BETA

16.10.2011

16:32

עודכן:

המלך הוא עירום: סירי היא לא יותר מגימיק

מערכת הזיהוי הקולי שהשיקה אפל היא צעצוע שאולי יעזור לכם להרשים את החברים פעם או פעמיים, אבל לא תחזרו להשתמש בו אחר כך. בדיוק כמו שירות שיחות הווידאו FaceTime

סטריפ

לפני כשבועיים הכריזה אפל על האייפון החדש שלה, וכיוון שהמכשיר החדש מהווה לא יותר משדרוג חומרה שלא מעניין במיוחד את הצרכן הממוצע (כי לא ממש אכפת לו מהמעבד כפול הליבה, אלא שכולם יראו שיש לו את הדגם הכי חדש) - אפל היתה חייבת לדחוף משהו. 

 

לכן, קיבלנו ים של שקפים על המצלמה החדשה של המכשיר, מידע מיותר לחלוטין על האפליקציה למשלוח גלויות, וכמובן היהלום שבכתר: Siri, בינה מלאכותית.

 
אני (כמו שהצהרתי לא אחת) לא יותר מזונה צרכנית, ואני תמיד הולך עם ה"צד" שנותן לי יותר. נכון שאני כותב בלוג שעוסק באנדרואיד, אבל אין לי שום כוונה לקטול מוצרים איכותיים של חברות אחרות, במיוחד לאור זה שיכול להיות שאני אעבור להשתמש באחד מהם בעתיד. הבעיה אצלי מתחילה כאשר המלך הוא עירום, ויש פשוט דברים שלא עובדים / לא בשלים מספיק.

 

מי צריך שיחות וידאו?

כאשר הדור השלישי הגיע לישראל, אף אחד לא דיבר על האפשרויות הרבות שהוא מביא עימו מבחינת מהירות הגלישה, ומה אפשר לעשות עם הרוחב הפס החדש. במקום זאת, כל החברות החליטו למתג את הדור השלישי כיכולת לבצע שיחות וידאו.

 

לא שאלו אותנו אם אנחנו רוצים או צריכים את השיחות, אבל החליטו בשבילנו ששיחות וידאו זה הדבר הבא, ואפילו נתנו לנו את האפשרות להשתמש בווידאו בתעריף של שיחה רגילה.

 

אי שם ב-2005 רכשתי לי את הנוקיה 6680, שהגיע עם מצלמה קדמית ותמך בשיחות וידאו, ובכלל היה שיא הקידמה. העניין הוא ששיחות וידאו היו גימיק, שירות שלא תפס, ואני יכול לספור על אצבעות יד אחת את מספר שיחות הווידאו שעשיתי מ-2005. זה מסוג השירותים שאתה מראה לאנשים כמה פעמים בשביל להראות עד כמה אתה מגניב, ולא חוזר להשתמש בו. בדיוק כמו אפליקציית TOM CAT שלא באמת עושה משהו יעיל חוץ מלהצחיק את מי שרואה אותה פעם ראשונה. 

  

הגיעה אפל, והחליטה ששירות שיחות הווידאו שלה, FaceTime, הולך להיות הדבר הבא. זה לא שהם הביאו משהו חדש לשולחן (הם גם סירסו את השירות בשימוש על גבי Wi-Fi בלבד, ורק בין אייפון 4 לאייפון 4), אבל בגלל שזו הייתה אפל וכל מה שאפל עושה קסום, היה קהל גדול של אנשים שהיה בטוח שהפעם זה יצליח.

 

הבעיה היא שהשירות לא היה נוח - בדיוק כמו קודם - כי אין הרבה מקרים בהם אנשים רוצים או יכולים לנהל שיחת וידאו. זה לא סוד שה-FaceTime לא הפך לשירות מהפכני, אלא לעוד מוצר נישה של אפל.

השנה קרה דבר דומה: אפל, בעזרת אבקת פיות, המציאה את הפקודות הקוליות מחדש. אז זהו שלא. נסו לשאול את עצמכם שתי שאלות: עד כמה השירות בשל (רמז: אם אפילו אפל שמה עליו BETA, הוא ממש לא) ועד כמה השירות בכלל יכול להיות שימושי.

 

כדי שהשירות יעבוד מצויין, הוא צריך להיות מהיר, אינטואיטיבי ולהבין אתכם גם בחצי רמיזה. מה לעשות, במכשיר שלכם לא מתחבא דני דין, וביום שבו בינה מלאכותית תוכל לנהל אתכם שיחה, להבין חוש הומור לנתח שפה וסרקזם באופן מדויק, זה בערך יהיה היום בו Skynet תשתלט על העולם.

 

מעבר לזה, בואו נניח שהשירות באמת עובד, שהטלפון שלכם ממש מבין כל מילה ורמיזה שלכם. אתם באמת רואים את עצמכם משתמשים בשירות כאשר אתם מוקפים באנשים? האם אתם חושבים שהשירות יחליף, או אפילו ישלים, את רוב הפעולות שאתם עושים בעזרת מסך המגע?

צעצוע לחברים

 

לעניות דעתי, מדובר בלא יותר מגימיק. עוד FaceTime, או אפילו TomCat, שירות שהוא אחלה Marketing Point, אבל אין לו שימוש אמיתי. זה צעצוע שאפשר להרשים איתו חברים פעם או פעמיים, ואחרי זה לא לחזור להשתמש בו. הרי ברגע שמוצר לא עובד מספיק חלק, לא חוזרים להשתמש בו - ואת זה יספר לכם כל מי שמשתמש במקלדות ה-Slide וחורק שיניים, או כל מי שניסה פקודות קוליות באנדרואיד.

 

כל שירות/מוצר צריך לשפוט בצורה הקרה ביותר: מה הדבר הזה יכול לעשות בשבילי, ועד כמה יהיה לי נוח להשתמש בו. ולא פחות חשוב זה להוציא מהמשוואה את היוצר. מה היה קורה אם Siri לא הייתה מובנת במכשירים של אפל, אלא היתה מוצר של חברת עצמאית כמו Vlingo? האם גם אז היה כל כך הרבה רעש סביב ה"הקסם" הזה בתקשורת?

 

הפוסט פורסם לראשונה ב-iAndroid


אוהבים לדבר על אנדרואיד? בקרו בפורום