First Else: איך זה עובד?

בואו להציץ לממשק המהפכני ולהכיר את הפיצ'רים המיוחדים של First Else, הסלולרי הישראלי שרוצה לשנות את העולם

חברת Else, או בשמה הקודם Emblaze Mobile (שם החברה שונה, לדבריהם, כיוון שהחברה היא חלק מהחזון של המוצר), אינה זרה לתחום הטלפונים הסלולריים: לפני כחמש שנים השיקה את Alpha, טלפון בעל ממשק גמיש, שאיפשר לספקיות הסלולר להתאים באופן אישי את תכניו לפי צרכיהן. הטלפון היה רחוק מלהיות להיט, אבל גרם לחברה לחשוב מה, בעצם, צריך שיהיה בטלפון, ואיך הוא צריך להיות בנוי. במהלך חמש השנים הבאות עבדו החברה על מה שככל הנראה יוכרז בקרוב כדבר הגדול הבא – First Else. כתבנו כבר על תוכניות השיווק של First Else, ועתה הגיע הזמן להכיר את הטלפון מקרוב: לאיזה פיצ'רים נוכל לצפות בו, ואיך יעבוד הממשק. לשם כך ראיינו את אמיר קופרווס, מנכ"ל החברה.

(4:42 דקות)

לתפעל את הטלפון עם יד אחת קשורה מאחורי הגב

איך זה עובד בפועל? קודם כל, זה מתחיל בעיצוב. ממדיו של First Else תוכננו מראש כך שהוא יתאים לאחיזה ותפעול באמצעות יד אחת בלבד. בעוד הטלפון יושב בבטחה בכף היד, האגודל פנוי לנווט בתפריטי הטלפון. ל-First Else שיטת ניווט המכונה Splay, ובה שלוש קטגוריות ניווט עיקריות: טלפון, יומן ומדיה. לחיצה עם האגודל על כך אחת מהקטגוריות תפתח מניפה ובה תפריטי משנה המקוטלגים תחת אותה קטגוריה.

אמיר קופרווס מודה שלמשתמשי סלולרי ותיקים יידרש זמן מה כדי להתרגל לממשק החדש – לאופן הקיטלוג והחלוקה לקטגוריות ומניפות משנה, כמו גם לצורת הניווט, שאינה מבוססת על לחיצות בודדות. במקום זאת, על המשתמש להחליק את אצבעו ממניפה למניפה, עד שהוא מגיע לזו שהוא רוצה לבחור, אז עליו ללחוץ על אפשרות זו ארוכות ולהסיר את האצבע. לטענת קופרווס, שיטה זו דורשת אמנם הסתגלות, אך הוא מאמין שההסתגלות תהיה מהירה. בכל מקרה, הטלפון מצויד גם בתפריט תוכן "רגיל", לטובת מי שיעדיפו את השיטה הקונבנציונלית.

בשלב זה, הניווט כולו מותאם לאחיזה ביד ימין. עם זאת, חברת Else לא מתכחשת לקיומם של השמאליים – לטענתם, הממשק נוח מספיק כדי שהם יוכלו לתפעלו ביד ימין בלבד (או בשמאל, תוך הסתרה מסוימת של מניפת האפשרויות שנפתחות בכל קטגוריה). בהמשך מתכננת החברה אפשרות להפוך את הממשק כך שיופיע מצד שמאל.

לתקן את עולם הסלולר

קופרווס מסביר כי First Else נבנה לאחר שהחברה זיהתה מספר כשלים בעולם הטלפונים הסלולריים, ורצתה לשנות אותם. הצהרה דומה נשמעה גם מכיוונה של גוגל, כשסיפרה על Nexus One, אלא שנדמה ש-First Else הוא פרויקט שאפתני הרבה יותר. פרט לממשק השונה, קופרווס מציין שלושה הבדלים נוספים:

• הטלפונים כיום, למרות הפיצ'רים הרבים וההתמקצעות בתחום המדיה (מכשירי מוזיקה ייעודיים, טלפוני מצלמה), מיועדים לשמש קודם כל כטלפונים, ושיחות הטלפון מהוות את מרכז המוצר. שאר השימושים נוספו רק לאחר מכן, כשירותים נלווים. כך, לדוגמה, מי שיבחר לצלם סרטון וידאו בטלפון סלולרי רגיל, יגלה כי בזמן שנכנסת שיחת טלפון היא זו שתופסת את מרכז תשומת הלב – ומנתקת תוך כדי כך את הוידאו.

ב-First Else, לכל שימוש משקל שווה: אם תקבלו שיחת טלפון באמצע צילום סרטון וידאו, תקבלו אינדיקציה ותוכלו לבחור האם ברצונכם לדחות את השיחה, האם אתם רוצים לקבל אותה ולנתק את הוידאו, או שאולי תרצו לענות במקביל להמשך הצילום. במקרה זה, השיחה תופיע כתפריט ממוזער למעלה.

