BETA

11.12.2011

14:12

עודכן:

מוטורולה Droid Razr: יופי שיש לו מחיר

אחרי בדיקה מעמיקה שכללה גם מבחן ריסוק, הגענו למסקנה: הרייזר החדש והדקיק של מוטורולה הוא אחד הסמארטפונים הטובים ביותר שנמכרים בישראל כיום, כשרק מחירו המפולפל מעיב על החגיגה. סקירה

ריק

כמו נשיקולדה או מיץ פז, יש מותגים נוסטלגיים שרבים יעלזו לראותם שבים לחייהם. כך גם עם ה-Razr של מוטורולה. המותג הזה הפך לאגדי, לאחר שהיה אחד מטלפוני הצדפה הדקיקים הראשונים ובעל מראה דק כתער (ומכאן שמו). מוטורולה הסתמכה על מכירות הדגם הזה גם במחצית השנייה של שנות האלפיים, מה שהביא אז לירידה ברווחים - כי בינתיים טלפוני המגע כמו אייפון ודומיו השתלטו על השוק.

 

כעת, חטיבת הסלולר של מוטורולה (עכשיו בבעלות גוגל), מחזירה אותו לחיינו, והוא מגיע לישראל במהירות ראויה לציון - מספר שבועות אחרי ההשקה הראשונית בארצות הברית. הרייזר החדש משווק כטלפון דק וחזק - גם מבפנים וגם מבחוץ. לקחנו אותו איתנו לדרכים.

עיצוב וממשק

הרייזר אכן מאוד דק. ברובו, עוביו אינו עולה על 7 מ"מ, ורק בראשו יש בליטה קטנה, שמאחסנת את עדשת המצלמה (8 מגה פיקסל), מבזק ה-LED והרמקול.

 

כיון שהוא כל כך דקיק, הוא מעט יותר רחב ממכשירים אחרים ולמעשה, לא הרגשנו אותו בכיס. עם זאת, יש לציין כי אנשים בעלי ידיים קטנות עשויים להתקשות בתפעול המכשיר ביד אחת.  

 

החלק הכי בולט ברייזר הוא הגב שלו, שעשוי עם סיבי קוולר, פולימר המשמש גם בבניית אפודי מגן, ונחשב לחומר קל וקשוח מאוד. מי שמעוניין יכול כבר עכשיו לדלג לסעיף "עמידות", בו דרכנו על הרייזר כדי לבדוק את נושא העמידות.

 

החזית שלו, רובה ככולה, היא מסך המגע - 4.3 אינץ' גודלו - ומעליו המצלמה הקדמית (1.3 מגה פיקסל). במבט מדוקדק, ניתן להבחין בחיישנים נוספים, כמו חיישן אור וגם נורת חיווי צבעונית. בתחתית החזית - ארבעה כפתורי מגע. כדי לא לפגום בדקיקות, במוטורולה בחרו למקם את תאי הכרטיס הזיכרון וה-SIM בדופן הטלפון. הכרטיס הוא מיקרו SIM, ולא כרטיס SIM רגיל, כך שאם תחליטו לרכוש אותו, תצטרכו להחליף את כרטיס ה-SIM שלכם. 

 

עוד בדפנות, כפתורי הווליום וכפתור ההפעלה. המיקום הזה של כפתור ההפעלה קצת מעצבן, והוא קצת קטן מדי לאיתור כשרוצים לפתוח את הטלפון במהירות. בראש המכשיר - שקע מיקרו HDMI, שקע מיקרו USB ושקע אוזניות.

 

מבחינת ממשק, כמו באטריקס, מוטורלה עושים עבודה טובה - המקלדת כאן היא מקלדת ה-MoBiDiv המשובחת שלהם, מעוברתת ונוחה. בכלל, מוטורולה כללה כאן כמה וכמה שיפורי ממשק ותוכנה מרשימים, שעליהם נרחיב בחלק התוכנה.

תצוגה וביצועים

המסך הוא מסך סופר AMOLED. בדומה למסכי ה-AMOLED של סמסונג, הוא חד מאוד ועשיר בצבעים. הוא אולי מעט פחות בהיר ממסכי LCD-TFT, אבל אין לכך משמעות בתפקוד יומיומי. המסך הזה משובח בהחלט, וקריא מאוד גם באור שמש ישיר.

