BETA

02.12.2007

17:09

עודכן:

"מה תעשו בלעדינו, מצעד צבאי?"

נתן דטנר, מראשי המאבק של פורום מוסדות התרבות בישראל , מסביר לנענע 10 מדוע הוא קורא לאמנים להחרים את חגיגות ה - 60 למדינה

"אתם לא יכולים לירוק עלינו ואז לבוא לבקש מאיתנו לכתוב תכניות לחגיגות ה - 60. אם לא נהיה, מה תעשו, מצעד צבאי?", כך מסביר נתן דטנר לנענע 10 את החלטת פורום מוסדות התרבות בישראל להחרים את חגיגות יום העצמאות הקרוב.

מאבקי אמנים ברשויות המדינה לא נפסקים לרגע: אחרי שבשח"ם איימו להקים מפלגת אמנים, והמאבק הזועם נגד הפיטורים בתיאטרון חיפה, האמנים מצאו קלף שאפשר להשתמש בו: חגיגות ה -60. היום (ראשון) הודיע הפורום הודיע על החלטתו להחרים את אירועי ה - 60 למדינת ישראל. הפורום כולל כ 150 מוסדות תרבות מכל התחומים, ואגודי אמנים הכוללים את שח"ם, אמ"י, ההסתדרות, ואגודי יוצרים שונים. לדברי מנהל הפורום איתמר גורביץ': " המחרימים הם כל מוסדות התרבות מכל התחומים – מוזיקה, תיאטרון, מחול, מוזיאונים, בתי ספר לאמנויות, קולנוע. כולם".

ההודעה על החרמת האירוע הועברה לשרה הממונה על החגיגות רוחמה בלילה אברהם, לרה"מ אהוד אולמרט, לשר התרבות ראלב מג'אדלה, לשר האוצר רוני בראון ולמנכ"ל משרד רה"מ רענן דינור, לקראת ישיבת הממשלה הנוגעת לחגיגות ה- 60.

בהודעה נאמר: "העם היהודי ידע בכל הדורות לשמור על נכסיו התרבותיים, וממשלה שבשנת ה- 60 להקמת המדינה מוותרת על נכסיה התרבותיים לא תוכל להתפאר בהם בחגיגות ה-60". החלטה זו של הפורום באה בעקבות תוכנית הממשלה לקצץ 53 מליון שקלים בתקציב התרבות המיועד לשנת 2008. גורביץ' מוסיף: "בניגוד להתנהלות היהדות לאורך כל הדורות, שהתיחסה לנכסי תרבות כאל חוסן לאומי, הממשלה הזו רואה בתרבות אבן ריחיים על צווארה, כך שאין סיבה שהמדינה תתהדר בתרבות בחגיגות ה-60, לכן אם זה לא ישונה, לא נהיה בפנים. אבל אפשר יהיה לעשות הרבה זיקוקים, יתפנה הרבה כסף."

דורשים חצי מתקציב המדינה

נתן דטנר, מראשי המאבק, מבהיר: "מדי שנה אנחנו נאלצים לעלות לכנסת, לנשק ולהתחנף לכל מיני אנשים כדי למנוע קיצוצים בתקציב התרבות. ובסוף נותנים לנו להרגיש שניצחנו, למרות שלמעשה מדובר תמיד בתקציב מגוחך. כבר היתה נקודת אור קטנה במסמך אולמרט שיטרית מ-2006, שסגר את הסכום שהתרבות אמורה לקבל מדי שנה, והשנה היינו אמורים לקבל 445 מיליון לכל התרבות בארץ. במאמר מוסגר, מדובר בבדיחה, כי אונסק"ו קבע שאחוז מתקציב המדינה צריך לעבור לתרבות, ואנחנו מקבלים פרומיל וחצי". איתמר גורביץ', מנהל פורום מוסדות התרבות בישראל מוסיף: "במדינות המערב הנאורות תקציב התרבות נע בין כחצי לכשישה אחוזים מתקציב המדינה. לדוגמא, בהולנד זה 0.45, באוסטריה זה 0.8 ובגרמניה זה 1.2 אחוז".

דטנר: "בזמן האחרון נפגשנו עם אולמרט, ועם עוד שרים וחברי כנסת שנוגעים לעניין, ולא הצלחנו להגיע איתם לעמק השווה. לא יתכן בעינינו שממשלה תשדר שלא מכבדים הסכמים. הרי אם מחר תסגור תיאטרון או מוזיאון הארץ לא תרעש, לצערנו, אבל אם לא יהיה לילד כלשהו לחם או מחשב הארץ תרעש, לכן תמיד המאבקים שלנו סובלים מחוסר יכולת אמיתית להתעמת. הפעם יש לנו כוח. הרי כל מדינה שחוגגת חגיגה, במה היא מתגאה? מה הפרמטרים של מדינה מתוקנת? חינוך, ספורט ותרבות. לא גודל הילודה, וגם לא הצבא. המדינה מתפארת בתרבות שלה, ועובדה שכל פלצן סלב שמגיע לבקר כאן, הולך ישר לנשיא ולראש המהממשלה". דטנר עצמו, יש לציין, נמצא בפריחה מסויימת כעת גם בלי תמיכת הממשלה - עם בחירתו לתפקיד טוביה ב"כנר על הגג", וכיכובו בסדרה המפורגנת של ערוץ 2, "משמורת".

גורביץ' מפרט את מטרות המאבק: "הפורום הציב לעצמו שלש מטרות: הראשונה היא לבטל את קיצוצי 2007. השנייה היא להסדיר את תקציב התרבות ב-2008 עד 2010 בהתאם להחלטת הממשלה, ומסמך אולמרט שיטרית מ-2006. 3 והשלישית היא לחוקק חוק תרבות שיגדיר שהתרבות מקבלת חצי אחוז מתקציב המדינה. החוק הוגש לכנסת בחתימת 61 ח"כים על ידי היוזם שלו ח"כ מיכאל מלכיאור, ואנחנו מאוד מקווים שהחל מ-2009 הוא יכנס לפעולה".