מלך המלכים: אייפון 4 נגד גלאקסי S

סמסונג גלקסי S נמכר בארץ בתור היורש של אייפון 4. אבל האם יש סיבה? לקחנו את שני הטלפונים למבחן השוואתי. מי המלך האמיתי?

עיצוב

 

אייפון 4 הוא האייפון הראשון בעל עיצוב שונה. הקווים העגולים נזנחו לטובת קווים חדים יותר, וגוף המתכת הוחלף בפיסת מתכת אחת עטופה בזכוכית שלא נשרטת. העיצוב החדש מצליח גם להיות דק יותר מקודמיו ועוביו מגיע בסה"כ ל-9.3 מ"מ.

 

סמסונג גלאקסי S עבה רק מעט יותר, 9.9 מ"מ ומצליח להיות קל יותר, 119 גרם מול 137 גרם של האייפון 4. הקלילות של הגלאקסי נובעת מכך שהוא עטוף כולו בפלסטיק, אם כי בכך התחושה שהוא מעניק אינה יוקרתית.

 

אנחנו אמנם אוהבים את הקלילות של הגלאקסי S אך לאייפון 4 יש הרבה יותר אופי וסטייל. הניצחון פה הולך לעיצוב של קליפורניה.

 

אייפון 4: ציון 9.5

גלאקסי S: ציון 8.5

טלפון

 

אנחנו הרבה פעמיים שוכחים שגם אם ניתן לגלוש, להוריד אפליקציות ולצפות בסרטונים, אנחנו בעיקר רוצים לדבר עם הסמארטפון שלנו. מכשירי אייפון אף פעם לא הצטיינו בתחום הזה ואייפון 4 התגלה כמכשיר עם מחלות מוזרות, כגון אחיזת המוות. בבדיקה שאנחנו ערכנו לא היתה בעיה כזו אבל החיישן, אוי החיישן, עושה צרות. פעמים רבות ניתקנו את השיחה מבלי להתכוון או העברנו אותה למצב המתנה. איכות הקול טובה אך לא מרשימה.

 

גלאקסי S, כמו כל מכשירי סמסונג, מצטיין באיכות הקליטה ובאיכות השמע. האיכות לא מושלמת אך בהחלט מספקת ועם גלאקסי S לא העברנו אף שיחה למצב המתנה בטעות. ניצחון משמעותי לסמסונג.

 

אייפון 4: ציון 7.5

גלאקסי S: ציון 9.5

מסך

 

רטינה מול Super AMOLED. מסך הרטינה של אייפון 4 הוא אמנם מסך LCD אך הרזולוציה של 640x960 הופכת אותו למסך הבהיר והחד ביותר בשטח. לגלאקסי מסך מסוג סופר AOMLED ברזולוציה מעט נמוכה יותר אך עם צבעים מרשימים יותר. שובר השוויון מגיע כאשר מגיעים לגודל, ולכן הסמסונג יוצא עם היד העליונה בזכות חצי אינץ' יותר - 4 מול 3.5.

 

אייפון 4: ציון 9

גלאקסי S: ציון 9.5

ממשק

 

iOS נגד אנדרואיד 2.2 - מי טובה יותר? שאלה שאין עליה תשובה ברורה. iOS מצטיינת בפשטות ואינטואיטיביות ולא תפחיד גם אנשים שהסתפקו עד היום במכשיר פשוט. מצד שני, אנדרואיד 2.2 מגיעה לקרב בכוחות משותפים עם ממשק ה-Touch Wiz של סמסונג. לגלאקסי יש מסך בית, או יותר נכון, שבעה כאלו שניתן למקם עליהם ווידג'טים רבים, ואילו באייפון אין. התפריט עצמו פועל בצורה זהה כאשר בכל מסך יש מספר אפליקציות וניתן לדפדף בין המסכים. הגרסה החדשה של iOS מאפשרת יצירת תיקיות, אופציה שאנדרואיד מתעלמת ממנה. לשניהם אין מנהל משימות מלא אבל הפתרון שמוטמע באייפון נוח יותר. היתרון של אנדרואיד הוא בכך שהממשק מאפשר הרבה יותר אפשריות. מבחינת המקלדות, אין הבדל משמעותי אך תיקון השגיאות של האייפון טוב יותר ובמצב אופקי המקלדת לא מכסה את כלל המסך.

 

אנחנו מכריזים על שוויון, וזה בעיקר בזכות הווידג'טים של אנדרואיד, שמשתווים לכל שאר היתרונות של אייפון.

 

אייפון 4: ציון 9

גלאקסי S: ציון 9

ביצועים

 

לשני המכשירים מעבד 1GHz והם מהירים מאוד. הממשק של אייפון מהיר יותר, אך זמן טעינת הדפים זהה. סרטונים מיוטיוב נטענים מהר יותר בגלאקסי S.

 

למרות זאת ניתן לאייפון את היתרון, כיוון שבניגוד לגלאקסי הוא לא קפא או עצר אפילו פעם אחת.

