BETA

12.10.2011

03:59

עודכן:

iOS 5 זמינה להורדה: מי צריך אנדרואיד?

מערכת ההפעלה העדכנית של אפל לאייפון ולאייפד מוותרת על חדשנות אמיתית לטובת יישור קו עם המתחרים. זה אומנם פחות מלהיב, אך עשוי לחסוך מכם רכישת סמארטפון חדש. סקירה

ריק

הקדמה

מאז הוצגה לראשונה לצד האייפון המקורי ב-2007, עברה מערכת ההפעלה iOS כמה מהפכות חשובות.

 

מי בכלל זוכר היום כי בתחילת הדרך לא הייתה כלל אפשרות להתקין אפליקציות על המכשיר, אי אפשר היה להעתיק ולהדביק טקסט, או שהפעלת אפליקציה אחת הייתה מובילה בהכרח לסגירתה של אחרת?

 

עדכוני התוכנה הובילו לשינויים דרמטיים בפונקציונליות ובאופי התפקוד של הסמארטפון הפופולרי בעולם.

 

באפל טוענים כי iOS 5, הזמינה כעת להורדה עם חיבור האייפון למחשב ובחירה בעדכון באייטיונז (לאחר הורדת הגרסה החדשה של אייטיונז), היא "העדכון הגדול מכולם", אך תחושתי דווקא הפוכה: זהו השדרוג המינורי ביותר לו זכתה מערכת ההפעלה מיום השקתה.

 

לא תמצאו בה חידושים מסעירים יתר על המידה, ואלו שכן עשויים להקל עליכם את השימוש באופן משמעותי הם תכונות שהועתקו כמעט אחד-לאחד ממערכות ההפעלה המתחרות. לטעמי זו עדיין מערכת ההפעלה הנוחה, האמינה והמוצלחת ביותר לסמארטפונים, אך היתרון מצטמצם בשעה שגרסתה הרביעית של אנדרואיד מתחבאת מעבר לפינה.

 

מערכת התראות וגיבוי מקוון: ותודה לגוגל

מבין כל 200 החידושים והשיפורים של iOS 5, הבולט מכולם הוא כנראה "מרכז ההתראות" החדש שאיננו אלא חיקוי, גם אם אלגנטי ומוצלח, לתכונה המלווה את אנדרואיד מיומה הראשון. עד היום, אם אחת האפליקציות המותקנות על האייפון או האייפד שלכם הייתה מעוניינת להתריע בפניכם על דבר מה - קבלת הודעה חדשה מחבר או עדכון בפייסבוק, לדוגמה - זה היה נעשה דרך מלבן כחול שהיה משתלט על המסך כולו, קוטע את העבודה ודורש התייחסות מידית. לא עוד. ב-iOS 5, התראות מעין אלו מופיעות בראש המסך למשך מספר שניות, ואז נעלמות באין מפריע.

 

כדי לאחזר את ההתראות שאליהן לא התייחסתם בזמן אמת מחליקים את האצבע מראשו של המסך כלפי מטה, וגוללים רשימה המסודרת לפי אפליקציות או זמן ההתראה לבחירתכם. לחיצה על פריט ברשימה תוביל אתכם ישירות לאפליקציה שהציגה אותה, וניתן גם "לנקות" את ההתראה ולהתעלם ממנה לחלוטין.

 

הפונקציונליות, כאמור, זהה כמעט לחלוטין לזו של מערכת ההתראה באנדרואיד, אך היישום של אפל נאה ויציב יותר. חידוש אחד שחסר במקור ההשראה הוא התראות המופיעות במסך הנעילה, ומשלימות את המצוד המעודן אחר תשומת לבכם.

 

אינטגרציה עם הענן

 

חידוש נוסף שאיננו באמת חידוש הוא אינטגרציה עם שירותי הענן של אפל, המשמשים הן לסנכרון מייל ולוחות שנה, והן לגיבוי תמונות ומידע נוסף השמור במכשיר שלכם. מרגע שהאייפון או האייפד מתחילים להסתנכרן ולהתגבות מול שרתי iCloud, אין עוד שום צורך לחבר אותם למחשב ולהשתמש בתוכנת ה-iTunes אם אינכם נמנים על מעריציה.

 

אפל נגד Whatsapp


העתקת שירים חדשים מבוצעת באופן אוטומטי ואלחוטי דרך רשת ה-WiFi הביתית, ובניגוד לעבר המכשיר איננו משותק במהלך הסנכרון. בארה"ב מביאה עמה iOS 5 מערכת מתוחכמת עוד יותר לגיבוי וסנכרון קבצי מוזיקה, iTunes Match שמה, אך זו איננה זמינה כרגע ללקוחות בישראל.

 

יתר חידושי iOS 5 ששווה לדבר עליהם הם בעיקר תחליפים רשמיים לאפליקציות פופולריות, שאת תכונותיהן החליטה אפל להטמיע בתוך מערכת ההפעלה. תכנת המסרים הפופולרית Whatsapp, לדוגמה, הופכת מעט מיותרת עם בואה של iMessage, אפליקציית שיחה המשלבת בין משלוח הודעות טקסטואליות בחינם דרך הרשת למכשירי אייפון ואייפד, והודעות SMS רגילות לכל השאר.

 

את Read it Later מנסה אפל לחסל דרך "רשימת קריאה" המוטמעת בדפדפן ספארי, ואילו אפליקציות לניהול מידע ותזכורות כדוגמת Evernote ו-Springpad יאלצו כעת להתחרות מול Reminders החביבה, המשלבת בין ממשק נאה ואינטואיטיבי, ואפשרויות התראה לפי מיקום וזמן מדויקים.

 

בעלי האייפד מוזמנים ליהנות משתי תכונות בלעדיות שאותן החליטה אפל לחסוך מהאייפון, כנראה מפאת העדר נדל"ן מסכי ראוי. האחד הוא מקלדת מתפצלת, המתחלקת בזריזות לשני חצאים הנצמדים כל אחד לקצות המסך מימין ומשמאל ומקלים על הקלדה מהירה תוך שימוש באגודל בלבד.

 

החידוש השני הוא מחוות מולטי-טאצ' למעבר בין אפליקציות, בדומה למה שראינו במערכת ההפעלה השולחנית OS X Lion. מחליקים ארבע או חמש אצבעות לאורך המסך כדי לעבור בין האפליקציות הפתוחות, מבלי ללחוץ על כפתור ה-Home. זה עובד מאוד מהר ונוח בהרבה מהאלטרנטיבה.

מחכים לקסטה

בסיכומו של דבר, רבות מהתכונות אותן מוסיפה iOS 5 הן בדיוק אלו שבהעדרן היו עשויים רבים להשתכנע כי עם סיום התשלומים או תקופת ההתחייבות מוטב לנטוש את האייפון לטובת מכשיר אחר. כעת אין סיבה למהר - iOS הצליחה ליישר קו עם הממשק של אנדרואיד כמעט בכל התחומים בהם החזיקה גוגל ביתרון, ונותרת מערכת הפעלה נוחה, נאה ויציבה יותר.

 

זה עשוי להספיק בינתיים, אך החודשים הקרובים צפויים להביא עמם גרסה חדשה לגמרי של אנדרואיד, Ice Cream Sandwich (או 4.0), וזו מתמקדת דווקא בשיפור חוויית השימוש. עם חשיפתה המלאה נוכל לקבוע באופן סופי האם iOS 5 תספיק בכדי לשמור על מעמדה של אפל עד האייפון הבא, או שמערכת ההפעלה האהובה כבר לא ניצבת בראש המחנה.