BETA

12.07.2006

19:05

עודכן:

חפירות 98

ה-DVD של האחים ברקן הוא מפגן טראנס אנכרוניסטי בכל היבט אפשרי

49.90. - זה הסכום המדויק שתעלה לכם טיסה חזרה לשנת 98'. כלולים בחבילה: מוסיקה מהעבר, קטעי עיתונים ישנים, פלאשבקים ממסיבות ומיטב הגרפיקה התלת מימדית של סוף האלף הקודם. למי שלא קלט, אני מדבר על ה-DVD החדש של צמד הדיג'אים אייל ואורן ברקן: 3G Party. ולמי שעדיין לא קלט: כן, הברקנים עדיין חיים, ולפחות מנסים לבעוט.

טראנס טרי מהשוק
אורן ואייל ברקן הם מראשוני יוצרי הטראנס בארץ. מאמצע שנות ה-90 ועד לסופן, הם זכו להצלחה מטאורית, כשבשיאה הוחתמו על ידי דיג'י העל טיאסטו. לזכותם (ולרעתם) יזכרו, בין השאר, שינוי סצינת מסיבות הטבע בישראל, ההחדרה של הטראנס לזרם המרכזי וגילוי ודחיפת כשרונות גדולים כמו דיג'י יאהל ו-Astrix.

הברקנים מנגנים "נצחונות" - מוסיקה פשוטה, בנאלית, מהירה ונדושה. קשה למצוא מישהו בגיל העשרים פלוס שלא זמזם בילדותו את "טראנס הדרדסים" ו-"Good Morning Israel" של הצמד שמעולם לא פחדו להיות מטופשים. הבעיה היא שכמו כל טריפ טוב, שנות ה-90 עברו להן ונעלמו מזמן. הזלזול של הצמד (שלא במקרה חולק את אותו שם המשפחה: הם אחים) באיכות הסאונד וההפקה כבר לא מתקבל בימינו. זאת ממש בעיה בז'אנר כמו טראנס, שבו הסאונד בדרך כלל חשוב יותר מהלחן.

כשמעמידים אותם ליד הרכבי טראנס מהשורה הראשונה כמו אינפקטד מאשרום, שאת הסאונד שלהם צריך ללמד בבתי ספר לסאונד, הברקנים מתחילים להישמע כמו שני ילדים שישבו קצת יותר זמן מהממוצע מול המחשב. לא יותר. לקוחות הטראנס של ימינו מחפשים את הפסיכודאליה ואת האווירה שבמוסיקה. הברקנים נותנים להם צעקנות ישראלית פשוטה, המקבילה האלקטרונית לשירי המכירות בשוק.

טריפים מעלים עובש
אז מה יש לנו ב-DVD תשעה קטעים של הצמד, שכבר שוחררו בשנים 98 ועד 2002, ועוד שלושה קטעים חדשים, מה שקרוי "בונוס". אבל בכל זאת מדובר ב-DVD, ולכן את כל הקטעים, חוץ מאחד, מלווה אנימציה תלת מימדית ש"טרם נראתה בארץ", אם לצטט את ההודעה לעיתונות.

למי שהנושא לא ברור אני אסביר: רוצים את המילים "DJ" ו-"CLUB TRANCE" מסתובבות על המסך שלכם? קיבלתם. תמונות של הטיילת בת"א בנגטיב? יש. דגם מסתובב של פטריות? אתם כבר לא צריכים לחכות לפרסומות של האגיסטן הוואגינלי. בנוסף, סט האנימציות אפקטים של אש ונסיעה מהירה מעל שטח הררי.

הבעיה היא שכל משחק מחשב ממוצע נראה יותר טוב מה-DVD הברקני, ומי שמעוניין באפקטים תלת מימדיים שמתאימים את עצמם למוסיקה, צריך רק לפתוח את נגן הווינאמפ. בנוסף, האפקטים חוזרים על עצמם בכל הקטעים, והתוצאה משעממת להחריד. היחיד ששובר את הרגשת בזבוז הזמן הכללית הוא הקטע Wave of Love. השילוב עם דיג'י Astrix מעניק לו סאונד איכותי וכמה הברקות מעניינות, שהופכות אותו לפחות משעמם מהשאר.

המעריצים והמעריצות השרופים של האחים ברקן ישמחו לגלות שלדיסק צורפו תמונות (באיכות גרועה) של הברקנים מסתכלים ער הרצפה ואל העתיד. הספרניות שביננו בוודאי יבלו זמן עם קטעי העיתונים מהעבר שנסרקו גם הם, באיכות גרועה, וצורפו ל-DVD. מי שלא עשה מספיק LSD בשנות ה-90 ומצטער על זה עכשיו, יוכל לבהות בקטעי וידאו של מסיבות ישנות. העריכה תואמת לקו הכללי.

אל תאשימו את הסמים
תמיד היה לי חשד שהאחים ברקן יושבים מדי שבוע בערבי שישי בבית של ההורים, ופשוט צוחקים על כל העולם. ה-DVD החדש שלהם מוכיח שצדקתי, ומי שלא השתכנע, מוזמן להקשיב לרצועה השמינית, Crazy Dafna RMX. עכשיו עולה אצלי שאלה חדשה: למי מיועד הדיסק הזה? מי הוא קהל היעד שאמור לקנות את המוצר הזה, להזמין כמה חברים, לשבת מול הטלוויזיה במשך כמעט שעה וחצי ולבהות באנימציות תלת מימדיות שחוזרות על עצמן? ולא, סמים הם לא תירוץ מספיק טוב.

לסיכום, באמת שלא נותר לי אלא לצטט את הסופר דאגלס אדאמס: "זה מדהים מה אנשים מעדיפים שיהיה להם, במקום כסף".