BETA

22.09.2010

17:40

עודכן:

אקסים לכל הרוחות

"האקסים של החברה שלי" (במקור "סקוט פילגרים נגד העולם") אמנם נכשל כלכלית, אבל מדובר אחד הסרטים המהנים ומעוררי ההשראה של השנים האחרונות. יואב אברמוביץ' בזבז חמישה כוכבים במקום אחד

ההיסטוריה של הקולנוע רצופה בסרטים דגולים שנכשלו כלכלית עם יציאתם לאקרנים, ורק שנים לאחר מכן קיבלו את ההכרה לה הם זכאים. "בליידר אנר" הוא דוגמא קלאסית לסרט שעם יציאתו זכה לבוז ביקורתי ולהתעלמות הקהל, אך כיום נחשב לאחת מפסגות היצירה הקולנועית. "חומות של תקווה", להבדיל, נכשל כלכלית גם הוא כשעלה למסך, אך היום זוכה למקום הראשון בטבלת דירוג הגולשים של IMDB, אתר הקולנוע הגדול ברשת.

 

"סקוט פילגרים נגד העולם" (שתורגם על ידי המפיצים ל"האקסים של החברה שלי", וזה יהיה האזכור האחרון לתרגום קלוקל זה), הוא סרט המבוסס על סדרת אינדי-קומיקס מצליחה, נכשל כלכלית בחודש שעבר, כשיצא לבתי הקולנוע בארצות הברית. ביצירת הסרט הושקעו כ-60 מיליון דולר, אך עד כה הוא לא הצליח לכסות אפילו מחצית מהסכום. למרות זאת, מדובר באחד הסרטים הטובים, המקוריים והמהנים של השנים האחרונות.

פילגרים בחנות חרסינה

גיבור הסרט, סקוט פילגרים (מייקל סרה), הוא בחור גמלוני בן 22 החי בטורונטו ומנגן על גיטרת בס בלהקת אינדי אלמונית. במסיבה הוא נתקל ביפיפייה בשם ראמונה פלאווס (מרי אליזבת' וינסטד) השובה את ליבו, אלא לאחר שהוא מתחיל איתה הוא מגלה שעורר את זעמם של שבעת האקסים המיתולוגיים שלה, שחברו יחדיו ל"ליגת האקסים המרושעים". בשלב זה הקהל מופתע לא פחות מסקוט פילגרים לגלות שהסרט בו הוא מככב הפך מקומדיית-אינדי-רומנטית-קיטשית לסרט קומיקס-אקשן בו על סקוט להתמודד בסדרת קרבות לחיים-או-למוות, עם השפעות נדיבות מעולם משחקי המחשב הקלאסיים (סטריט פייטר, זלדה וכו'). אל תטעו - במשך הסרט סקוט עדיין חי את חייו כבטלן עם שאיפות מוזיקליות ורומנטיות סטנדרטיות, אבל מדי פעם צץ איזה אקס שמנסה לחסל אותו ואת יחסיו עם ראמונה.

בניגוד לסרטי הגיימרים עד כה, שהיו לרוב עיבודים חסרי מעוף לעלילת משחק מחשב זה או אחר, "סקוט פילגרים נגד העולם" נוקט בגישה חדשה ומקורית לנושא. העלילה מתייחסת לעולם משחקי המחשב כתופעה תרבותית רחבה, העשירה בהרבה מחוויית המשחק האינדיווידואלית, ושחודרת באופן מהותי לתרבות המיינסטרים הכללית. עולם משחקי המחשב משפיע על עולמם הפנימי ותפישת העולם של הגיימרים, ומשנה את האופן בו הם מתייחסים לעצמם ולסביבה. סקוט פילגרים עושה שימוש בפנטזיית הגיימינג באופן דומה לזה שססיליה, כוכבת "שושנת קהיר הסגולה" של וודי אלן, נעזרת בעולם הקולנוע כדי להעשיר את חייה. עם זאת, בניגוד לאלן שהציב את גבול המסך בין החיים ה'אמיתיים' לפנטזיית הקולנוע, "סקוט פילגרים נגד העולם" מערבב בין מציאות לבדיון באופן בלתי-ניתן להפרדה - וזה מה שהופך את היצירה לנפלאה כל כך.

תנו כבוד

הבמאי, אדגר רייט ("Shaun of the Dead", "Hot Fuzz"), מעמיס על סרטו רפרנסים תרבותיים פופולריים בשפע, מעולם הקולנוע, הגיימינג, המוזיקה ועוד, בהתאם לרוח יצירת הקומיקס המקורית של בריאן לי או'מלי. תוסיפו לכך גם פס קול מקורי ומצוין, שמנוגן על ידי מגוון של להקות פיקטיביות המוצגות בסרט, אך נכתב על ידי יוצרים ידועים כמו בק, T-Tex וקיד קואלה. עם זאת, כוחו של הסרט טמון בעיקר בתנופה וביצירתיות בה הבמאי נותן את הדגש בנקודת המפגש בין העולם הריאליסטי של גיבוריו לעולם משחקי המחשב המקביל לו. הכישרון וההומור שניכרים בכל מפגש וקרב גורלי עם אקס רשע, שצץ לו בטבעיות אל תוך העולם האפרורי והסטנדרטי, הופכים את הסרט לחווייה ייחודית ומרעננת.

 

כמו סרטים אחרים בתולדות הקולנוע שנכשלו כלכלית למרות חזונם וייחודיותם, "סקוט פילגרים נגד העולם" מציג תפישה חדשנית של סיפור וקולנוע. ייתכן שדווקא מקוריות זו אחראית לדחייתו הראשונית על ידי הקהל הרחב והשמרן, שאוהב בדרך כלל לראות את מה שהוא כבר רגיל אליו; אך גם סביר להניח שבמקביל היא תכה שורש עמוק בקרב הדור הרלוונטי של צופי הקולנוע, שעם הזמן ידאגו להעניק לסרט את הכבוד הראוי לו.