BETA

שניים סוכר

השותפות בין דוכין לארומה מצערת ויאיא כהן אהרונוב נותן בראש. סינגלים

ארקדי דוכין - דמיון חופשי (2:44)

את הידיעה כי ארקדי דוכין עומד להוציא אלבום קאברים תחת הלייבל "ארומה ישראל" לא קיבלתי בכעס אלא בצער ותהייה. בראיונות שהעניק דוכין, הוא התייחס לכך שארומה היא בעיניו לייבל לכל דבר, וכי בבחירה שלו אין כל פסול, אם כך הוא רואה את פני הדברים.

עניין הצער נוגע למה שזה אומר לגבינו. הנה, ארקדי דוכין, אחד האמנים המצליחים שלנו, שגם מתפרנס לא רע מכתיבה לאחרים, מוצא את עצמו מקליט אלבום כיסויים ברשת בתי קפה. אפשר היה להפיק מזה מטעמים אידיאליסטיים בניחוח אספרסו (הייתי חייב), אבל לא אעשה זאת משום העובדה שכל לייבל הוא חברה מסחרית. ארומה לא שונה במובן הזה מכל לייבל אחר, ורק מבחן הזמן יגיד אם הלייבל של ארומה יתרום למוסיקה הישראלית.

דוכין מוציא בימים אלה סינגל משולש הכולל ביצועים ל"איפה את אהובה" של יהורם גאון, "שלח לי מלאך" של משינה ו"דמיון חופשי" של יצחק קלפטר שהוא הטוב מביניהם, ומובא כאן להשמעה. דוכין יכול לבייש בביצועים שלו את כל אותם חיילים בצבא טד"י הפקות שמנסים, ולא בהצלחה רבה, להתחבר לשירים מול מצלמות טלוויזיה. דוכין יודע להגיש שירים בדרכו הייחודית שאין לה תחרות. העיבוד לפסנתר ל"דמיון חופשי" של ארקדי, מעביר הרבה רגש בלי ליפול לשבלוניות או להתנחמד ווקאלית. הוא מתכוון לכל מילה, אפילו שזה לא שיר שלו.

ועדיין, כל העסק הזה קצת מטריד. אם ארקדי דוכין, אמן מצליח, מוציא אלבום כיסויים לקנייה ליד קופת הקפה, מה זה אומר לגבי אמנים צעירים שאיש לא מכיר אותם?

מילים ולחן: יצחק קלפטר

אורטל אופק - בשדות של המושב (3:07)

אורטל אופק קיבלה את 15 שעות התהילה שלה ב"מדברים בשקט" מתוך הפרויקט של עידן רייכל. כדרכן של פליטות נוספות מהפרויקט (ע"ע דין דין אביב, מאיה אברהם וכו'), גם אופק יצאה לדרך עצמאית, ואחרי האזנה קשובה לסינגל הביכורים שלה, אפשר לומר בשקט שטוב שכך.

אופק כתבה, הלחינה, עיבדה והפיקה מוסיקלית את שיר הבכורה שלה (וגם הספיקה להוריד ערוץ של נגינת קרן יער בהקלטה). הקול המקסים שלה משתלב בהרמוניה עם הטקסט האישי והמרגש: "תעשה איתי טיול בשדות של המושב, ותראה לי באילו דרכים אתה בוחר ללכת, ונשכב על הגב, באמצע כר דשא ענק, ותלמד אותי איך זה מרגיש להיות שייכת". פשוט נפלא. משירי האהבה היפים והמקסימים שיצא לי לשמוע לאחרונה.
מילים ולחן: אורטל אופק

אפרת גוש - קרב איגרוף (3:58)

אפרת גוש משחררת סינגל שלישי מאלבומה החדש והנפלא "הסליחה ואני" (אן.אם.סי). השיר, פרי עטה, חושף סיפור אישי מעברה של גוש. השיר כתוב היטב, והלחן וההפקה שלו מלאי עניין ורגש. העיבוד המוסיקלי עוקב אחרי הסיפור של גוש, והיא מצידה מפנקת כל מילה בטקסט. סיפור קשה; הרמוניה נהדרת.

מילים ולחן: אפרת גוש / מייספייס >>

יעל נחשון - רגע ועוד רגע (3:41)

יעל נחשון מוציאה סינגל נוסף מתוך אלבום הבכורה שלה, הפעם בברכתו של הזמר והיוצר איתי פרל, שגם הוא מוציא בקרוב אלבום חדש בהפקה מוסיקלית של אלון אולארצ'יק. נחשון משתייכת לקבוצת היוצרים הצעירים המתכנה "הפרלמנט", בה חברים פרל, איה כורם, אריק ברמן ואחרים, שבין השאר מופיעים בחצר ביתה של נחשון בכפר שמריהו (הופעה קרובה ב-6.10, רח' האורנים 51. אורח: בועז בנאי).

"רגע ועוד רגע" הוא סינגל שלישי של נחשון, והמשכנע ביותר מבין כולם. המילים והלחן של איתי פרל, ההפקה של אורי זך והיעוץ האמנותי של עובד אפרת, עשו הפעם חסד עם הקול וההגשה של נחשון. אני בספק עם הטררם סביב כורם וברמן יידבק גם בנחשון,כשם שהוא לא דבק בפרל - רק שימשיכו ליצור מוסיקה טובה כמו זאת שמובאת כאן להשמעה.
מילים ולחן: איתי פרל

יאיא כהן אהרונוב עם קרולינה - עוד מעט (3:45)

יאיא כהן אהרונוב, בסיסט להקת הדג נחש, מוציא סינגל שני בדרך לאלבום בכורה, בו הוא מארח את קרולינה (Funset ו"הבנות נחמה", כמובן). "עוד מעט" מגיע כתיקון לסינגל הקודם "נשתגע", שהיה מסיבתי מדי. כשאני חושב שיר של בסיסט שיוצא לקריירת סולו, השיר הזה (בהפקה מוסיקלית של אייל ליאון קצב) הוא בדיוק מה שיש לי בראש - רוק שחור, כהגדרתו.

הטקסט מוצלח וקורץ: "לגשר כבר ממש משעמם שדורכים לו על הגב, רמזור אדום עוצר אותי, אני אומר לו - לא עכשיו... למעלית יש מצב רוח הפכפך, המדרגות מתות מקנאה, המראה שבכניסה מרגישה מכוערת, המקלחת מזילה עוד דמעה...עוד מעט מישהו ישמע את כל המנגינות שהבאת איתך". ללחן, לעיבודים ולהפקה המוסיקלית נפרגן פעם נוספת, ונסיים עם שאפו נוסף לקרולינה.

מילים: יאיא כהן אהרונוב ודני גלבוע / לחן: יאיא כהן אהרונוב / מייספייס >>