עודד אמר: לעבור לדיבורית!

המלצות משרד הבריאות מזעזעות את אמות הסיפים, פרסומות אינטראקטיביות מותאמות לאייפון, דגם חדש למכשיר הסיידקיק הפופולרי ועוד חדשות סלולר

סלולרי – לא לילדים

המלצות חדשות של משרד הבריאות לשימוש בטלפונים ניידים פורסמו השבוע והחזירו לכותרות את הדיון בבטיחותם של המכשירים:
• הורים: צמצמו ככל האפשר את שימוש ילדיכם בטלפונים סלולריים ושקלו את גיל תחילת השימוש בסלולר. אם ילדיכם משוחחים בסלולר, הקפידו שיעשו זאת בעזרת אוזניה או דיבורית.
• שוחחו בטלפונים ניידים באמצעות רמקול, דיבורית אישית או אוזניה, שכן הרחקת הנייד מהגוף מקטינה את היקף הקרינה אליהן נחשף המשתמש. אוזניית בלוטות' אינה מומלצת, מאחר שגם השימוש בה כרוך בקרינה.
• אל תחזיקו את הסלולרי בצמוד לגופכם (לדוגמה, בכיס, על החגורה או על שרוך שתלוי על צווארכם).
• אל תשוחחו בסלולרי באזורים שבהם הקליטה חלשה בשל מיעוט אנטנות, או במקומות בהם יש קליטה מועטה כמו רכבות ומעליות. במקומות כאלו על הטלפון הסלולרי לפלוט קרינה רבה יותר כדי לפצות על העדר הקליטה, ולכן המשתמש סופג קרינה רבה יותר.
• ברכישת מכשיר חדש, קחו בחשבון את רמת הקרינה שיספוג גופכם מהמכשיר. מדד זה מכונה רמת SAR - Specific Absorption Rate. על פי חוק יש לציין על גבי המכשיר את רמה זו ואת רמת הקרינה המותרת בחוק. לנוחותכם, ריכזנו עבורכם טבלה המשווה את רמת הקרינה של מספר דגמים פופולריים (הטבלה מסודרת על פי א"ב אנגלי).

פרסום ההמלצות נעשה כ"זהירות מונעת" – רובן כבר הופיעו בעבר באתר המשרד להגנת הסביבה, אך זו הנוגעת לילדים היא החדשה והמרעישה ביותר. טלפונים סלולריים נמצאים בשימוש נפוץ מזה כעשור בלבד, אך למחלות סרטן לוקח, לעתים, זמן רב יותר להתפתח. מטרת משרד הבריאות היא למנוע תופעות לוואי אפשריות שאינן ידועות כיום. משנה הזהירות המומלץ בנוגע לשימוש ילדים נובע מכך שאוכלוסיה זו עלולה להיות חשופה יותר לתופעות לוואי כתוצאה מחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית.

גם ראש המכון לחקר הסרטן מודאג

ההמלצות הדרמטיות שוחררו עקב קריאה מדאיגה ששחרר בשבוע שעבר ראש המכון לחקר הסרטן באוניברסיטת בפיטסבורג (UPCI), ד"ר רונלד ב. הרברמן. מנהל המכון המליץ להמעיט את השימוש בטלפונים סלולרים בשל סכנת הקרינה האלקטרומגנטית, בייחוד בקרב ילדים שאיבריהם עדיין מתפתחים ומוחותיהם רגישים יותר. המלצותיו התבססו על תוצאות פאנל מומחים בין-לאומי שטרם פורסמו. לדברי הרברמן, ארגון הבריאות העולמי (WHO) והסוכנות הבינלאומית למחקר סרטן (IARC) אספו נתונים המצדיקים פרסום המלצות, אך נמנעים מלהזהיר את הציבור מזה כשנתיים. הרברמן טוען שאף שאין הוכחות מובהקות להשפעת השימוש בטלפונים סלולרים על הבריאות, יש די נתונים כדי לפרסם אזהרות.

החוקר שחרר כמה המלצות שלא פורסמו על ידי משרד הבריאות הישראלי:
• אל תשתמשו בטלפון סלולרי במקומות ציבוריים קטנים כמו אוטובוסים, שבהם תחשפו גם אחרים לקרינה אלקטרומגנטית.
• אל תחזיקו את הסלולרי בקרבת הגוף או המיטה בשעות הלילה - המלצה זו הודגשה עבור נשים בהריון. כמניעה ניתן להעביר את הטלפון למצב ללא קליטה.
• אם אתם חייבים לשאת את הטלפון בסמוך לגופכם, הפנו את המקלדת לעברכם גופכם ואת גב המכשיר הלאה מכם. כך השדה האלקטרומגנטי יופץ כלפי חוץ ולא לכיוונכם.
• השפעת הקרינה קשורה ישירות למשך השיחה: השתמשו בסלולרי לשיחות בנות מספר דקות בלבד. לשיחות ארוכות יותר השתמשו בטלפון קווי לא אלחוטי.
• העדיפו הודעות טקסט על פני שיחות.