 

מבחינת ביצועים, לצעצוע הזה יש מעבד Cortex A9 כפול-ליבה במהירות 1.2 GHz, בדומה לגלקסי S2. המשמעות - ביצועים חלקלקים מאוד, גם במשחקים ויישומים כבדים, וסרטי HD.

 

 

ועוד נקודה חשובה: מערכת ההפעלה כאן היא אנדרואיד 2.3.5, הגירסה הכי מתקדמת של מהדורת ג'ינג'רברד (2.3). אבל החדשות החשובות הן שהמכשיר הזה ניתן לשדרוג לגרסה הבאה של אנדרואיד לטלפונים חכמים - גירסה 4, המכונה גם Ice Cream Sandwich, שגם תנצל את שתי הליבות במלואן.

קול ומולטימדיה

מוטורולה הכניסו לרייזר הדק רמקול גדול יחסית, עם מנעד תגובה רחב - מה שאומר בשפה פשוטה שהיינו ממש מבסוטים ממנו.

 

גם כרמקול לשיחות וגם כרמקול למוזיקה, הוא מוצלח. הבעיה היחידה שלו היא שעם כזה מרחב תהודה מצומצם - הבסים שלו כמעט ולא נשמעים. מצד שני, הטונים הבינוניים והגבוהים (שבשיחות טלפון זה מה שקובע), נשמעים נהדר.

 

כמו באטריקס, מוטורולה הוסיפו יכולות עיבוד צליל, עם הדמיית צליל היקפי, וגם זה משדרג את החוויה המוזיקלית שהטלפון הזה מספק.

 

כאמור, הפלטפורמה של המסך האיכותי לצד המעבד העצבני מספקת חוויית צפייה טובה בסרטים. ואפרופו סרטים, איכות צילום הווידאו שלו, ב-HD מלא כמו באייפון 4S ומתחרים נוספים, משובחת ביותר. ברם, איכות צילום הסטילס של המצלמה קצת מקלקלת את חגיגת המולטימדיה - איכות התמונות בינונית.

אפליקציות ותוכנה

אם אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, כנראה במוטורולה ראו את האור. מבחינת תוכנה, הרייזר לכאורה הוא עוד טלפון אנדרואיד, אבל מוטורולה עשו כאן שורה ארוכה מאוד של שפצורי תוכנה קטנים, כאלה שיגרמו לגיקים לצמרמורות של התרגשות. בקרב האוכלוסיה הנורמלית שלא מתרגשת משיפורי תוכנה - הם פשוט יעשו את החיים יותר נוחים.

 

 

זה מתחיל במסך הנעילה, שכולל פתיחה מהירה של המצלמה, וממשיך במנהל תעבורת נתונים מובנה שגם יספר לכם כמה גלשתם וישמור עליכם מחשבונות עתק של גלישה יקרה בארץ ובחו"ל. זה ממשיך באפשרות הגדרה אוטומטית של הנתב (WPS), מנהל אירועים שיאפשר לכם למשל, להשתיק אוטומטית את הטלפון כשאתם נכנסים לקולנוע (לפי מיקום GPS), או לחבר את הטלפון לטעינה כשהגעתם הביתה, או יכבה אוטומטית את כל התקשורת האלחוטית בלילה - וידליק אותה שוב בבוקר. את הקפה עדיין תצטרכו להכין בעצמכם.

 

חשבתם שסיימנו? ממש לא. למוטורולה יש גם אפליקציית מוזיקה מוצלחת משלה, עם תוכנה שאפשר להתקין מהטלפון על המחשב ולהזרים ממנו מוזיקה ישירות למכשיר, וכן יישומי יומן ורשתות חברתיות משלה, המוצלחים לצורכי התעדכנות באירועים. עם זאת, לכתוב באמצעותם סטטוס בטוויטר או בפייסבוק זו משימה מעט יותר מסובכת מרגיל, ולכן לצייצנים הכבדים או לחולי הפייסבוק נמליץ להשתמש בתוכנה אחרת.