חווית Out of the Box – טלפונים רבים אינם מאפשרים לקונים להשתמש בהם מיד עם הרכישה. במקום זאת, הם דורשים מהמשתמש להגדיר שירותים או להוריד אפליקציות. First Else ישווק כשכל השירותים והאפליקציות מותקנים עליו מראש. אמנם יהיה על המשתמש להגדיר מספר שירותים (לדוגמה, פרטי חשבון אימייל), אולם ב-Else דאגו שיהיה מדובר במספר מינימלי של שדות שיש למלא, ואף מאפשרים למי שאין ברשותו כתובת אימייל לקבל אחת אלטרנטיבית..

חזון זה כולל גם חנות מוזיקה פשוטה, שאין צורך להירשם אליה מראש או להזין בה את מספר כרטיס האשראי. Else שואפים להגיע לכך שהמשתמש יוכל להוריד את השיר שהוא רוצה, והחיוב ייעשה ישירות דרך המפעילות הסלולריות. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שדבר כזה עשוי להתגלות בעייתי הרבה יותר לביצוע משחשבו עליו ב-Else: אם נוקיה, לדוגמה, לא הצליחה להביא מודל כזה לידי ביצוע בארץ, מדוע שדווקא Else תצליח?

להביא למשתמש את כל המידע שצריך, בזמן שהוא צריך – אחד הפיצ'רים המעניינים של First Else הוא ריכוז מידע. לדוגמה, כשנכנסת שיחה, המשתמש מקבל את כל המידע הנוגע לאיש הקשר: אימיילים אחרונים ששלח, שיחות אחרונות איתו, תכתובות SMS, כתובת המשרד או הבית ושאר מידע רלוונטי. באופן דומה, מי שיחפש מחרוזת חיפוש מסוימת, יקבל בתוצאות החיפוש אנשי קשר בעלי אותו שם והפרטים הנוגעים להם, זמרים בשם דומה או שירים שניתן להוריד למכשיר, רחובות שעונים על מחרוזת החיפוש (תוך הצעה לנווט לנקודת יעד זו) וכו'.

מנחש את כוונת המשתמש

קופרווס לא רואה צורך בתפריטים רבים ובלחיצות מרובות. הוא נותן כדוגמה את הטלפונים של נוקיה, בהם, כאשר משתמש רוצה לכתוב הודעה, עליו לבחור קודם כל באיזה סוג הודעה מדובר - מסרון, אימייל, מולטימדיה וכו' - ורק אחר כך הוא מגיע לכתיבה עצמה. תהליך מייגע ומיותר. פשטות השימוש של First Else, אומר קופרווס, מתבטאת גם ביכולת שלו לזהות מה אתם רוצים לעשות. אם, לדוגמה, במסך המקלדת הוירטואלית יקליד המשתמש מספר טלפון, המכשיר יידע לזהות לבד שמדובר בהודעת SMS. ואם יקליד המשתמש כתובת אימייל, יידע המכשיר שהמס שנכתב הוא הודעת דואר אלקטרוני.

בשונה מטלפונים אחרים בעלי מסך מגע, First Else מנצל את מלוא השטח. המסך הראשי משמש אמנם לניווט, אולם גם תפריט הניווט בצד והאייקונים בחלקו העליון של הטלפון קולטים מגע. היתרון הוא שגם בעת שהמסך הראשי כבוי (למשל, במצב חסכון באנרגיה), ניתן לתפעל את הטלפון בקלות - למשל, כדי להציג את השעה.

העזרים הקטנים: איך לא חשבו על זה קודם?

עוד פרט קטן, ששווה לשים אליו לב, הוא ש-First Else מקפיץ כל בחירה שלכם לאמצע המסך, לחלונית המגדילה אותה. לא עוד נגיעות אצבע או הקלדות במורד המסך. מעתה, כל בחירה שתעשו תופיע מול העיניים.

בתחום העזרים הנוספים, First Else מציג פיתוח ישראלי, המאפשר "לענות בלי לענות" – מעין הודעות מוקלטות מראש ותכנות מצבים שיסננו עבורכם שיחות. פרט להודעות מוקלטות מראש שיסבירו למתקשר כי תחזרו אליו מאוחר יותר, ניתן לקבוע כי במקרים דחופים השיחה כן תכנס. וכך, במצב כזה, המתקשר יקבל הודעה כי אינכם זמינים, ויתבקש לבחור: אם השיחה דחופה, ייאמר לו בהודעה, הוא מוזמן להקיש על מקש כוכבית; אם השיחה אינה דחופה, עליו להקיש על סולמית (ובמקרה כזה, השיחה תידחה).

כמו כן, ניתן יהיה להגדיר פרופיל: כך, לדוגמה, ניתן יהיה לקבוע שהטלפון יישאר במצב שקט – למעט שיחות ממספרים מסוימים, שימשיכו לצלצל כרגיל. זו אופציה טובה למי שנמצא בנסיעת עסקים באזור זמן שונה, ומעוניין לקבל שיחות משותפים מסוימים (או מהמשפחה), אך לא מכל שאר נותני השירות שאינם יודעים שהוא בחו"ל ועל כן עשויים להתקשר בשעות שאינן נוחות לו.