המלצות אלו עשויות להיות חיוניות במיוחד עבור מי שכבר סובלים מסרטן ושעליהם להימנע מכל גורם שעלול להאיץ את התקדמות המחלה. למרות מלים מדאיגות אלו, חברות הסלולר הישראליות שמרו על ארשת רגועה. גיא יום טוב, מדוברי פורום חברות הסלולר, אמר ל-nana10 שהמלצות משרד הבריאות הישראלי רק מוכיחות שהצבת יותר אנטנות תפחית את הקרינה אליה ייחשף הציבור.

ואף על פי כן, לקט אפל ואייפון

● ההמלצות החדשות לא הרתיעו, כפי הנראה, את אפל, שהעבירה השבוע גרסת בטא 2.1 של תוכנת ההפעלה של האייפון לבדיקות מפתחים. הגרסה החדשה תכיל, בין השאר, GPS משופר שיוכל לספק מידע על כיוון ומהירות הנסיעה ● השבוע הגיבה אפל סוף סוף באופן משכנע על הבעיות הרבות שהופיעו בשירות ה-MobileMe שלה. השירות אמור לאפשר למשתמשים לאכסן קבצים אונליין ולסנכרן בין מכשירי אפל שונים שבבעלותם. במקרים רבים היה השירות לא זמין, ומשתמשיו דיווחו על אבדן של חלק מהדואר שלהם. אי לכך, הקימה אפל בלוג מיוחד שבו תשחרר עדכונים אודות מצב ה-MobileMe ההפכפך והעבודה סביבו. כותבי הבלוג מבטיחים לשחרר עדכון בערך אחת ליומיים ● החל מהשבוע יוכלו משתמשי האייפון החוקיים ליהנות סוף סוף מחיוג קולי. אפל הכניסה לשימוש את אפליקציית חיוג קולי של חברת Makayama ● סוכנות הפרסום הסלולרית AdMob השיקה זירת מסחר סלולרית ייעודית לאייפון, בה יוצגו פרסומות. הזירה הבינלאומית עושה שימוש בפורמט פרסום אינטראקטיבי חדש שמותאם למכשיר. החברה הכריזה שתעניק שטח פרסום בשווי כמליון דולרים למפתחים שירצו לקדם אפליקציות, אתרים ושירותים לאייפון ●

סיידקיק קטן וטוב

מכשיר ה-Sidekick הפופולרי של ספקית הסלולר האמריקנית T-Mobile הושק השבוע בדגם חדש. הדור הצעיר של המכשיר מיוצר על ידי שארפ ומורכב ממסך 2.6" WQVGA מסתובב המסתיר מקלדת QWERTY. ברוח ה"מודו", יוכלו משתמשים לעצב לו "קליפה" משלהם באתר המכשיר ובכך להעניק לטלפון מראה אישי. זהו מכשיר דור שלישי המשתמש ברשתות GSM. גודלו 119mm * 58.4 mm * 18 mm ומשקלו 137 גרם. למכשיר מצלמת וידאו וסטילס ברזולוציית 2 מגהפיקסל והוא מכיל זיכרון פנימי וכרטיס זיכרון נשלף. הסוללה מאפשרת דיבור למשך עד חמש שעות. לדגם החדש חיבור בלוטות' משופר ביחס לקודמיו. בין מאפייני התוכנה החדישים: חילוף מסרים (IM) וחיפוש מהיר בין אפליקציות ותכנים.

הסיידקיק החדש יעלה לאמריקנים 149.99 דולרים עם התחייבות לשנתיים. תמורת "קליפה" אישית יאלצו המשתמשים לשלם סכום נוסף. תוכנת וחומרת המכשיר נתמכת על ידי "Danger " – חברת בת של מיקרוסופט.

רק בישראל

● על פי חוק ההסדרים החדש שהוצג בשבוע החולף בפני ראש הממשלה, יוכלו הוט, 012 ומשקיעים פרטיים לספק שירותי סלולר כמפעילות וירטואליות (MVNO). כמו כן, יופחתו או יבוטלו דמי הקישוריות, דיווח ידיעות אחרונות ● פלאפון ציינה השבוע מיליון מנויי דור שלישי. על פי הערכות החברה הצטרפו לדור השלישי שלה רבע מיליון מנויים מתחילת השנה. כך, לדבריה, היא כובשת נתח שוק של 40% ממשתמשי הדור השלישי בישראל. לפלאפון כ-2.6 מליון מנויים ● פלאפון השיקה שש חבילות דאטה ללקוחות כל החברות שישתמשו בשירותיה בשכירת מכשיר פלאפון לחו"ל. החבילות יאפשרו גלישה מכל יעד בעולם ● סלקום מתכננת לרענן את הצבע הסגול עמו היא מזוהה ולהוסיף ללוגו שלה צבעים נוספים, דיווח כלכליסט. המהלך יתרחש במקביל להשקת אתר אינטרנט חדש שמיועד לעלות בשבועות הקרובים, אותו עיצב נוויל ברודי (שעיצב גם את nana10 החדש). סלקום הכחישה את הידיעה ● חברת הפצת התכנים הסלולרית הישראלית m-Wise תפיץ את תכני אולפני יוניברסל בסלולר בעולם. שווי ההסכם מוערך בכ-3.5 מליון דולרים לשנה ●