 

בשורה התחתונה, שיפורי התוכנה שהכניסו מוטורולה לאנדרואיד ברייזר השאירו עלינו רושם רציני, ועוד לא דיברנו על האפשרות לחבר אותו ללפדוק - תחנת העגינה שהיא גם לפטופ קטן, שאותה טרם יכולנו לבדוק.

חיי סוללה

הסוללה של הרובוט הדקיק היא פנימית, בדומה לזו של האייפון. אנחנו לא אוהבים סוללות פנימיות, אבל בזכות ניהול הזרם המוצלח של מוטורולה, ראוי לציין שהסוללה הזו מחזיקה ומחזיקה - כמעט יומיים שלמים בין טעינה לטעינה. די והותר לשועטים בדרכים.

 

עמידות

הסעיף יוצא הדופן הזה, שלא תראו ברוב הסקירות כאן, נכתב בשל הגאווה הרבה שאנשי מוטורולה הפגינו לגבי עמידותו של המכשיר שלהם. לאור ההצהרות הללו, ובידיעתם, החלטנו להעמיד אותן למבחן.

 

הרייזר הונח אחר כבוד על הרצפה, כשגבו העשוי קוולר כלפי מעלה, וזכוכית הגורילה פונה מטה. לוחם שריון חסון הנמנה עם קרובי משפחתו של כותב שורות אלה התבקש בנימוס לדרוך בכל הכוח על הטלפון, עם נעל כבדה.

 

התוצאה? הטלפון שרד בכבוד, ויצא רק עם שריטות קלות במסך. המשמעות של מבחן התעללות מכוונת שכזה, היא שהרייזר ישרוד את רוב תלאות היומיום ללא פגע, כולל פגיעה אקראית במדרכה, שיכולה לקרות לכל אחד.

 

בכל מקרה, ילדים, אל תנסו את זה בבית.

סיכום

הרייזר הוא אחד הטלפונים החכמים הטובים ביותר שנמכרים בישראל בעת פרסום שורות אלה. הוא עמיד, משוכלל, רב תכונות ונעים מאוד לשימוש - כל מה שאפשר לבקש מסלולרי.

  

היינו ממליצים עליו כמעט לכל אחד, למעט הסייג של בעלי ידיים קטנות, שיצטרכו לבדוק את הנוחות שלו בכף היד בשל רוחבו החריג במקצת, וחובבי צילום שאולי ירצו מצלמת סטילס טובה יותר בכיס.

  

אך לכל היופי הזה יש מחיר. ספקיות הסלולר הישראליות מוכרות את הרייזר במחיר מפולפל של כ-3,500 שקלים. בחנויות עצמאיות תוכלו למצוא אותו במחיר מעט זול יותר אך לא בהרבה - כ-3,000 שקל. כך או כך, זו הוצאה כבדה.

 

על אף העובדה שלאחרי הרכישה הארנק שלכם יהיה הרבה יותר קל, תוכלו להתנחם בכך שכעת יש לכם גם סלולרי שלא מורגש בכיס, שבא כבר עם הכנה לאנדרואיד 4 ושקיבלתם תמורה ראויה לאגרה.

מפרט טכני

תמיכה ברשתות: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

מסך: סופר AMOLED, בגודל 4.3 אינץ'

רזולוציה: 540 על 960 פיקסלים

מעבד: Cortex A9, 1.2 גה"צ

זיכרון: 1 ג"ב

אחסון פנימי: 16 ג"ב

מצלמה: 8 מגה פיקסל, 3264x2448 פיקסלים, צילום וידאו p1080 ב-30 פריימים לשניה. קדמית - 1.3 מגה פיקסל.

מערכת הפעלה: אנדרואיד 2.3.5, ניתנת לשדרוג ל-4.0.

קישוריות: HDMI, USB, Bluetooth 4.0, GPS, Wi-Fi 802.11 b/g/n.

סוללה: פנימית, 1780 מיליאמפר/שעה

מידות: 130.7 על 68.9 על 7.1 מ"מ

משקל: 127 גרם