First Else: סלולרי מבית ישראלי

First Else, הסלולרי בעל הממשק המהפכני, ממשיך לעורר גלים בשוק. מי עומדת מאחורי פיתוח המכשיר, כמה מהמוצר הוא כחול-לבן ומתי נראה אותו בחו"ל? ראיון

לפני כשבועיים נחשף בלונדון ברוב רעש First Else, טלפון סלולרי בעל ממשק מהפכני – פרי פיתוח ישראלי. אתרי הסלולר בחו"ל סיפרו ניסים ונפלאות אודות הטלפון, אז שנתעלם ולא נבדוק אותו בעצמנו?

הרעיון פשוט: לתת לטכנולוגיה לעבוד בשבילנו, במקום שאנחנו נהיה אלה שמתאימים את עצמם לטכנולוגיה. המשמעות המעשית היא טלפון נטול אייקונים, כזה שכל המידע נמצא בו בלחיצה, או גרירת אצבע, אחת (עוד על הממשק המיוחד, הפיצ'רים הייחודיים ואיך זה בדיוק נראה - בכתבת הוידאו המקושרת).

השאלה הגדולה, כמובן, היתה האם חברת Else (לשעבר Emblaze Mobile) פיתחה את הטלפון ואת מערכת ההפעלה שלו בעצמה. גבות הורמו, שהרי חברות גדולות כמו מיקרוסופט וגוגל נדרשו למספר שנים כדי לפתח מערכת הפעלה לטלפון, ודווקא החברה הישראלית הקטנה (באופן יחסי) הצליחה לעשות זאת בפחות זמן וללא עזרה?

אמיר קופרווס, מנכ"ל החברה, מרגיע: בתחילת הדרך, הוא אומר, עלתה השאלה האם לפתח את הטלפון לבד או להוציא חלקים מהפיתוח לאאוטסורסינג. ההחלטה נפלה על מיקור חוץ וכך, מערכת ההפעלה עברה לאחריותה של חברת Access, שהשתמשה ב-ALP, פלטפורמת הלינוקס שלהם, כבסיס, לאחר שהוערך כי פלטפורמה זו תיתן לחברה את הגמישות המרבית לעבודה.

פתרונות תוכן כחול-לבן

במקביל, תחום החומרה עבר לידיה של חברת שארפ, וזו התאימה את הרכיבים בהתאם לאפיון שהעבירה אליה חברת Else. וכך, קופרווס מתגאה במסך הטלפון, שהוא המסך הכי מתקדם ולמעשה מאפשר לצפות בסרטים באיכות HD. עוד הוא מוסיף, כי את הדגם הראשון של הטלפון הסלולרי של Else ניתן יהיה לרכוש באחת משתי אפשרויות זיכרון – 16 ג'יגה או 32 ג'יגה.

לפרויקט הצטרפו חברות רבות נוספות כשותפות – בין השאר שאלו שיספקו פתרונות תוכן ותוכנה, או מוצרים. קופרוייס מציין כי בכל זמן שהיתה לחברה אפשרות, היא השתמשה בפתרונות של סטארט-אפים ישראליים וחברות ישראליות, במטרה לקדם את תעשיית ההייטק הישראלית. לדוגמה, פתרון "לדבר בלי לדבר", אותן הודעות מוקלטות מראש, הוא פרי פיתוחה של חברת Silent Communication התל אביבית; חברת Smart Content מספקת את תכני ה"עיתון החי" – מעין פיד RSS, שורת דיווחים שרצה על המסך ומביאה כותרות ידיעות בנשואים שהמשתמש הגדיר כי מעניינים אותו; חברה ישראלית אחרת מספקת להם אלגוריתם שמבטל רעשי רקע בשיחה ומספק איכות שמע טובה יותר.

לא מפחדים מתחרות, אבל לא מצפים להיות נוקיה 2

ומה באשר לתוכניות השיווק? אמיר קופרווס מציין כי בחברת Else רוצים קודם כל למכור את הטלפון למפעילות הסלולריות, כסוג של אמירה – טלפון עם יתרונות על פני המתחרים. בחברה לא שוגים באשליות ולא מצפים להיות נוקיה הבאה (אם כי, הוא מוסיף, אם אחת החברות הגדולות תתעניין בהם, הם ישמחו למכור לה רשיונות כאלו ולראות בשוק טלפוני נוקיה-Else או סמסונג-Else). השוק עצום, אומר קופרווס, ובחברה רוצים להשיג נתח שולי ממנו – מספיק כדי לכסות את הוצאות הפיתוח וכדי להפוך את הטלפון לרווחי.

בחברה לא מפחדים מתחרות: First Else, הם אומרים, הוא לא בדיוק סמארטפון, ובשל הממשק השונה והתכונות השונות קשה להשוות אותו לטלפונים אחרים. עם זאת, בחברה מודים שההשוואה המתבקשת היא למכשירי מגע כמו אייפון (איך לא) וטלפוני אנדרואיד.

בתחילה תנסה חברת Else לשווק את המכשיר באירופה ובארצות הברית, אולם הם נמצאים במגעים גם עם מפעילות בישראל וברוסיה. בשלב זה לא ניתן להעריך מה יהיה מחירו של First Else. קופרוייס מסביר כי ספקיות הסלולר יקבעו מה יהיה מחיר המכשיר כפי שיימכר אצלן, וכמה מתוכו הן תסבסדנה. עם זאת, צריך לזכור שישנן חברות שמעוניינות שהמכשיר ישווק אצלן בבלעדיות, והסכמים כאלו עשויים להשפיע על מחירו בשוק הפתוח (לדוגמה, לא להפוך אותו לזול מדי כדי שיהיה תמריץ לקנות אותו אצל המפעילות).

יושק בחצי השנה הקרובה

בהמשך מתכננת החברה לשחרר את ה-SDK למפתחים, ולהעלות חנות אפליקציות. עם זאת, הם מודים, זו לא תהיה חנות פתוחה לגמרי, כיוון שבחברה קנאים לחווית המשתמש של המוצר ומעוניינים לוודא שהאפליקציות שיעלו לחנות לא יפגמו בה.

First Else נמצא כרגע בשלבי הפיתוח הסופיים, אומר קופרווס, והוא עובר כרגע מבחני יציבות ו-QA. נוכל לצפות לטלפון בשוק לקראת הרבעון השני של שנת 2010, אם כי, כמובן, התאריך המדויק יקבע בהתאם למפעילות המסחריות.