איך פורצים אייפון

רוצים אייפון חדש אבל לא בטוחים שתצליחו להפעיל אותו? קבלו את כל מה שצריך כדי להתחיל להשתמש במכשיר תוך פחות משעה. ידע קודם לא נדרש

פתיח ושלב ראשון

לאחר התלבטויות רבות, החלטתי שכמו כולם, גם אני רוצה iPhone. "קנה לי את ה-8G", שלחתי SMS לאחי, שעמד לבקר בניו יורק, במקדש המכונה Apple Store.

אך כתושב מדינת ישראל נגזר עלי לעבור תהליך ארוך שרק בסופו יהיה ברשותי מכשיר חדש שפועל היטב, וגם יודע לקבל שיחות ולשלוח SMS בעברית. לפני עמדו כמה שבועות מותחים במיוחד שכוללים יבוא, "פריצה", וגיור.

האייפון בקופסה - חתיך אך טיפש

סיור באתרים ובפורומים, הבהיר לי שאפשר לגייר את האייפון - מדובר בהליך פשוט יחסית, ועם קצת אומץ לב ונחישות, זה בהחלט אפשרי. נכון, קל יותר לתת את הטלפון לאחד "המומחים" שיודעים לפרוץ אותו, אבל אתם מדברים עם מי שהלחים רמקולים להנאתו בגיל 7,מה שאומר שלא היתה לי שום כוונה לוותר על הקרב המהנה.

הוא חיכה לי על השולחן, ארוז בקופסתו המקורית. במהרה גיליתי שהאייפון כפי שהוא מגיע מהחנות, וטרם "נפרץ" לשימוש, אמנם יפה חיצונית, אבל חסר תכלית. אפשר לגעת בו, וזה מגניב - אבל מעבר לשיחות חירום (שלא פועלות), הוא נכה. יש "לפרוץ" את האייפון (גם אם לא לשיחות), כדי להשתמש בו, להטעין אליו תמונות, לשמוע בו מוסיקה וכו'

תהליך ה"פריצה"

הוראות הפעלה מפורטות בעברית מצאנו באתר iPhones.co.il, המרכז פורומים מגוונים ומידע רב על המכשיר. אלי, מהנדס מחשבים בן 31, שהיה בין הראשונים בארץ שפתחו את האייפון שלהם לשימוש, הקים את האתר באוגוסט 2007. מאז הוא מאפשר לגולשים לשתף אחד את השני בכל המידע הנחוץ לשימוש בסיסי ומתקדם באייפון, ובחינם.

גיור האייפון כולל מספר תתי שלבים:
1. פתיחתו לשימוש ללא שיחות (Jailbreak & Activation);
2. אפשרות להתחבר לרשת הסלולרית המקומית של אורנג' וסלקום (Unlock);
3. התקנת עברית.

לשמחתכם, שני השלבים הראשונים מתבצעים באופן אוטומטי בעזרת תוכנה ידידותית להפליא. התוכנה נקראת ZiPhone, פיתח אותה גאון אמריקאי בן 18 בשם ג'ורג' הוטס, ואיטלקי בשם זיברי יצר לו ממשק יפה ופשוט. התוכנה - שניתנת להורדה מכאן - תאפשר לכם להתחיל להשתמש באייפון שלכם, כולל קבלת שיחות ומשלוח הודעות SMS בתוך חמש דקות מרגע שתחברו אותו למחשב.

ראשית, יש להתקין את תוכנת iTunes על המחשב, ולחבר את האייפון למחשב בעזרת הכבל המצורף לערכה. הפעילו את ה-ZiPhone ובקשו ממנה לבצע JailBreak, Activation ו-Unlock - הממשק האינטואיטיבי יקל עליכם מאד.

תמונה - ZiPhone

Ata Medaber Et Shtei Hasafot?

עם תום התהליך הראשוני, תוכלו להכניס את כרטיס ה-Sim למכשיר ולגלות את התכונות הנפלאות של האייפון. יש בעיה אחת – הוא עדיין דובר אנגלית.

לפרוץ את האייפון זו לא בעיה, אבל מרגע שהם נחתו בישראל, האתגר היה לגרום להם לדבר עברית. בניגוד לפריצת המכשיר לבדה, בה ניתן היה להיעזר בפטנטים שנוסו בעולם, גיור האייפון נעשה על ידי טובי בנינו.

"ישבנו על זה ימים ולילות, בניסיון לגרום למכשיר להציג עברית, ואחרי שבועות של עבודה הגענו לזה. ההתרגשות היתה אדירה", אמר אלי, מנהל פורום iphones הישראלי. פריצת הדרך הראשונה היתה באוגוסט 2007, ומאז המכשיר מדבר עברית שוטפת על תפריטיו ופיצ'ריו.

תמיכה מלאה בעברית מספקת חבילת התוכנות של אמיר לשם, 26, סטודנט למדעי המחשב מהמכללה למנהל בראשון לציון. אמיר, בעל רקע בתכנות, השקיע כחודש עבודה בפיתוח התמיכה המלאה בעברית, והכל במטרה אחת - לגרום לאייפון שלו לעבוד. "התחברתי למערכת ההפעלה של המכשיר שמבוססת על מערכת ההפעלה של מק – Os X, וחיפשתי את הקבצים האחראים על הצגת התווים וכיוונם. פרט להצגה נכונה של האותיות, היה צורך לדאוג להדפיס אותן בכיוון ההפוך, מימין לשמאל, וזה היה האתגר הגדול", הוא אומר.

