BETA

27.07.2011

16:20

עודכן:

האחות הקטנה • מה הסיפור של אל פנינג?

כשהעבודה הראשונה שלך היא בגיל שנה וחצי ועד גיל בת המצווה צברת קילומטרז' קולנועי שלא מבייש סטאר מזדקן, פלא שבגיל 13 את אחת הילדות המוכשרות ביותר בהוליווד? ליבי בגנו חקרה וגילתה מי היא כוכבת "סופר 8"

היא בלונדינית תמירה ונאווה, היא המוזה הנוכחית של מארק ג'ייקובס, פאשניסטה מחוזרת, סרט בכיכובה זכה בפסטיבל ונציה והיא הספיקה לעבוד עם שפילברג, קופולה וקמרון קרואו. אהה, וכן, היא רק בת 13. אל פנינג הענוגה, שייכת לזן חדש של כוכבות ששוטף את הוליווד. לא עוד פרגיות צעירות בנות 16-17 שפורצות אל המסך בשיא שנות העשרה המלבלבות שלהן, הטרנד החדש מביא לקהל גיבורות צעירות יותר מאי פעם ועם זאת, בוגרות, מפוכחות, מרתקות ועמוקות יותר. לא ילדות-שחקניות מעצבנות דוגמת האחיות אולסן (שמוטב להן להישאר בעולם האופנה) אלא ספק ילדות, ספק נשים המביאות תחכום וקלאסה שרבות מהשחקניות בגיל של אימא שלהן יכולות רק לחלום עליהם ומקבלות תפקידים מלאי בשר ותוכן.

 

בימים אלו מככבת פנינג ב"סופר 8" (שעולה בארץ היום), יצירת סיי-פיי עם טעם של פעם שהפיק סטיבן שפילברג וביים ג'יי ג'יי אברהמס, ולא מראה סימני עצירה עם פרויקטים מסקרנים ורמי פרופיל שכבר מחכים לה. אם עוד לא ערכתם היכרות, זה הזמן.

עובדת מגיל שנה וחצי

בקלות ניתן לחשוב שאל המסכנה ואחותה הבכורה, דקוטה, הן בכלל קורבנות של הורי במה תאווי כסף ותהילה. עובדה - שתיהם עובדות מגיל אפס וגדלו בעין המצלמה. אבל זהו, ששתי האחיות דקוטה ומרי (כן, מרי. אל הוא שמה האמצעי), באו מבית נוצרי רגיל וממשפחה של ספורטאים מקצועיים. הפוטנציאל שהיה טמון בבנות היה ברור מאז שידעו לדבר וההורים זרמו עם זה. זרמו ועשו קופה.

 

אל התחילה לעבוד בגיל שנה וחצי ובמספר פרויקטים גילמה את הגרסה הצעירה של אחותה - כולל בסרט "קוראים לי סם" - שהיווה את הפריצה הגדולה של דקוטה. בגיל 4 (!) הבשל, הצליחה אל לקבל קצת פוקוס לעצמה בסרט "אבא בא לגן". בין הגילאים 4 ל-7 היא עבדה ללא הפסקה בתפקידים קטנים בסרטים פחות מוכרים ובנתה לעצמה רזומה שלא היה מבייש שחקנית בת 20.

ב-2005 היא לוהקה לסרט הראשון שלה שהיה בעל פרופיל סופר גבוה בהוליווד - "בבל" של אלחנרדו גונזלס אינייריטו. היא גילמה את בתם של בראד פיט וקייט בלאנשט, כך שהרף של השחקנים עמם עבדה נותר גבוה לאחר מכן. היא שיחקה ב"דרך לא שמורה" לצד חואקין פניקס וג'ניפר קונלי, בתפקיד ילדה המתאבלת על אחיה שמת בתאונה ואף חזרה לשתף פעולה (בעקיפין) עם פיט ובלאנשט כשגילמה ב"הסיפור המופלא של בנג'מין באטן" את דייזי הצעירה (דמותה של בלאנשט).

 

למרות שההפקות בהן עבדה היו נחשבות ומוערכות, היה זה סרט אינדי שהביא לפנינג את ההזדמנות הראשונה להראות מה היא באמת יודעת לעשות. ב-2007 היא גילמה את התפקיד הראשי בסרט "פיבי בארץ הפלאות", בתפקיד ילדה משונה, בעייתית וחולמנית שיש לה למעשה תסמונת טורט. הדרמה המשפחתית הקטנה והנוגעת הבהירה לכל מי שצפה בה שלא מדובר כאן בילדה רגילה בת 9 - אל פנינג היא כוכבת בהתהוות.

