התפוח מתנדנד על העץ

אפל עומדת במרכזה של סערה סביבתית, לה אחראי דו"ח של ארגון גרינפיס, שגילה חומרים רעילים ב-iPhone. איך החברה, שבראשה עומד גאון שיווקי, מתמודדת עם ההאשמות? עם הכרזות משמחות על השקות והוזלות

אפל, יצרנית מחשבי המקינטוש, נגני ה-iPod ומכשירי הטלפון הסלולרי iPhone זוכה השבוע לכותרות מעורבות. מחד, הודיעה החברה על השקתה הקרבה של Leopard, הגירסה הבאה של מערכת ההפעלה OS X; וכן על הוזלה במחירי השירים ב-iTunes. מאידך, היא נאלצת להתמודד עם דו"ח חמור שפירסם ארגון גרינפיס על הסלולרי המהולל שלה, על פיו נמצאו ב-iPhone חומרים רעילים, שעלולים לגרום לעקרות.

אפל, שמצאה עצמה מקדישה לא מעט מאמצים למציאת חן בעיני פעילי איכות סביבה, כבר חוותה על בשרה לא פעם כמה קשה להשביע את רצונם של מגיני כדור הארץ. אולם בימים האחרונים נראה כי חוסר תשומת הלב שלה לעניינים ירוקים, עלול לעלות לה ביוקר. בסיבוב השני של הקרבות בינה לבין ארגון גרינפיס, נאלצת החברה להתמודד עם טענות שהעלה נגדה הארגון, על פיהן מכשיר ה-iPhone הפופולרי שלה מהווה סכנה סביבתית ובריאותית.

לדברי גרינפיס, מעבדה עצמאית שביצעה 18 רכיבים חיצוניים ופנימיים של הסלולרי-נגן של אפל מצאה עקבות של תרכובות ברום במחצית מהם, לרבות באנטנה של המכשיר, ובציפוי הפלסטיק שעוטף את הכבל של האוזניות נמצאה תערובת רעילה של PVC.

משפיע על ההתפתחות המינית

מהארגון נמסר כי זוהי הבדיקה הראשונה שמתבצעת למוצר כלשהו של אפל לאחר הכרזתו של ג'ובס, במאי 2007, כי החברה תשקיע משאבים רבים יותר בייצור "ירוק", ותוביל את התעשיה כולה אל עבר עתיד מזוהם פחות. עם זאת, בבדיקות קודמות שביצעה החברה במהלך השנתיים האחרונות, התגלו תוצאות דומות גם במחשב נייד MacBook Pro ונגן iPod Nano.

"נראה כי אפל רחוקה מאוד מהנהגת הדרך לתעשיית אלקטרוניקה ירוקה יותר, בעיקר בהשוואה למתחרות כמו נוקיה, שכבר משווקת טלפונים סלולריים נטולי PVC", אמרה זינה אלהאג', פעילה בגרינפיס.

לדברי ד"ר דיוויד סאנטילו, מדען בכיר במעבדות המחקר של גרינפיס, "כמה מחלקיקי ה-PVC שנמצאו באוזניות מסווגים כ'רעילים', עקב השפעתם הידועה על התפתחות מינית בקרב יונקים". לדבריו, לא מדובר בחומרים אסורים לשימוש בתעשיית הסלולר, אולם הם אינם מותרים לשימוש באירופה בתעשיית הצעצועים.

מה אל גור אומר?

בעקבות הדו"ח, גילגל המרכז לבריאות סביבתית (CEHCA), ארגון מקליפורניה, אולטימטום משפטי אל פתחה של אפל: אם בתוך 60 יום לא יטופלו הבעיות שהתגלו - יגיש נגדה הארגון תביעה. יתכן שתביעה כזו תוביל לכך שאפל תאלץ לסמן בתוויות אזהרה את ה-iPhone הנחשק, אולם לא נראה כי החברה תידרש להחזיר את מיליוני המכשירים שכבר נמכרו מפאת היותם פגומים.

דובר של אפל מסר בתגובה, כי "כמו כל מוצרי החברה, גם ה-iPhone עומד ב-RoHS (הנחיות האיחוד האירופי לגבי שימוש בחומרים רעילים), התקן המחמיר ביותר בעולם בנוגע לחומרים רעילים במוצרי אלקטרוניקה". כמו כן, הוסיף הדובר כי אפל התחייבה להפסיק את השימוש ב-PVC וברום עד סוף שנת 2008.

זו, כאמור, אינה התקרית הראשונה שמתרחשת בין אפל לגרינפיס. באוגוסט 2006 הארגון העניק לחברה ציון נכשל בהתקדמותה לביטול השימוש בחומרים הרעילים. פעילי גרינפיס מוחים באופן קבוע באירועים שעורכת אפל, ומתרים באנשים לא לרכוש את מוצריה.

