ה-iPhone נחת באירופה

התורים השתרכו בגרמניה ובבריטניה, אבל השוק האירופי הוא אגוז הרבה יותר קשה לפיצוח מאשר האמריקנים

לאחר שמכר 1.4 מליון יחידות בארה"ב, ה-iPhone הגיע ביום שישי האחרון בסערה לאירופה ונמכר בגרמניה ובבריטניה על ידי המפעילות T-Mobile ו-O2, תמורת 587 דולר ו-566 דולר, בהתאמה.

תורות ארוכים של מעריצים המבקשים להיות הראשונים לקבל את המכשיר השתרכו במרכזי המכירה בערים. אך בעוד T-Mobile מדווחת על מכירת 10,000 מכשירים ביום הראשון למכירה, אנליסטים חוזים שכניסתו של ה-iPhone לשוק האירופי לא תהיה קלה כמו החדירה לשוק האמריקני.

קל באמריקה, קשה באירופה

מעבר לגורם ההייפ, שקצת ירד בחודשים שעברו מאז השקת ה-iPhone בארה"ב, השוק האירופי רווי יותר ממקבילו האמריקני. "טלפונים חכמים עם הרבה גאדג'טים כבר נפוצים מאוד בשוק הזה", אמר פול גוד, אנליסט בכיר ב-M:Metrics, בראיון ל-BusinessWeek. "לאפל היתה הרבה פחות תחרות בארה"ב לעומת אירופה".

בנוסף, עלות הסלולרי של אפל אמנם נמוכה מהמחיר שבו הושק המכשיר בארה"ב (599 דולר), אבל גבוה בהרבה ממחירו הנוכחי, 399 דולר, שאותו נקבה אפל בתחילת ספטמבר, לקול מחאת הצרכנים.

האם כדאי גם לאירופים לחכות עם רכישת ה-iPhone ולצפות להורדת מחירים? כנראה שלא, משום שהתוספת במחיר נובעת מהפרשי מס ערך מוסף. אין ספק שמדובר ברמז למחיר שעשוי להיות לסלולרי הנחשק בארץ, אם וכאשר הוא יגיע לישראל.

ועם זאת, ל-iPhone יש עדיין כמה תעלולים בשרוול. ביניהם ממשק המשתמש החדשני, יכולות האינטרנט הייחודיות שגרמו למשתמשיו להיות חוד החנית של הטמעת האינטרנט בסלולרי וכמובן - מקדם המגניבות והסקרנות של הצרכנים לגביו.

הטלאי נפרץ

אפל אגב, שיחררה במקביל להשקה, גם את טלאי 1.1.2, שתיקן את האופן שבו מערכת ההפעלה של המכשיר התייחסה לקבצים גרפיים בפורמט TIFF, באופן שיקשה על האקרים לפרוץ למכשיר. אך באתר Cnet פורסם, כי כצפוי, קוד שתפקידו לפרוץ את הטלאי שוחרר מיידית על ידי הקבוצה שפיתחה את התוכנה JailBreakMe, שפותחת את ה-iPhone ליישומי צד שלישי.