BETA

11.08.2011

22:20

עודכן:

היי ג'ו • מה חשבנו על הסרט "ג'ו + בל"?

בסרטה הארוך הראשון של הבמאית רוני קידר תמצאו עולם עמוס סמים, אקדחים, לסביות לוהטות ואת רומי אבולעפיה כפי שמעולם לא ראיתם. שיר קומאי מחפש כיוון

יש סרט ישראלי חדש, מצחיק ומרגש שיש בו סוחרות סמים, אקדח, לא מעט טירוף והרבה אהבה. "ג'ו + בל" הוא סרטה הארוך הראשון של הבמאית רוני קידר, שגם כתבה (במשותף עם סתיו דייויס) ומשחקת בתפקיד ג'ו, סוחרת סמים בעלת לב זהב.

 

העלילה המתפתלת מנחיתה לאמבטיה של ג'ו את בל (סיון לוי), משוגעת חביבה שבדיוק השתחררה מהמוסד ובסך הכל חיפשה מקום טוב להתאבד בו, אבל כשהיא פוגשת את ג'ו ברור ששני אלו נועדו להפריח את השממה ביחד. החיים עם זאת, לא כאלו פשוטים - ג'ו עובדת בשביל אביגיל (רומי אבולפיה כמו שאף פעם לא ראיתם אותה), הדילרית הראשית שיש לה אג'נדה משלה והיא גם מפעילה את צדק השוטר המסניף (רענן חפץ בתפקיד חייו). בנוסף לג'ו יש אקס עצבני שלא מפסיק להציק (יותם ישי) וכשהעניינים מסתבכים ג'ו ובל חייבות לצאת למסע מנוסה משותף.

 

 

הז'אנר אליו משתייכת היצירה הצעירה הזו הוא סרט פשע-מסע רומנטי קומי, לא בהכרח בסדר הזה. "ג'ו + בל" חולק יותר די.אן.איי משותף עם סרטים כמו ״רומן על אמת״ או ״מוכרים בלבד״ מאשר ההשוואה המתבקשת ל״תלמה ולואיז״ או עם סרטים ישראלים אחרים. אין ספק כי  "ג׳ו + בל" הוא יצירה חריגה ויחודית בנוף המקומי, וניכר כי קידר, שמתוארת בביוגרפיה שלה כמישהי שהתחילה חלום אמריקאי בחייה אך הוא נגדע באיבו, שואבת את ההשראה שלה מהקולנוע של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות יותר מאשר של זה של ארץ הקודש.

 

תקציב מינימלי, תוצאה מקסימלית

 

לכל היוצרים בסרט, מהצלם, המפיק ועד כמעט אחרון השחקנים מדובר בסרט ארוך ראשון. זאת ועוד, הסרט הופק בתקציב הכי מינימלי שאפשר לדמיין, 110 אלף שקלים חדשים (כך לפי IMDB), וכל הצוות עבד בהתנדבות. התוצאה מרגשת, ולמרות שמדי פעם יש שיהוק תקציבי בסרט בדמות סאונד מגומגם (כי לא היה כסף לעוד משמרת תיקונים) או סצנה חשוכה (כי לא היה פנס), רוב הזמן הדברים האלו לא מפריעים ומשולבים בתבונה בתוך הקומפוזיציה.

 

אחד הדברים הכי טובים בסרט זה המשחק. כל השחקנים נותנים את הנשמה על הסט, ותצוין לטובה במיוחד סיוון לוי הפתיינית המאוהבת (בל) אשר מושכת את ג'ו אל תוך מערכת יחסים שמתחילה מנסיבות בלתי אפשריות ומסתיימת באהבת אמת. בל של לוי היא דמות אמינה ומלאה למרות הטירוף שבה ואין לי אלא לקוות שנדכה לראות עוד מלוי בעתיד. רענן חפץ, שחקן סופר מוכשר ("סיפור גדול", "כיכר החלומות" והוא עוד היה ב"זהו זה") שלא מקבל מספיק חשיפה לטעמי מפיח חיים בצדק, השוטר שעושה את רומי אבולעפיה והוא אחת הדמויות הקומיות החזקות בסרט. עוד יצויין לטובה שלו גלבר שמשחק את יוני הנרקומן החביב והקורע מצחוק ויותם ישי כאקס הכועס של ג'ו, אשר זוכה להעיר מהשינה את האדם הלא נכון.

 

סמים, אקדחים ולסביות לוהטות

 

בקיצור, ב״ג׳ו + בל״ יש הרבה מאוד דברים טובים. מדובר בקומדיה שעושה את העבודה, בסרט פשע ששולף ברגע האמת ובעיקר בסיפור רומנטי שמושך בחוטים הנכונים. הסרט מציע לצופים, כמו הגיבורות שלו, בריחה ממציאות קולנועית עמוסת פלסטינאים, חילונים-דתיים ודרמות משפחתיות אל תוך עולם עמוס סמים, אקדחים ולסביות לוהטות. הסרט מוצג כרגע רק בסינמטק תל אביב, כרגע במהלך חודש אוגוסט בלבד אז תמהרו, אבל אם הקופות ישברו הוא עשוי לעבור לאחד מבתי הקולנוע המסחריים, כן יהי רצון.

 

"ג'ו + בל" יוקרן בסינמטק ת"א בשישי 12.8 בשעה 23:59 ובשבת 13.8 בשעה 15:15. להקרנות נוספות