"זה ידוע שבין אפל וגרינפיס שוררת איבה מתמשכת, וזה אירוני, בהתחשב בעובדה שאל גור חבר במועצת המנהלים של החברה", אמר האנליסט רוב אנדרלה בראיון לאתר Red Herring. אל גור, סגן נשיא ארה"ב לשעבר, שהתמודד לנשיאות ארה"ב, זכה בשבוע שעבר בפרס נובל לשלום על מאמציו לקידום המודעות לאיכות הסביבה.

מוציאים לשון למיקרוסופט

בתוך כך, שולחת החברה מסר מרגיע למשתמשים הנאמנים שלה: בעלי מק שכססו אצבעות בהמתנה ל-Leopard, יכולים לשחרר אנחת רווחה ולגשת לאתר אפל, שם יוכלו לבצע הזמנה מוקדמת של מערכת ההפעלה המתמהמהת של החברה.

את העיכוב בהשקה, שאמורה היתה להתרחש ביוני, תלתה אפל במשאבים המרובים שהושקעו ב-iPhone, יבוא אל קיצו בשבוע הבא (26.10), אז תושק הגירסה השישית של OS X שיוצאת בתוך שש שנים, הישג שאפל שמחה לנפנף בו אל מול פרצופה של יריבתה, מיקרוסופט, שנדרשה לשש שנים כדי להשיק את חלונות ויסטה.

לעומת מערכת ההפעלה האחרונה של רדמונד, שזמינה במגוון גירסאות ועולה 100-260 דולר, הרשיון ל-Leopard יעלה למשתמש בודד 129 דולרים ולמשפחה - 199 דולרים תמורת חבילה אותה ניתן להתקין על עד חמישה מחשבים.

בין הפיצ'רים החדשים ניתן למצוא את ה-Time Machine, תוכנת גיבוי חדשה, שיפורים לתוכנות המייל והמסרים המידיים המשולבות במערכת ההפעלה, וכן יכולת צפיה במסמכים וקבצים שונים ללא צורך להפעיל תוכנה ייעודית, גישה מהירה למחשבים אחרים ברשת ועוד.

מזה כשנתיים, מאז החל שיתוף הפעולה שלה עם אינטל, במסגרתו היא מייצרת מחשבים שולחניים וניידים המבוססים על מעבדיה של ענקית השבבים, נהנית אפל מעליה הדרגתית אך מתמדת בנתח השוק שלה. ברבעון השלישי של השנה, שהסתיים ב-30 ביוני, נמכרו כ-1.8 מיליון מחשבי מקינטוש, גידול של 33% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, המייצגת צמיחה משולשת לעומת שוק ה-PC.

MP3 במחיר DRM

אבל אם בתעשיית המיחשוב יש לחברה לאן לשאוף, הרי שבתחום המוזיקה הדיגיטלית היא שליטה כמעט בלתי מעורערת. אך כמו כל מנהיג, גם אפל חייבת לנקוט בצעדים להבטחת מקומה בצמרת, בעוד חברות מגוונות - מוזיקה, קמעונאות, אינטרנט וטלוויזיה - מנסות לנגוס בנתח השוק האדיר שלה בתחום הנגנים הניידים ומכירת השירים המקוונת.

יתכן שזו הסיבה להודעתה של החברה, על ההוזלה הצפויה של שירים חופשיים מ-DRM בחנות המקוונת iTunes - מ-1.29 דולר ל-99 סנט. כעת זהה מחירם של אלה למחיר של קבצים המוגנים ב-DRM.

אפל החלה למכור שירים ואלבומים חופשיים להעתקה בחודש מאי, במסגרת שירות שנקרא iTunes Plus. שיתוף הפעולה המרכזי שלה היה עם חברת המוזיקה EMI, אך כעת היא מוסיפה לקטלוג שני מיליון שירים חדשים, שהזכויות עליהם שייכות ללייבלים עצמאיים אחרים.

על אף שמייסד ומנכ"ל החברה, סטיב ג'ובס, הביע בעבר תקווה כי חנות המוזיקה של אפל - השולטת על נתח שוק של 70 אחוזים - תהיה חלוצת מכירת השירים ללא DRM, אפל לא הצליחה להגיע להסכם שיאפשר לה לעשות כן עם יוניברסל, הלייבל הגדול בתעשיה. זו הודיעה באוגוסט כי יש בדעתה לשתף פעולה עם קמעונאים גדולים, כמו וול-מארט ואמזון, במסגרת מיזם נסיוני למכירת שירים ללא DRM. בוול-מארט נמכר קובץ חופשי תמורת 94 סנט.

מה זה DRM?

DRM (ראשי תיבות של Digital rights management או בעברית: נז"ק) הוא שמה של טכנולוגיה שנועדה למנוע ממשתמשים שרכשו שירים כחוק להעביר את התכנים שלהם אל התקנים אחרים, למשל ממחשב לנגן וכדומה. על אף השימוש הנפוץ שעושה התעשיה במנגנוני הגנה מבוססי DRM, רבים מבקרים את הגישה וטוענים כי זו אחת הסיבות העיקריות לכך ששוק המוזיקה הדיגיטלית אינו צומח כמצופה. בישראל, לפחות לעת עתה, אנו פטורים מהעונש הזה.