BETA

13.06.2007

13:44

עודכן:

זוכת פרס ספיר

שרה שילה היא זוכת פרס ספיר לספרות לשנת 2007 על ספרה "שום גמדים לא יבואו". מאוד התרגשתי"

הסופרת שרה שילה היא זוכת פרס מפעל הפיס לספרות על שם ספיר לשנת 2007 על ספרה "שום גמדים לא יבואו" שראה אור בהוצאת עם עובד. טקס הענקת הפרס התקיים אמש (שלישי) בתיאטרון גבעתיים בהנחיית קובי מידן, והועבר בשידור חי בערוץ הראשון. שילה זכתה במענק כספי בסך 150 אלף שקלים, וספרה יתורגם וייצא לאור במהדורה מיוחדת בשפה זרה אחת לפי בחירתה. בנוסף ירכוש מפעל הפיס מהדורה שלמה של ספריה ויפיצם בספריות בכל רחבי הארץ.

כספי הזכייה של שילה מצטרפים לסכום של 25 אלף שקלים אותם קיבל כל אחד מחמשת המועמדים הסופיים לפרס, ביניהם גם: ניר ברעם ("מחזיר החלומות" בהוצאת כתר), שחר מגן ("שחיטה שחורה" בהוצאת כתר), שושי בריינר ("אהבה עברית" בהוצאת עם עובד) ודרור בורשטיין ("הרוצחים" בהוצאת בבל).

"זה היה מבלבל. מאוד התרגשתי. הרבה מאוד אנשים שפגשו אותי פנו אלי בחודש האחרון ואמרו שמגיע לי לזכות. באותה מידה יכולתי לדמיין שהספרים האחרים יזכו שם", מספרת שילה.

לאיזו שפה זרה תבחרי לתרגם את הספר?
"לא חשבתי עדיין ואני מתכוונת להתייעץ על כך עם הסוכנת שמייצגת אותי. נשמע לי מוזר איך הספר הזה יעבור תרבות ושפה".

בלי קשר לפרס, בימים אלו מתורגם הספר לאיטלקית ולגרמנית. בנאום הזכייה סיפרה שרה שילה כי ספרה צפוי להפוך לסרט באורך מלא. "הכל נמצא ממש בשלבי התחלה של גיוס משאבים ומחשבות לתסריט". איל חלפון יכתוב את התסריט הקולנועי ואף יביים, דויד מנדיל ("בופור") יפיק.

את לא מפחדת שמשהו ילך לאיבוד ובעיבוד הקולנועי?
"בוודאי שזו משימה כבדה כשצריך להפוך ספר לסרט ולשמור עליו. אני מקווה שזה ייעשה טוב ויהיה אחד מהעיבודים המוצלחים. ערכנו כמה שיחות מקדימות כדי לתאם תחושות ועמדות".

מי מתאימה לשחק את הגיבורה סימונה דדון?
"קודם כל אני לא חושבת על זה, יש תסריטאי ובמאי ומפיק. יכול להיות שלהם יש כבר רעיונות. אני לא מצויה בתחום".

שילה נבחרה על ידי חבר שופטים בראשות חבר הכנסת לשעבר יוסי שריד ובהשתתפות ד"ר אילנה גומל, זיסי סתוי, פרופ' חביבה פדיה, לימור הרשוקוביץ', פרופ' ניסים קלדרון וד"ר נעים עריידי. את הבחירה בשילה נימקו: "חבר השופטים התרשם מהחיבור השלם והמשכנע בין המרחב הלשוני של הספר ועלילת החיים לבין החלומות שמעבר למציאות. על החוט הזה, שלא ניתק בין השניים, זיכה חבר השופטים את הספר בפרס הראשון".

למה הודית בנאום הזכייה שלך לדויד גרוסמן?
"דויד היה הראשון שעודד אותי לכתוב וגם קרא את כתב היד כאשר סיימתי אותו. קיבלתי ממנו עידוד ממשי לכתיבה, ויותר מזה. הושפעתי מכל אחד מספריו שנתנו לי השראה, אומץ וכיוון של כנות, יושר וחיות בתוך הכתיבה".

שרה שילה (49) נולדה בירושלים. ב-1976 הגיעה למעלות במסגרת גרעין נח"ל ושם הקימה את משפחתה. היא עסקה בחינוך ובהוראה, כתבה לילדים ונוער והפעילה צעירים ברחבי הגליל באמצעות סיפורים ותיאטרוני בובות. במקביל, ניהלה מרכז אמנויות. לאחר 15 שנים העתיקה משפחתה את מגוריה לכפר ורדים.

"שום גמדים לא יבואו" הוא ספרה הראשון למבוגרים, וכבר זיכה אותה במספר פרסים במהלך השנה האחרונה - פרס שר התרבות לספרי ביכורים, פרס על שם טובה וינר לספרי ביכורים ופרס לכתיבה ספרותית מטעם אוניברסיטת תל אביב.

העלילה מתרחשת בעיירת ספר שבה חיים התושבים באימה מפני האויב שמעבר לגבול. שילה, תושבת הצפון, חוותה את המלחמה בקיץ שעבר בימיה הראשונים ולאחר מכן עברה למרכז. את הספר היא התחילה לכתוב בינואר 2000, כמעט חצי שנה לפני יציאת צה"ל מלבנון, כשבכפר ורדים הייתה כוננות ספיגה לקראת קטיושות. התהליך עצמו ארך ארבע שנים, ושנתיים נוספות לקחו עד צאתו לאור.

מי היית רוצה שיקרא את הספר?
" כל אדם שיכול להיות לו נכון לנפש, לראש ולמחשבה. אני שומעת לאחרונה על בני נוער שקראו את הספר וזה מאוד משמח אותי".

כבר מתבשל אצלך רעיון לספר חדש?
"אני עובדת איזושהי תקופה על ספר חדש אבל זה בשלב הניצנים של לראות מה עומד לקרות".

השנה הוענק לראשונה פרס הספר המתורגם, ליוצרים ישראלים שספרם נכתב בשפה זרה. בפרס, על סך 25 אלף שקלים, זכתה הסופרת אידה פינק על ספרה "כל הסיפורים" שראה אך הוא אור בהוצאת עם עובד בתרגומו של דוד וינפלד.

פתיחת הספר

מי היה חושב שתתפוס אותי הקטיושה בחוץ? שש שנים אני לא יוצאת. הולכים בלי לחשוב, בית-עבודה-שוק-בית-קופת-חולים-בית-עבודה. באה הקטיושה תפסה את סימונה שעזבה את הדרך שלה.

האוכל שמתי להם על השולחן, הקוסקוס של יום שלישי עם עוף עם דלעת עם חומוס עם הכול בפנים. אני עומדת שנופלות לי הקטיושות על הראש, ומה הראש שלי מחזיק בפנים? אם אכלו את הקוסקוס עד מתי שנפלה הראשונה או שהיו יורדים למקלט על בטן ריקה.

להמשך הקריאה >>