה משמעותית, חשובה ובעלת השפעה על היולדת ועל יכולת ההסתגלות שלה לתקופת האמהות.

 

אני מאמינה כי לכל יולדת יש זכות מלאה לבחור להגיע לחדר לידה כאשר היא מלווה בקרוביה או בכל מי שעשוי לתמוך בה ולסייע במהלך הלידה.

 

נקודת ההיכרות בין המיילדת ליולדת הינה על פי רוב בתהליך הלידה בלבד, אך עם זאת למיילדת ישנה היכולת לתמוך רגשית, להקנות תחושת ביטחון ולתת ליווי מקצועי בתהליך הלידה, במטרה להביא לסיום לידה של יולדת ותינוק בריאים. חלק מהתפקיד שלנו כמיילדות הוא להפוך את בני הזוג לשותפים בהחלטות המתקבלות לגבי תהליך הלידה שלהם, על ידי מתן מידע והסברים רלוונטיים על מנת לפשט מושגים רפואיים וסיטואציות לא מוכרות...

 

הכותבת היא ענת חסון, MA בסיעוד קליני, מיילדת בחדר לידה בבית-חולים מאיר

 

רוצים לקרוא את הכתבה במלואה? רוצים לקרוא עוד בנושא היריון ולידה? חייגו למוקד המינויים שלנו בטלפון 08-9999410, קבלו גיליון "הורים וילדים" במתנה!