BETA

04.07.2014

11:23

עודכן:

מגניב ומשעשע. "תקועים בחופשה"
מגניב ומשעשע. "תקועים בחופשה",
באדיבות גלובוס מקס

לא מקורי אבל מושלם לקיץ: על "תקועים בחופשה"

אדם סנדלר ודרו ברימור מוכיחים בשלישית שהם אחד מהזוגות הקולנועיים המוצלחים ביותר שידע ז'אנר הקומדיה הרומנטית

הכימיה בין אדם סנדלר לבין דרו ברימור היא כל כך טובה שיחד הם הפכו לזוג קולנועי אהוב ופופולרי למדי. הוא, כידוע, אחד הקומיקאים הילדותיים והשטותיים שידעה הוליווד, המופיע בקביעות בקומדיות פרועות כמו "מגודלים", "אל תתעסק עם הזוהן" ו"ג'ק וג'יל". היא, כזכור, אחת השחקניות החמודות והמתוקות ביותר שידע המסך הגדול שהופיעה בסרטים כמו "צעקה", "המלאכיות של צ'רלי" ואפילו "אי.טי. חבר מכוכב אחר". למרות שכל אחד מהם כבר כיכב בלא מעט קומדיות רומנטיות לאורך הקריירה דווקא השילוב של שניהם יחד הוכיח עצמו כמוצלח ביותר.

 

הרומן הקולנועי ביניהם החל בסרט "זמר החתונות", אשר הפך לסרט קאלט ולאחת הקומדיות הרומנטיות המוצלחות והאהובות ביותר. זה המשיך ב"50 דייטים ראשונים", שהייתה קומדיה רומנטית מוצלחת לא פחות. עכשיו, עשר שנים לאחר סרטם האחרון הם חוזרים לככב יחד ב"תקועים בחופשה", סרטם המשותף השלישי וכאמור, התוצאה מגניבה ומשעשעת אפילו מעל המצופה.

 

אדם סנדלר מספק בדרך כלל שני סוגים שונים של קומדיות. יש את קומדיית האדם סנדלרית הטיפוסית שמלאה ועמוסה בבדיחות פיפי-קקי ושירותים למיניהם (למרות שחלקן מאוד מצחיקות, חייבים להודות), באוסף של דמוית קרש ובהתנהגות כללית ילדותית עד מאוד. סרטים כמו "ג'ק וג'יל", "זה הבן שלי" ו"נער המים". מנגד יש את הקומדיה הרומנטית האדם סנדלרית, שבה ההומור טיפה יותר מתון, אבל עדיין הוא יותר מופרע מהקומדיה הרומנטית הטיפוסית. בסרטים הטובים מהסוג הזה מככבת לצדו דרו ברימור, שחייבים להודות שמשהו מיוחד קורה כשהשניים הללו מופיעים יחד על המסך.

 

הפעם סנדלר משחק את ג'ים, אב חד הורי לשלוש בנות חמודות, אשר אשתו נפטרה מסרטן לפני שנים. בנותיו עדיין מתמודדות עם האובדן אך ג'ים מחליט להתקדם הלאה ויוצא לבליינד דייט. ברימור משחקת את לורן, גרושה ואם לשני בנים בעייתיים ופרועים. כשג'ים ולורן נפגשים בבליינד דייט הם כמובן לא סובלים אחד את השנייה. אך במסורת הקלאסית של הקומדיה הרומנטית, הם ימצאו את עצמם לגמרי במקרה תקועים יחד, מה שייאלץ אותם למצוא שפה משותפת ולהסתדר. הפעם זה קורה מכל המקומות דווקא באפריקה האקזוטית. תקועים בחופשה משותפת יחד עם ילדיהם, הם יצטרכו להתגבר על חילוקי הדעות והוויכוחים הקטנוניים בזמן שהם מצוותים להיות יחדיו בחופשת קונספט שנועדה לחבר בין זוגות עם ילדים מנישואים קודמים.

 

במהרה היחסים בין ג'ים ולורן תופסים זווית מעניינת וקומית למדי כשכל אחד מהם נקשר אל ילדיו של השני ומלמד אותם כיצד להסתדר בחיים ולהתמודד מול בעיותיו. ג'ים הופך להיות מעין דמות אב לבניה של לורן תוך שהוא מלמד אותם בייסבול ואגרוף ואילו לורן הופכת להיות מעין דמות אם עבור הבנות של ג'ים כשהיא מלמדת אותן כיצד להתלבש, לעשות מייקאובר ומספקת להם צד רך ורגשי שהיה חסר בחייהן. בקיצור, בעוד הקשר בין המשפחות הולך ומתהדק, המתיחות והתיעוב ששיקפו את היחסים בין ג'ים ולורן בפתיחה, מפנות את מקומן כשכל אחד מהם מתחיל לראות באור שונה את השני.

 

על רקע נופי אפריקה המהממים ולא מעט סיקוונסים קומיים משעשעים, כולל להקת הווי מקומית מצחיקה המלווה אותם לאורך הרפתקאותיהם, נשאלת השאלה האם לורן וג'ים יתאהבו כנגד כל הסיכויים ויהפכו באמת להיות משפחה אחת גדולה?

 

"תקועים בחופשה" היא קודם כל קומדיה לכל המשפחה. אין כאן בדיחות גסות מדי, הקונספט מאחד בין קומדיה רומנטית לדרמה משפחתית ולצד הרגעים הקומיים הרבים והמהנים לסרט יש אף פן רגשי שבהחלט עובד. למרות שהתסריט כולל את כל האלמנטים כמתחייב מז'אנר הקומדיה הרומנטית, הוא בעיקר עובד בזכות עבודת הבימוי של פרנק קורקי אשר מוצא את האיזון הנכון בין קומדיה לדרמה משפחתית.

 

בדומה לשילוב המוצלח והכימיה המעולה שהפגינו איתן הוק וג'ולי דלפי בטרילוגיית הדרמטית-רומנטית "לפני הזריחה/שקיעה/חצות" אשר בחנה את התפתחות מערכת היחסים בין הדמויות לאורך השנים, סנדלר וברימור אמנם לא חוזרים לגלם את הדמויות ששיחקו בעבר אך נראה שהם משחקים בערך את אותם דמויות רק בשמות אחרים. גם הם מתבגרים מסרט לסרט ומתמודדים מול קשיים של השלב שבו הם נמצאים כעת בחיים ואפשר לומר שבז'אנר הקומדיה הרומנטית, הם בערך ה"הוק-דלפי" של הז'אנר אשר פעם בעשור אנו זוכים לפגוש בהם מחדש.

 

ניכר שסנדלר וברימור נהנים מאוד ממשחקם המשותף וגורמים לסרט הזה לעבוד בלי הרבה יותר מדי מאמץ. הכימיה ביניהם עדיין עובדת. הם שטותיים מספיק כשצריך ורציניים כשצריך והם בעיקר חינניים יחד, מה שהופך את הסרט הזה לאחלה בידור. זה כמובן לא בהכרח הסרט המקורי ביותר או המצחיק ביותר שתראו, אבל מהנה הוא בטוח, ובתור קומדיה קלילה לקיץ מדובר בסרט מושלם.