BETA

27.06.2007

16:09

עודכן:

קוראים בצוותא

ניתן לסכם את "צו קריאה" כנוק-אאוט ליוצרים הצעירים מול התאטרון הרפרטוארי

עוד אחד מהמפעלים הקטנים של תיאטרון צוותא לעידוד היצירה המקומית בתחומי המחזאות והתיאטרון, הוא המיני פסטיבל "צו קריאה 2", בו מציגים כותבים צעירים את מחזותיהם. במסגרת שלושת ימי הפסטיבל, התקיימה קריאה של שישה מחזות מקוריים בפעם הראשונה, בהשתתפותם של שחקנים צעירים וּותיקים, כשהם לבושי שחורים וקלסר עם טקסט המחזה בידם.

במקום הראשון ובמענק הכספי שמיועד לפיתוח המחזה להצגה, זכה "למי שייך קסם היופי?" מאת מיכל ורשאי ודנה אידיסיס. המחזה המוגדר כ"אגדה בחרוזים למבוגרים בלבד", הוא חיבור בין סיפורו של רווק צעיר המאוהב בעצמו במקום באשה (לדאבונה של אימו), לבין סיפורה של מחזאית שעוזבת את בעלה לטובת הכתיבה. הסיפור מורכב כולו מחרוזים וטקסטים שנונים ושופעי הומור עם קריצות לקלאסיקות כמו "רומיאו ויוליה". פורמט החריזה לא מרגיש כאילו נכפה בכוח על הדמויות, והסיפור קולח ומשעשע רוב הזמן. למרות זאת, ניכר כי עדיין יש צורך בעיבוד והשחזה נוספים של הסיפור והדמויות המרכזיות, שכן הוא משאיר תחושה קלה של פיזור.

בציון לשבח זכה המחזה "אמה ויגואר" מאת עינת ברנובסקי ובבימויה של אורלי רביניאן. המחזה מספר את סיפור אהבתה של אישה גרמניה נשואה, אם לארבעה, לאישה יהודייה החיה במחתרת, על רקע ברלין של הרייך השלישי. השואה מהווה רקע למחזה מוצלח נוסף שהוצג בפסטיבל בשם "איזו אתל?" מאת ענת בן-ארי. מדובר בסיפורן המרגש של שתי אחיות יהודיות: סבינה היפה, בת המזל, בעלת המראה הארי, ואתל בעלת המראה היהודי. ברגישות רבה, תוך בניית מתח נכון ובפרק זמן קצר יחסית (כשעה), מוצגת מערכת היחסים הטעונה בין שתי האחיות: האחת שניצלה בזכות יופיה ונישאה לקצין נאצי, והשנייה שנשלחה למחנות אך ממשיכה לפקוד את בית אחותה. הדמויות עגולות ומלאות נפח והסיפור מצליח להביא לבמה עולם שלם של סיטואציות הזויות אבל אמיתיות ואמינות באותה מידה.

אם לעשות השוואה גסה בין המחזות הללו שנשענים בעיקר על כתיבה מקורית, לבין ההצגות המאוד ארוכות ומשמימות לעיתים של התיאטרון הרפרטוארי - אז המחזאים הצעירים יוצאים כשידם על העליונה. לפעמים די בסיפור טוב ובשחקנים הנכונים על מנת לרגש, להצחיק, או להזיל דמעה – גם אם מדובר בהקראה בלבד, תוך שימוש בהעמדה פשוטה יחסית וללא תפאורה כלל.

המחזות שהשתתפו בפרויקט:

"למי שייך קסם היופי?" (זוכה התחרות) מאת דנה אידיסיס ומיכל ורשאי. במאית: שרית הררי. משתתפים : לירון ברנס, ליאת גורן, מיכל ורשאי, אושרי סהר, אסנת פישמן, אלכס פלג ומשה פרסטר.

"אמה ויגואר" (ציון לשבח) מאת עינת ברנובסקי. במאית: אורלי רביניאן. משתתפים: רון אליפז,עינת ברנובסקי, נועה לזר, רונית מור, אורית פלג, איילת רובינסון ואליענה שכטר.

"איזו אתל?" מאת ענת בן ארי. במאי: עפר עמרם. משתתפים: יואב היימן, דני זהבי, יניב לוי, הילה פלדמן, נתלי שילמן וארז שפריר.

"פתאום באמצע" - מאת דורית פרומר- ברזילי. במאית: קארין סיגל. משתתפים: לירית בלבן, תום גל, נועה קולר.

"מסעותיה של נועה מועלם"- מאת אורלי קצפ- רובינשטיין. במאי: שלומי אדרי. משתתפים: ירון אלבוים, עדי ארד, רונית בקרמן, ליאור גרטי , אירית סוקי ורון שחר.

"מסאז' תאילנדי" – מאת עמרי יבין, במאי: אייל נחמיאס. משתתפים: שמחה ברבירו ,שירן גרוס, רונן הרשקוביץ, ששי סעד וגיא שגיא.