iPhone 3G כאן ועכשיו

בזמן שההמונים צובאים על חנויות אפל בניסיון להשיג אייפון 3G, ביקורות ראשונות הגיעו לרשת. וגם: לנוקיה יש מכשיר כשר שקיבל אישור רבנים • חדשות הסלולר

בשעות אלו צובאים המונים ברחבי העולם על חנויות אפל וספקיות הסלולר המתאימות, ורוכשים את ה-iPhone 3G. משוגעים לדבר התמקמו מול חנות אפל במנהטן כבר לפני שבוע, כדי לשבור שיא גינס ולעודד מודעות לחקלאות אורגנית. קצת אחרי האמריקנים נדבקו גם היפנים בחיידק האייפון (אף על פי שרובם מצהירים שהם בכלל לא מתעניינים בו) – ביום רביעי התאגדו כ-30 חולי אייפון סביב חנות הדגל של ספקית הסלולר סופטבנק בטוקיו, שתחל למכור את האייפון כחמש שעות תמימות לפני חנויות אחרות ביפן. גם ברשת ניכרה התרגשות לקראת בואו של האייפון החדש: אפל עדכנה את חנותה הוירטואלית והציבה דגמי תצוגה ומכשירים להדגמה. בבריטניה הדרישה לאייפון החדש היתה כה גדולה עד שביום שני (7.7), מדור המכירות של אתר ספקית הסלולר 2O התרסק בשל עומס הגולשים שנכנס אליו כדי לבצע הזמנה מראש של המכשיר.

נציגי אתר הגאדגטים החתרני "The Boy Genius" השיגו תמונה ראשונה של האייפון החדש כבר ביום שלישי (8.7), לדבריהם, בעזרת "נינג'ה של אפל שעזר לנו". הם מתארים את המכשיר כ"חלקלק, בעל כפתורי כרום שנראים נפלא".

ביקורות ראשונות על iPhone 3G

עיתונאים משלושה עיתונים גדולים הקדימו את כולנו והצליחו לספק דיווחים ראשונים על איכות השימוש באייפון החדש: וולט מוסברג מהוול-סטריט ג'ורנל הביע שביעות רצון כללית מהמכשיר, אך ביקר את אורך חיי הסוללה שלו, שלדבריו לא עמד בהבטחות החברה. ברשת דור שלישי הצליח מוסברג לשוחח רק ארבע שעות ו-27 שניות, בשעה שאפל מבטיחה חמש שעות שיחה. זמן שיחה זה קצר, לדבריו, בכמעט שלוש שעות מזמן השיחה שאפשר האייפון הישן. טענה נוספת של מוסברג היא שלאייפון החדש, בניגוד למכשירי דור 3 אחרים, אין סוללה ניתנת להחלפה. כמו כן קטל המבקר את מצלמת המכשיר נטולת הוידאו, ושמסוגלת לצלם ברזולוציה של שני מגה-פיקסל בלבד. לדבריו, מראה המכשיר כמעט זהה לזה של קודמו, למעט חלקו האחורי שהוא פלסטי וקמור ולא מטאלי וחלק כבעבר. כל המבקרים ציינו שספק הכוח של המכשיר התכווץ לגודל של כשני סמ"ר.

דייויד פוג מהניו יורק טיימס הביע ביקורת אוהדת כלפי המכשיר, ובייחוד שיבח את יכולות השמע המשופרת שהוא מספק בזמן שיחה. האייפון החדש עשה "צעד ענק קדימה. אתה נשמע צלול כבדולח למשוחחים אתך, והם נשמעים צלולים כבדולח לך. למעשה, מכשירים מעטים נשמעים כה טוב", הילל פוג, שציין גם ש"האייפון החדש מרגיש נוח יותר בכף היד" בזכות הגב הקמור. פוג התלהב מפיצ'ר נוסף: "סוף סוף מגיע האייפון עם אוזניות סטנדרטיות. הללויה!", והדגיש: "לאייפון החדש יש GPS אמיתי, בניגוד ל-GPS המזויף שהיה במכשיר הקודם", אך באותה נשימה ביקר את יכולות הניווט שלו. פוג גם התלונן על כך שמאפיינים סטנדרטיים רבים שחסרו בדגם הקודם, נעדרים גם מזה: "אין חיוג קולי, אין העתקה והדבקה, אין כרטיס זיכרון נשלף, אין אוזניות בלוטות' או הודעות מולטימדיה, וכשהסוללה זקוקה להחלפה אחרי כמה שנים, אתה עדיין צריך לשלם לאפל 86 דולרים כדי שתחליף אותה". גם אד בייג מ-"USA Today" הביע אכזבה מחסרונם של מאפיינים אלו, אף שהתלהב מהתמיכה במשלוח ובקבלת אימיילים.

למרות תלונותיהם, אנחנו ממש לא מרחמים על מי שזכו לשחק לפני כולם עם הצעצוע הסלולרי.