 

הדרך לתפקיד האיט-גירל

התפקיד המאתגר הבא שלה היה אמור להיות לצד אחותה דקוטה, בסרט סוחט הדמעות "שומרת אחותי". הבנות כבר לוהקו לדרמה על חולת סרטן צעירה, שאחותה הקטנה הובאה לעולם על מנת לספק לה מח עצם ומתקשה לגבש זהות מעבר להיותה כלי להצלת חיי אחותה. ההזדמנות לככב יחד בפרויקט כה רגיש התמוססה כשדקוטה גילתה שיהיה עליה לגלח את ראשה כחלק מהתפקיד וסירבה.

בינתיים הספיקה אל הקטנה להפוך ממנצ'קינית קטנה למתבגרת גבוהה ואצילית. ב-2009 היא לוהקה לתפקיד הראשי ב"אי שם" לצדו של סטיבן דורף. הבמאית סופיה קופולה אוהבת אותן בלונדיניות, ענוגות וטיפה מיוסרות, ופנינג התאימה כמו כפפה ליד לרוח האינדי הקולית של קופולה. הסרט זכה בפרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה, ופנינג זכתה לשבחים על הופעתה הבוגרת והמפוכחת כבתו של שחקן הוליוודי, שמפציעה בחייו במפתיע ומלמדת אותו להתאפס על עצמו.

 

הסרט גם מיצב את פנינג כאחת האיט גירלז החמות ביותר של הוליווד, הן בשל כישורי המשחק המולדים שלה והן בשל הסגנון האישי המרטיט שהפגינה על השטיחים האדומים ברחבי העולם. ממש כמו אחותה, אל התגלתה לא רק כשחקנית טבעית אלא גם כפאשניסטה מלידה, שטובי המגזינים פשוט מתים לצלם. כל כך לוהטת עד שמעצב העל מארק ג'ייקובס, שדקוטה כבר כיכבה בקמפיינים שלו ומובילה כיום את הבושם שלו "לולה", התאהב גם באחות הקטנה לבית פנינג ובחר בה להיות הפנים החדשות לסתיו הקרוב של קו האופנה שלו "מארק".

מסיבת פיג'מות הוליוודית

כאמור, פנינג משתייכת לזרם חדש של שחקניות שעוד לא לומדות בתיכון וכבר עושות חיל בהוליווד, ולא בסרטי נעורים מפגרים ומתקתקים, אלא בפרויקטים שחצי מהתעשייה הייתה הורגת בשביל לקחת בהם חלק. הפרויקטים הקרובים שלה כוללים סרטים של פרנסיס פורד קופולה (כן, היא כבר הפכה לחביבת משפחת קופולה), טים ברטון וקמרון קרואו.

 

התקשורת נהנית לנסות לייצר יריבויות מומצאות בין כמה מן הכוכבות המאוד צעירות הללו, שנדמה שפרצו כולן בערך באותו זמן. בגיליון מאי האחרון של ווג, נרשמה "סולחה" כשפנינג הצטלמה באווירת מסיבת פיג'מות עם שתיים מה"מתחרות" הגדולות שלה כיום על תואר "הילדה הכי מוכשרת בהוליווד". האחת היא היילי סטיינפלד, רק בת 14 וכבר עם מועמדות לאוסקר על "אומץ אמיתי", קמפיין של פראדה ועתיד מזהיר. השנייה היא קלואי מורץ, גם היא בת 14, ועם לא פחות משמונה סרטים חדשים בקנה, שהיממה לחלוטין את את כל מי שזכה לראות אותה בתפקיד הפריצה שלה כ'היט גירל' חסרת הרחמים והמשובחת ב"קיק אס".

 

השלוש, שהצטלמו לגיליון "הוליווד הצעירה" עם הסופר מודל נטליה וודיאנובה, הן המרענן הרשמי של תעשיית הסרטים - שכבר לא מחפשת להפוך נערות צעירות ללוליטות מפגרות בסרטי נעורים נטולי תוכן ולחילופין, מעדיפה ללהק נערות אמיתיות, ולא נשים בנות 30 שנראות כמו נערות, על מנת להעביר את הכאב, החרדות, הנוירוזה והרגישות של השנים השבריריות הללו. פנינג, וגם החברות ממסיבת הפיג'מות כך נראה, הולכות להיות איתנו עוד זמן ממושך.