 

אייפון 4: ציון 9.5

גלאקסי S: ציון 9

מצלמה

 

שני הסופר סמארטפונים לא נחשבים לגאונים גדולים בכל מה שקשור לצילום. שניהם מגיעים עם עדשת 5mp, אך האייפון מצויד גם בנורית LED. מבחינת הממשק ומגוון האפשרויות הגלאקסי S בלי ספק מנצח, כיוון שיש לו כאלה בניגוד לאייפון המינימליסטי. לגלקסי S יש זיהוי פנים וסצינות. לשני היריבים יש פוקוס אוטומטי ופוקוס בנגיעה. לגבי האיכות התלבטנו רבות: מצד אחד התמונות באייפון נראות טוב יותר, אך רק בגלל שהצבעים לא טבעיים לחלוטין והאדום נראה כאילו נלקח ממאדים, כך שהרוויה בולטת לעין. הגלאקסי הרבה יותר נאמן למציאות, גם אם היא אפורה, אך פחות טוב בניקוי רעשים. צילום הווידאו של שני המכשירים הוא ב-HD והוא מרשים ללא העדפה בולטת לאחד מהם. לסיכום: שוויון.

 

אייפון 4: ציון 8

גלאקסי: ציון 8

נגנים

 

האייפון מכיל בתוכו את נגן המוזיקה הטוב בעולם, האייפוד. הנגן נוח ומרהיב מבחינה ויזואלית. הסנכרון מול תוכנת iTunes מרגיז למי שלא אוהב את התוכנה, אך מתבצע בצורה מושלמת. האיכות נפלאה והאייפון הוא מכשיר מוזיקה מדהים. מכשירי אנדרואיד אף פעם לא היו מומחים במוזיקה והנגן הבסיסי נראה כמו תירוץ לנגן. סמסונג עשו בחוכמה והחליפו אותו בנגן הרגיל שלהם, שמאפשר אופציות רבות כגון תצוגת אלבומים (פחות מוצלחת מהאייפון) ותצוגת תקליטים מהנה. האיכות לא פחות ממושלמת. למרות הכול האייפוד הוא עדיין חווית המוזיקה הטובה בעולם.

 

מבחינת נגני הוידאו, התוצאה הפוכה. אמנם מסך הרטינה מרשים בצפיה בסרטונים, אך כדי לצפות בפורמט divx תאלצו להוריד תוכנות אחרות. בסמסונג נגן הוידאו הוא הטוב ביותר שקיים לסלולרי, תומך בכתוביות וניתן להאזין ב-5.1 ערוצים דרך האוזניות.

 

סיכום: תלוי מה אתם מעדיפים. לטעמנו מדובר בשוויון.

 

אייפון 4: ציון 9.5

גלאקסי S: ציון 9.5

אינטרנט

 

האייפון היה המכשיר הראשון שגרם למשתמשים לבלות ליותר מכמה דקות עם הדפדפן הסלולרי, וכל השאר רשום ברווחי חברות הסלולר. דפדפן הספארי לאייפון לא השתנה כמעט מאז והוא לא מתאים את הטקסט למסך, אך נעים וקל לגלוש דרכו. הוא תומך בחלונות מרובים, חיפוש חכם ועוד. הדפדפן המבוסס על כרום של גלאקסי S הרבה יותר מתקדם. התאמת טקסט למסך נעשית בצורה טובה יותר ובעיקר ניתן לצפות בסרטוני פלאש באמצעות תמיכה באדובי פלאש 10.1. באייפון תקוו שהסרטונים מקודדים ב-html5 ואם לא, תקבלו את ההודעה המרגיזה "לא נתמך במכשיר". מבחינתנו חווית האינטרנט הטובה ביותר שייכת לגלאקסי.

 

אייפון 4: ציון 8.5

גלאקסי S: ציון 9.5

חנות יישומים

 

קניתם סמארטפון - מה עכשיו? אפשר לצלם, לבצע שיחות או לגלוש, אך בטח רובכם רצים לעשות קניות בחנות האפליקציות. ב-AppStore של אייפון יש מעל 300,000 אפליקציות וניתן למצוא אותן בקלות, להוריד בנוחות ולמחוק במהירות. ב-Android Market יש 100,000 יישומים, ולא תחושו מחסור כיוון שמרבית האפליקציות הפופולריות קיימות בגרסה לאנדרואיד. החנות נוחה אך פחות, ההורדה קלה אך פחות והמחיקה קצת יותר מסובכת. עדיין באייפון תמצאו אפליקציות שאין בשום מקום אחר, כמו Viber, אם למנות אחת, ובעיקר יש היצע רב מאוד של אפליקציות בעברית. מצד שני, ב-Android Market ניתן לרכוש אפליקציות בשקלים חדשים.

 

סיכום: ה-AppStore עדיין מובילה.

 

אייפון 4: ציון 9.5

גלאקסי S: ציון 8.5

סיכום

המלך מת, יחי המלך?

 

הטבלה נותנת את הניצחון לגלאקסי של סמסונג וזו בהחלט החלטה מרעישה. כאשר חושבים על סמארטפון, חושבים על אייפון ואת זה הגלאקסי לא ייקח. הגלאקסי S הוא מכשיר מעולה אך הוא לא מהפכני. הוא עושה בדיוק את אותם דברים שהאייפון יודע רק בצורה שונה - ולעיתים קרובות היא טובה יותר.

 

הניצחון לגלאקסי לא ניתן בזכות עודף פיקסלים או אפליקציה כזו או אחרת, אלא בעיקר כיוון שקל ונוח הרבה יותר לשוחח איתו. קרב הסמארטפונים מוכרע על הטכנולוגיה הבסיסית ביותר אבל גם החשובה מכולם: שיחות טלפון. עם זאת, למעט פרמטר השיחות, האייפון לא נפל בדבר ולעיתים אף התעלה מעל הגלאקסי. לאייפון יש יתרונות רבים והמדהים מכולם, הוא שגם לאחר ארבעה דורות, האייפון הוא עדיין המכשיר שצריך לנצח כדי להיות מוכתר כמלך הסמארטפונים. וזה אומר הכול.