מוסיפים את העברית

כדי להתקין את חבילת התוכנה העברית רצוי להכיר את התוכנה השימושית, ה-Installer. מדובר בתוכנה המותקנת על האייפון בזמן פתיחתו לשימוש (על ידי ZiPhone), ומאפשרת להתקין תוכנות על האייפון, כאילו היה מחשב רגיל. את רשימת התוכנות הזמינות להתקנה תוכלו לקבל מאתרים שונים המציעים זאת. כדי להתקין תוכנות נוספות שלא נמצאות ברשימה - כמו חבילת התמיכה בעברית לדוגמה - תצטרכו להוסיף את המקור (Source) שלהן לרשימת המקורות.

עוד על תוכנת ה-Installer השימושית תוכלו לקרוא במדריך הבא.

חשוב לזכור: כדי להוריד תוכנות דרך התוכנה, תצטרכו חיבור אלחוטי זמין. ניתן להשתמש גם בחיבור סלולרי, אבל התוכנות ירדו לאט והשימוש יעלה לכם כסף רב.

האתר של לשם, hebrew4iphone.com מפרט במדויק את המקורות שיש להוסיף ואת הדרכים להתקנה. כאמור, הפעולה פשוטה ואינטואיטיבית. שום ידע במחשבים לא נדרש, מלבד היכולת להקליד כמה אותיות באנגלית במקום הנכון.

התקנות מומלצות נוספות

בטרם תתחילו להשתמש באייפון בצורה סדירה, מומלץ להתקין גם את התוכנות הבאות, אותן כבר תוכלו למצוא ב-installer:
Community Sources - עדכון והוספת מקורות ותיקון בעיות בחלק מהן;
BSD Subsystem - נדרש לפעילותן התקינה של מגוון תוכנות ויישומים;
Openssh - למקרה שתצטרכו להתחבר לטלפון דרך Winscp (תוכנה המאפשרת לעדכן בעזרת פקודות את קבצי מערכת ההפעלה, ולהעביר קבצים ידנית לטלפון).

בסיום ההתקנות יש לבצע אתחול לטלפון - כלומר כיבוי (לחיצה ארוכה על כפתור ה-Power העליון), והדלקה מחדש. אגב, אייפון, כמו כל מחשב, זקוק ל-restart מדי פעם. אז אם תוכנה נתקעת לכם, או שהאייפון מתחיל לפעול באיטיות, אל תחששו לכבות ולהדליק אותו. זה מועיל.

בתום כל ההתקנות מומלץ לעשות אתחול של כל ההגדרות - לנו זה התגלה כשימושי וחוסך בעיות רבות בהמשך:
Setting -> General -> Reset - > Reset All Settings.

בתוך פחות משעה (תלוי במהירות חיבור ה-Wi-Fi שלכם) יהיה לכם אייפון חדש, פתוח לשימוש, ודובר עברית.

שירותי "פריצה" בתשלום

ודאי יצא לכם לשמוע על האנשים ש"פורצים" את האייפונים בתשלום. עד לפני מספר חודשים מדובר היה בתהליך מורכב - היה צריך להתחבר בעזרת תוכנה מיוחדת לאייפון, ולשנות ידנית את הקוד של קבצי מערכת ההפעלה.
"כל מי שהיה לו ידע בסיסי במחשבים יכול היה לבצע את זה, אבל התהליך היה ארוך ומורכב", אומר נתי, הנדסאי אלקטרוניקה בן 26 מהטכניון, אחד מהמנהלים הפעילים בפורום. כיום, בעזרת התוכנה של זיברי, והתמיכה האקטיבית בפורום, כל אחד יכול לבצע זאת לבדו.

"משתמשים רבים לא מעוניינים להתחיל להתעסק עם המכשיר, הם מעדיפים לתת את זה למישהו, לשלם, ולקבל את האייפון שלהם מותקן בצורה מושלמת", מוסיף אלי, מנהל אתר iphones. "עם זאת, חשוב לציין כי המידע נמצא באתרים השונים בחינם, וכל מי שמעוניין יכול לגלוש וללמד איך לתפעל את האייפון שלו בקלות".

האם זה חוקי?

אלי, מנהל האתר iphones, לא אוהב את השימוש במילה פריצה, הטעונה בקונוטציות שליליות ואף פליליות: "המכשיר נקנה בכסף שלך, לשימוש אישי שלך, וכל העניין חוקי. זה כמו להתקין תוכנות שמשפרות את המחשב שלך. הוספנו עברית, והוספנו תוכנה המעניקה לנו אפשרות לדבר בסלקום או באורנג", הוא טוען. "אף אחד לא פרץ למחשבים של אפל ולא גנב דבר, אנחנו עושים שינוי למכשיר שנקנה בכספנו המלא, והוא רכושנו", מוסיף. "יש בארץ כעשרת אלפי אייפונים, בודדים מהם אף שייכים למנהלים של i-Digital, זכיינית מוצרי אפל, ואני בטוח שגם הם משתמשים בתוכנות ובפורומים שלנו", הוא מסכם.

תרומות כספיות

עשרות גולשים פעילים, כולם בעלי אייפון, משקיעים את מיטב זמנם כדי לספק עזרה ל"אייפונרים המתחילים". העזרה ניתנת ללא תמורה, מתוך רצון לעזור.

"בארץ אין תרבות של תרומה וסיוע למפתחי הקוד הפתוח, אנשים אוהבים לקבל תוכנות בחינם ולא חושבים לתרום או לפרגן למי שכותב אותם", מוסיף אלי. "זיברי וחבריו, שפיתחו את התוכנה לפריצת האייפון, קיבלו תרומות בסכומים עצומים מאנשים שמורידים את התוכנה ומשתמשים בה, ורצו להודות לו".

על פי הנתונים בבלוג של זיברי, אחד מכל 237 גולשים שהורידו את התוכנה, תרמו לו - ומדובר בעשרות אלפים.