נוקיה חושפת טפחיים

האם מישהו בנוקיה התבלבל, או שענקית הסלולר משתמשת באתרה כדי ליצור באזז? מידע ותמונות של שני מכשירים חדשים של נוקיה שטרם נחשפו, פורסמו באתר נוקיה. שני המכשירים מיועדים לשוק הסיני (הגם שבשאר העולם יופצו, ככל הנראה, דגמים מקבילים) ופועלים ברשת CDMA. אחד מהמכשירים שנגלו הוא 3608c, המעוצב כטלפון צדפה. בין מאפייניו: מצלמת 1.3 מגהפיקסל, תצוגת Dual Color ברזולוציית 176*202 פיקסל ותמיכה ב-GPS. המכשיר מצויד בכפתורי מוסיקה חיצוניים רגישים למגע, בזכרון פנימי של כ-MB15 והוא תומך בכרטיס MisroSD בגודל 4GB. כמו כן, הוא תומך באוזניות סטריאו בעזרת בלוטות' וכן באפשרות לחיוג קולי. באתר נטען שהמכשיר יאפשר עד-3.5 שעות שיחה או 11 ימי המתנה.

הדגם השני שנחשף הוא ה-8208c, סליידר שנראה כמו ה-96N. למכשיר זה תמיכת מדיה מרשימה: הוא מכיל מקשי מוסיקה חיצוניים ואמור לאפשר עד כ-20 שעות האזנה למוסיקה. המכשיר תומך גם ב-GPS ומציע זכרון פנימי בגודל 150MB וכרטיסי MisroSD עד גודל GB8. הוא מכיל בלוטות', מאפשר צילום וידאו, משלוח הודעות טקסט, וצילום ברזולוציית 3 מגה-פיקסל. המסך שלו הוא מסוג QVGA עם תצוגת 240*320 פיקסל והסלוללה שלו מאפשרת עד כ-4 שעות שיחה או 11 ימי המתנה. משקלו 126 גרם וגדלו: 101mm x 45mm x 16mm.

לא צוין האם יצרנית המכשירים היא נוקיה עצמה, או שחברה אחרת ייצרה אותם עבור נוקיה, כפי שנעשה בעבר עם פנטק. לגביי שני טלפונים לא צוין תאריך השקה מיועד.

אסור להקים אנטנות ללא היתר בניה

ביום רביעי (9.7) אישרה הכנסת בקריאה טרומית ללא מתנגדים תיקון לחוק התכנון והבניה, לפיו יחויבו חברות הסלולר בהיתרי בניה לאנטנות. תיקון זה בא לבטל סעיף בחוק התכנון והבניה מתיר הקמת מתקנים אלחוטיים של בזק ללא היתר בניה. חברות הסלולר הסתמכו על סעיף זה כדי להקים אנטנות משלהן ללא היתר, מבלי להודיע מראש לתושבי האיזור או לקבל אישור של ועדת התכנון. ארגוני איכות הסביבה השפיעו על ועדת השרים לתחיקה להצביע בעד התיקון לחוק, הקריאה הועברה להמשך התהליך לועדת הפנים של הכנסת. אם תתקבל הצעת החוק, אין ספק שתחום הצבת האנטנות יעבור שינוי מרחיק לכת.

רק בישראל

● יורוקום השיקה בישראל את Nokia 1208– מכשיר כשר, שקיבל את אישור ועדת הרבנים לענייני תקשורת ומיועד לנשים וגברים במגזר החרדי. המכשיר ישווק באורנג' ובסלקום. Nokia 1208 הוא מכשיר דור שני הפועל באמצעות רשת GSM, משקלו כ-77 גרם, מידותיו: 17.5X44.1X102 מ"מ והוא מצופה במעטפת נגד אבק. נוקיה הוסיפה לו מאפיינים יחודיים כגון אפשרות להחזיק בעד חמישה ספרי טלפונים נפרדים במכשיר למשתמשים שונים, ויישום של בקרת עלויות שיחה, המאפשר למשתמש לתכנן מראש את זמן השיחה היוצאת. סוללת המכשיר מאפשרת עד 7 שעות דיבור או עד 365 שעות המתנה ● לפני למעלה משבוע הודיע מנכ"ל משרד התקשורת, מרדכי מרדכי, על איסור חברות הסלולר לחייב את רוכשי מכשירי דור 3 לשלם על חבילות גלישה באינטרנט. השבוע עלו מספר קולות שהזהירו מפני דרכים עקיפות של חברות הסלולר לגבות תשלום דומה. לפי תחקיר המועצה לצרכנות, החברות שינו את שמות החבילות לכאלו הקשורים ל"שימוש" במקום ל"גלישה" וכך המשיכו לחייב את לקוחותיהן. כמו כן, העלו החברות את התעריפי השיחות במסלולרים ללא חבילות גלישה, באופן שדוחף את הלקוח להשתמש בכזו ● האם בעתיד נוכל לשוחח בזול? משרד האוצר יזמין הערכה מחודשת של עלות שיחה סלולרית ומשלוח sms ועל בסיס הממצאים, יקדם הפחתת דמי קישוריות – כך דיווח השבוע כלכליסט. צעד זה הוא יישום של המלצות ועדת גרונאו בדו"ח שפורסם במרץ 2008 ●