המחיר האמיתי של האייפון 3G

מתכננים להביא לישראל אייפון דור שלישי מארה"ב? תכינו לפחות $599 - מחירו של המכשיר ללא חבילת שירות, שנחשף היום

רואים את הכוכבית הקטנה בפינה הימנית התחתונה של התמונה שלמעלה, הלקוחה מאתר האייפון של AT&T? הכוכבית הזו מפנה אל האותיות הקטנות (אשכרה קטנות) בתחתית הדף, שאומרות "Qualified customers only. Two-year contract required" - ולמעשה מספרות לכם שסטיב ג'ובס שיקר כשהוא אמר שהאייפון החדש יעלה חצי מהדור הראשון.

אבל את זה שהאייפון 3G לא באמת יהיה יותר זול מהקודם, אתם כבר יודעים. השאלה המעניינת יותר, שהטרידה לא מעט ישראלים מאז הכריזה אפל על המכשיר, היא כמה יעלה להביא אחד לארץ, והיום AT&T מספקת תשובה - $599 לדגם ה-8GB ו-$699 לדגם ה-16GB, מחירי המכשיר ללא סבסוד וללא חוזה לשנתיים. בעברית זה יצא לכם בין 1970 ל-2300 שקלים, לפי שער הדולר הנוכחי, לפני מע"מ, מכס והובלה. לשם השוואה, האייפון 8GB מהדור הקודם נמכר ב-$399 בלבד, מאז קוצץ מחירו בספטמבר 2007.

אם זה מנחם אתכם, גם האמריקאים לא יצאו מהסיפור הזה בזול: לקוחות AT&T הזכאים לשדרוג ישלמו, כאמור, $199 לדגם ה-8GB או $299 לדגם ה-16GB, וייאלצו לחתום על חבילת שימוש חדשה לשנתיים שתעלה להם $10 לחודש יותר מדמי המנוי של האייפון הישן. יתרונה היחיד של החבילה החדשה הוא מהירות גלישה מוגברת, ויש לה חסרון משמעותי - היא לא כוללת הודעות SMS. כדי לקבל חבילת הודעות לא מוגבלת יצטרכו הלקוחות להוסיף עוד $5 לחודש.

על פי חישוב שערך אתר Appleinsider, העלאת התעריף תתבטא בהגדלת ההוצאה החודשית ב-8% ל-27%, תלוי בתוכנית. הסכום הכולל, לאורך שנתיים, יוסיף למחיר המכשיר בין $240 ל-$360, כאשר לכך יתווסף תשלום חד פעמי של $18 דמי שדרוג או $36 דמי אקטיבציה ללקוחות חדשים. לקוחות קיימים שאינם זכאים לשדרוג יצטרכו להוסיף עוד $100 למחיר המכשיר. בכל מקרה, בשורה התחתונה יהיה האייפון החדש יקר יותר מהדור הקודם.