BETA

30.01.2018

10:21

 לא להתבייש מהאמת
לא להתבייש מהאמת,
pixabay

מיניות וילדים: פות ופושפוש, פין ובולבול - חלק ב׳

בחלק זה של הכתבה אעסוק בהיבטים פרקטיים יותר בתהליך השליטה, החיבור והבעלות על איברי המין בקרב ילדינו

על מנת להשיג שני התהליכים הכל כך משמעותיים בהם עסקתי בחלק הקודם (הבעלות והחיבור), יש שני מישורים עיקריים בהם נפעל. ראשית, עבודה פנימית שלנו עם עצמנו עלינו להבין כי הקושי שאנו כהורים מרגישים עם השיח על אברי המין לא קשור לילדים שלנו בכלל, זהו קושי שלנו שאנחנו מייבאים אותו מבית ההורים שלנו, מחוויותינו הקודמות, מהתפיסות שרווחו בסביבה או בתקופה בה גדלנו, מהפחדים והחרדות שלנו, כיום ובעבר. לכל זה אנחנו עושים מעין ייבוא לחיים המתפתחים של הילדים שלנו.

 

אני מזמינה אותנו ההורים לעצור רגע ולתהות לגבי זה, לנסות ולבחון את תחושותינו סביב שיח על איברי המין, שלנו ושל הבעל או האישה שלנו, לתהות איך זה היה אילו הינו נחשפים הרבה קודם לשיח פתוח אך מוגן ובונה אימון בנושא. אני מזמינה אותנו להתנסות בלחשב מסלול מחדש; כלומר, להתנסות בדרך הפחות מוכרת לנו. אני מציעה לעשות זאת תוך סיוע והדרכה של איש מקצוע המתמחה בתחום, לפחות בהתחלה.

 

שנית, באמצעות דברים שאנחנו אומרים ומדברים עם הילדים שלנו בניסוח המותאם לגילם. מבחינה התפתחותית של הילד שלנו ומבחינת ההשלכות העתידיות עליו (הרי ״מה זה יעשה לו בעתיד״ מדאיג אותנו תמיד), דינה של יד ודינה של רגל ודינו של פות ופין- אחד הם. כלומר, אין כל הבדל במשמעות הרגשית שיש לאברי הגוף השונים בגוף שלנו ושל הילדים שלנו. זה רק עניין של הפרשנות שאנחנו נותנים לזה.

 

- אז, פעם הבאה כשאתם מקלחים את הבן או הבת שלכם, מנגבים אותם אחרי המקלחת, עושים להם עיסוי עם שמן תינוקות, מלבישים להם פיג׳מה לפני השינה או הולכים איתם לשירותים בזמן של גמילה ורכישת שליטה בצרכים, תספרו לו או לה על חלקי הגוף השונים שיש להם ולכם ולסבא ולסבתא ולאח הגדול ולחבר מהגינה. תראו להם את החלקים השונים בגופם, שיגידו ״שלום״ לכל חלק ותוסיפו מילת שיוך ״זאת היד של... הבטן של... הבולבול של...״ וכך תתחיל להתפתח לה תחושת הבעלות שדנו בה קודם.

 

- יש משהו קל ומקובל יותר בתהליך השיום של איבר מין של בן לעומת זה של בת. קיים גם ההבדל בעצם השיום (מתן השם), הרי ״בולבול״ זו הווריאציה השמית הילדית של פין זכרי. ווריאציה שלא קיימת בהתייחס לאיבר מין נקבי אצל ילדות קטנות; הרי ״פושפוש״ ו״פיפי״ ו״שם למטה״ זו רק ווריאציה של הורים נבוכים ומתקשים.

 

לכן, קל לרובנו לדבר עם הבנים הקטנים שלנו על ״בולבול״ כי לו לא מייחסים תכונות ומאפיינים שמייחסים לפין. אך למען התפתחותם המינית המיטיבה של  הילדים שלנו, עם הבת שלנו נגיד שלום ל״פות״ ועם הבן נגיד שלום ל״בולבול״ ופשוט נוסיף שהוא נקרא גם ״פין״.

