BETA

11.07.2012

17:41

עודכן:

אקזיט יצירתי: מי רוצה להשקיע כסף באמן שלו?

מיזם אינטרנטי חדש מזמין אמנים לגייס כסף עבור היצירה שלהם בתמורה למתנות שיעניקו לתורמים - בין תמונה אמנותית בחינם להופעה בסלון ביתכם. שי גרייבסקי בחן האם שווה להשקיע בסטארט ארט

מתי בפעם האחרונה רכשתם אלבום חדש, כזה שקונים בחנות ספרים או מוזיקה. רגע, נשאל את זה אחרת - מתי בפעם האחרונה שילמתם על אלבום חדש, אבל רק כדי באמת לדאוג לכך שהוא אכן ישוחרר לחנויות? ומתי מימנתם סרט מכיסכם הפרטי? Start Art הוא מיזם אינטרנטי מיוחד, שמאפשר לאמנים ויוצרים ישראלים לגייס כספים באינטרנט באמצעות crowd funding, או בשם קליט יותר "הון מההמון". בין אם מדובר באמנות, וידאו וקולנוע, מוזיקה, מחול, צילום, אופנה, קומיקס או תיאטרון - האתר מציע לכישרונות המקומיים פלטפורמה, כזו שבאמצעותה הם יכולים לפנות ישירות לקהל ולבקש את עזרתו לצורך מימון הפרויקט האומנותי שהיו רוצים לקדם.

השאלה הראשונה שאתם בטח שואלים את עצמכם, היא מדוע לקהל יש איזשהו אינטרס לתרום למוזיקאי האהוב עליו, בהשוואה לכל תרומה קונבנציונלית אחרת. זהו, שלא מדובר בתרומה - כל מי שבוחר לקדם פרויקט בכספו, עושה זאת מטעמים אישיים, אך בבסיס ההחלטה להפוך ל"מקדם" עומדת שיטת המתנות. מה הכוונה? האתר למעשה מספק מסע שופינג לחובבי היוצר. המתנות מתחלקות לפי סכומים שונים שאותם מוכן הקהל להשקיע - בין 50 או 100 ש"ח ועד לכדי אלפי שקלים. עבור כל סכום, האמן הציב מתנה, כך שככל שתבחרו לשלם יותר, כך המתנה הופכת לשווה יותר. לדוגמה, במקרה של מוזיקאי, המתנה יכולה לנוע מאלבום חתום ועד הופעה פרטית בסלון.

 

אליה אלון הכהן, יוזמת הפרויקט ומנהלת האתר, מגיעה מרקע של 18 שנה בתחום קידום אמנים ויזמות עסקית בתחום. כיום, היא עוסקת בליווי אישי של אמנים, בעצם משמשת כסוג של מנטורית עבורם, הן בתחום האומנותי והן כאסטרטגית עסקית. "כשהחלטתי להקים את האתר חיפשתי את האופן בו אני מביאה את הידע וכוח הקידום שצברתי במשך השנים לכמה שיותר אמנים", היא מספרת. "זו ההתפתחות הטבעית של היצירה שלי".

               

<embed src="http://www.startart.co.il/js/jwplayer/player.swf" flashvars="file=http://www.startart.co.il/upload/media2_18_6653.flv&image=http://www.startart.co.il/upload/media1_18_9192.jpg&skin=http://www.startart.co.il/js/jwplayer/modieus_ver2.zip" width="450" height="445" allowfullscreen="true" />

"גייסנו כבר עשרות אלפי שקלים"

כל פרויקט מתחיל בקביעת תקציב היעד ופרק הזמן לקידום הפרויקט. שני הנתונים הללו הם המפתחות ההצלחה לגיוס תקציב היעד. אתם אגב, תשלמו לפרויקט רק אם גייס את תקציב היעד בפרק הזמן שהוקצב עבור הקמפיין. אם לא יגיעו ליעד בדד-ליין, הכסף יוחזר לקהל. לעומת זאת, אם הפרוייקט עבר את סכום היעד, תוכלו להמשיך לרכוש את ההטבות תמורת הסכומים השונים ולהוסיף כסף לפרוייקט.

 

למרות שהאתר עוד לא עלה במלואו לאוויר, על פי הכהן ההיענות היא פשוט חסרת תקדים. בין האמנים שמשתמשים בשירותי האתר, גם הזמר עמירם עיני שמגייס כסף עבור אלבום סולו חדש, סרט אנימציה שמיועד לקהל בינלאומי, הקולנוענית עמית עיני שפועלת להשיג כסף עבור פיצ'ר משלה. "עד כה היו לנו כבר אלפים רבים של מבקרים והיו גם פרויקטים שגייסו בהצלחה עשרות אלפי שקלים", מסבירה הכהן. "אנחנו מאפשרים לאמנים להציג את דף הקמפיין גם באנגלית (במקביל לעברית), ולמעשה ישנה גם נוכחות של לקוחות מקדמים שהעבירו כסף מחו"ל לאומנים".

