BETA

11.02.2018

16:36

 אהבה
אהבה,
פוטוליה

רגע לפני הולנטיין: מהו המתכון לזוגיות מוצלחת?

עייפות, שחיקה וחוסר סבלנות הדדית – גורמים לבני זוג לא להחליף מילה במשך ימים מלבד הוראות הפעלה בסיסיות. 5 טיפים להחזרת התקשורת ומניעת התדרדרות

מתי בפעם האחרונה עצרתם לדבר אחד עם השנייה? מתי הסתכלת לה בעיניים והקשבת לה באמת בהקשבה מלאה וכנה? מתי בפעם האחרונה עשיתם שיחה שהיא לא שיחה תפעולית של המפעל המשפחתי שהקמתם? מתי בפעם האחרונה דיברתם על החלומות, השאיפות או הפחדים שלכם?

 

קוראים לזה תקשורת זוגית, ולצערי כולנו, לעיתים, קצת שוכחים לתחזק אותה במירוץ העכברים שלנו, שנקרא חיים. מרוב עייפות, שחיקה עומס וחוסר סבלנות הדדית, זוגות יכולים להעביר ימים שלמים כשהם לא החליפו מילה אחד עם השנייה מעבר להוראות הפעלה פשוטות של "תלך תביא" או לחלופין "מה לקנות בסופר ומי מחזיר את הילד מהחוג?"

וזה לא משנה אם אתם בפרק א' או בפרק ע'. תקשורת זוגית מיטבית היא בחירה יומיומית שלכם בעצמכם ובבני הזוג שלכם.

 

ד"ר ג'ון גוטמן, פסיכולוג ומתמטיקאי אמריקאי, חקר במשך שנים זוגיות והצליח לנבא באופן מדויק להפליא (94%) את סיכויי ההצלחה של זוגות.

 

 למה קשה לפייס אותה?
 

מתי עצרתם לדבר אחד עם השנייה? (פוטוליה )

 

 

להלן המתכון לתקשורת זוגיות מוצלחת, על פי גוטמן:

 

 

1. בכל בוקר, שיחת בוקר של שתי דקות - לפני שאתם נפרדים זה מזו, תשאלו את בן / בת הזוג כמה שאלות על איך הולך להיות היום. שאלות פשוטות כגון: איך הלו"ז שלך נראה היום או על מה את מעבירה פרזנטציה היום? הרעיון הוא ליצור תחושת שיתוף ולגרום לכל צד להרגיש / לחשוב על המורכבות והאתגרים שחווה הצד השני במהלך היום.

 

2. בכל ערב, שיחת ערב:  בסוף היום יושבים אחד מול השנייה בסלון ומדברים על היום שהיה לכם. רצוי ומומלץ לא לקפל כביסה ולא לבהות במחשב / טלוויזיה / נייד תוך כדי. הרעיון הוא לדבר, להקשיב ולהסתכל אחד על השנייה בעיניים ולתת לעצמכם תשומת לב זוגית של עשרים דקות. זה המקום שלכם לשתף אחד את השנייה, במה שקרה לכם היום: בדברים הטובים או הקשים, המצחיקים או המאתגרים.

 

3. חמש דקות ביום, הערכה וחיבה -  אנחנו אלופים בלהגיד לצד השני כמה הוא לא בסדר או להתעצבן איך הוא שוב שכח / לא שם לב / העיר / התעלם ממה שביקשנו / רצינו / האמנו שיקרה.. אבל מה לגבי להחמיא לו מידיי פעם על משהו טוב, שהוא כן עשה?  או מה לגבי להחמיא לה על הצלחה קטנה או גדולה שהיא השיגה היום? הרעיון הוא להתמקד ב"יש", להעצים אותו ולחזק את תחושת המסוגלות  של בן / בת הזוג ולבטא את שביעות הרצון שלנו  ממנו /ה.

 

4. חמש דקות ביום, מגע גופני -  הכוונה במגע גופני הוא חיבוק, ליטוף, מסאז' קרקפת, שכמות וכו'. הכוונה כאן היא לנגיעות הקטנות שקורות במקרה או שלא במקרה כשחולפים אחת על פני השני במסדרון או כשאחד שוטף כלים והשני מחבק אותו בהפתעה מאחורה. המגע  המשותף מייצר קרבה ואינטימיות גופנית ורגשית. הבהרה חשובה - המחוות הגופניות המוצעות כאן לא באות להחליף את יחסי המין שאתם בוחרים לקיים במינון הזוגי המתאים לכם. הן בנוסף!!

 

5. פעם בשבוע דייט זוגי -  פעם בשבוע (לזוגות עם ילדים קטנים מאוד, יש הרשאה לפעם בשבועיים) אתם יוצאים לדייט זוגי אחד עם השנייה. המטרה היא להתלבש, להתאפר וללכת למקום שעושה לכם טוב: בר, מסעדה, הופעה, סרט, חדר בריחה, חוף הים. הרעיון הוא לייצר שעתיים שבועיות שלכם ורק שלכם. רצוי לדבר בשעתיים האלה על עצמכם: חלומות, מחשבות, שאיפות,  (מומלץ לא לדבר על הילדים)

 

***הכותבת היא מיכל צרפתי, מאמנת אישית לנשים ומתמחה בליווי נשים שנמצאות בתהליך גירושין או אחריו.

 

לעוד כתבות בנושא:

5 סימנים שהגיע הזמן לשקול פרידה

מה צריך לעשות על מנת להחליט להתגרש?