 

לילדים הקצת יותר גדולים, בגילאי הגן, נספר איך בנוי איבר המין שלהם ואיבר המין של האחות או האח. נספר שמתחת לפין או לבולבול יש שקיק עור תלוי ובתוכו יש שני כדורים קטנים. אלה הם האשכים, יש אותם לכל הבנים ובגלל שהם עגולים אז קוראים להם גם הביצים. בתוך האשכים אצל הבנים נוצרים זרעונים קטנים, שהם תאים בגוף של בן, ובגיל מבוגר הזרעונים האלה, יחד עם תאים מהגוף של אישה, יכולים להוליד ילדים. נציין שכשבן הולך לשירותים אז הוא עושה פיפי דרך חור קטן שנמצא בקצה הפין/הבולבול וכשהוא יהיה גדול יותר אז דרך החור הקטן הזה יצאו גם הזרעונים. נספר גם שבולבול או פין יכול להשתנות, כשנוגעים בו ומשחקים איתו אז הוא הופך להיות קשה יותר, גדול יותר וכאילו עומד זקוף ובמצב טבעי שלו, כשלא נוגעים בו, הוא קטן יותר ורך יותר ותלוי לו. נגיד שגם בבוקר, כשהבנים מתעוררים, אז הפין שלהם מתקשה וגדל ואם לא נוגעים בו אז הוא נהיה רך ותלוי. עוד חשוב שנציין שהגודל של הפין יכול להשתנות וכל פין יכול להיראות שונה, לכל ילד פין משלו, וכולם בסדר גמור.

 

( שאטרסטוק)

 

 

לגבי הפות של הבת נספר שיש לו שני פתחים, פתח קטן שדרכו היוצא הפיפי ופתח מיוחד שנקרא ״הנרתיק״ וממנו יצא התינוק כשהילדה תהיה אישה גדולה ותרצה להיות אמא. בפות של ילדה יש גם איזור קטן שנראה כמו בולבול קטנטן והוא נקרא ״הדגדגן״.

 

- נספר לילדים שלנו שכשמתחילים להתבגר ולגדול אז מתחילים לצמוח שיערות על שק האשכים של הבנים ומסביב לפין ועל הפות ומסביב. ככה זה אצל אנשים מבוגרים. זה יביא אותם להתפתחותם של סימני מין משניים של גיל ההתבגרות באופן פחות מבוהל ויותר מקבל את השינויים. במיוחד אם עד אז או במהלך גיל ההתבגרות יספיקו לצפות באי אילו סרטים פורנוגרפיים אשר יציגו להם את איברי המין לא בצורתם הטבעית.

 

- אנחנו גם נציין בפני הילדים שלנו, גם הקטנים בגילאי 2-3, שהמגע באיבר המין שלנו יכול להיות מאוד נעים וככה זה אצל כולם כל עוד זה בין הילד לבין איבר מינו בלבד.

 

וכאן חשוב לי ביותר לציין כי לעולם לעולם לעולם לא ניגע אנחנו באופן ״נעים״ באיבר מין של הילד או הילדה שלנו; וגם לעולם לעולם לעולם לעולם לא נראה להם איך אנחנו נוגעים ״נעים״ באיבר המין של עצמנו; וגם לעולם לעולם לעולם לעולם לא ננחה אותם לגעת ״נעים״ באיבר המין שלנו או בשלהם בנוכחותנו. מה שתיארתי בשורות האחרונות הן עבירות מין פליליות וקשות בילדים וחוץ מציון גבול ברור בנוגע לזה, אין מקום בכתבה זו להיכנס לתחום זה.

 

לסיכום, אומר שכולי תקווה שכעת, בסוף הכתבה, גם אתם בתוככם מרגישים מעט אחרת עם מרחב קצת יותר מקבל לגבי השיח עם הילדים על איברי המין… ייתכן ואף תוכלו להרגיש נינוחות ולשחק מעט עם הרעיונות שהועלו כאן, כמו שעשה ילד אחד מתוק ונבון כבן 7 כשנגע באשכיו אחרי מקלחת ואמר: ״אמא, תראי, אני משחק כדורגל עם הילדים שלי״.