               

<embed src="http://www.startart.co.il/js/jwplayer/player.swf" flashvars="file=http://www.startart.co.il/upload/media2_9_0552.flv&image=http://www.startart.co.il/upload/media1_9_8886.jpg&skin=http://www.startart.co.il/js/jwplayer/modieus_ver2.zip" width="450" height="445" allowfullscreen="true"

"היתרון המרכזי בעבודה עם סטארט ארט, בהשוואה לאתרים דומים טמונה בסיוע האסטרטגי שהאתר מציע לכל אמן שמעוניין לפתוח בקמפיין", מסבירה הכהן. "אנחנו נפגשים עם כל אחד מהם ובונים איתם תוכנית אסטרטגית שתשרת אותו למהלך הקריירה. בין היתר אנחנו בוחנים את הקשרים שכבר יצרו בתעשייה, ומייעצים להם כיצד להשתמש בהם, אנחנו מנחים  אותם כיצד להתנהל נכון ברשתות החברתיות ולמעשה אף פונים בשמם לאמצעי התקשורת ומנסים ליזום סביבם עניין ציבורי".

 

"השאיפה היא שלעיתים העניין הציבורי יסייע להם, גם במידה ולא יצליחו לגייס את הסכום שהציבו עבור הקמפיין", היא אומרת. אם תהיתם, כבר היו כאלה שהצליחו לגייס סכומים נאים להמשך הפעילות האמנותית שלהם. שרית רוטמן, שיזמה פרויקט אומנות התנדבותי עבור נערות עם הפרעות למשל, גייסה למעלה מ-10,000 שקלים. "שמעתי על המיזם בפייסבוק, אבל אני אף פעם לא מאמינה למודעות שמתפרסמות שם. למזלי דווקא אמא שלי רשמה אותי לפרויקט. הלכתי לשלוש פגישות ולבסוף הודיעו לי שהתקבלתי, ונעבוד על פרויקט חדש", היא נזכרת.

                 

<embed src="http://www.startart.co.il/js/jwplayer/player.swf" flashvars="file=http://www.startart.co.il/upload/media2_12_2965.flv&image=http://www.startart.co.il/upload/media1_12_2001.jpg&skin=http://www.startart.co.il/js/jwplayer/modieus_ver2.zip" width="450" height="445" allowfullscreen="true" />

לצייר עתיד טוב יותר

הפרויקט של רוטמן עוסק בנשים הסובלות מהפרעות אכילה, שהביעו רצון להשתתף בתהליך שבו רוטמן תצייר ציור אופטימי, "מראה ורודה" לחיים שלהן, לפי החזון האישי של הבנות לשנת 2020. בתום הפרויקט, הציורים יוצגו בתערוכה לצד הסיפורים האישיים של המשתתפות. המימון, לדבריה של רוטמן, נועד רק עבור חומרי הגלם והמפגש עם הנערות כך שההטבות שיקבלו התורמים עוסקים בתוצרים של הפרויקט. "בחרתי לא להמר. כיוון שהאופן בו האתר מתנהל עובד על 'הכל או כלום' בחרתי יעד שהוא חצי ממה שנדרש לי עבור עבודה עם 10 נערות. אני מתכוונת לממן את החצי השני מכיסי", מסבירה היוצרת.

 

"אין ספק שבלי 'סטארט ארט' לא הייתי יכולה לשאת את הנטל הכלכלי והפרויקט לא היה יוצא לפועל. הם ממש ליוו אותי בכל התהליך. אני פרסומאית למעלה מ-12 שנים, ומעולם לא זכיתי ליחס כל כך אדיב". אגב, למרות שרוטמן למעשה סיימה עם הקמפיין, היא עדיין זוכה לליווי צמוד מאנשי האתר, שמסייעים לה בתכנון התערוכה הגדולה. "באמת השתכנעתי שמדובר באנשים טובים עם כוונות טובות שרוצים בכנות לעזור. כמעט אף אחד אחר לא עושה דבר עבור אמנים בארץ".  

        

<embed src="http://www.startart.co.il/js/jwplayer/player.swf" flashvars="file=http://www.startart.co.il/upload/media2_14_9943.flv&image=http://www.startart.co.il/upload/media1_14_4684.jpg&skin=http://www.startart.co.il/js/jwplayer/modieus_ver2.zip" width="450" height="445" allowfullscreen="true" />

בין סיפורי ההצלחה של האתר, אפשר למצוא את הפקת האלבום השני של TripL ואליעד נחום, פרויקט שהצליח לגייס למעלה מ-35,000 ש"ח. כמובן, היו גם כאלה שהצליחו פחות. המגיש והבמאי ג'ייסון דנינו הולט ניסה את מזלו בגיוס כספים לצורך הפקת הצגה בבימויו. חבורה של שחקנים גויסו כדי להופיע בקליפ וחלק מהמתנות לתורמים היו ארוחה אותה יבשל עבורכם כוכב מחוברים, ועבור קצת פחות כסף ישיבה על דרינק משותף עם ג'ייסון (מגילאי 18 פלוס כמובן). לא הלך לו. אולי בפעם הבאה.

                    

<embed src="http://www.startart.co.il/js/jwplayer/player.swf" flashvars="file=http://www.startart.co.il/upload/media2_13_1031.flv&image=http://www.startart.co.il/upload/media1_13_4047.jpg&skin=http://www.startart.co.il/js/jwplayer/modieus_ver2.zip" width="450" height="445" allowfullscreen="true" />

>>> הסתקרנתם? לאתר סטארט ארט

 

>>> לעוד תרבות ובידור