BETA

13.05.2010

09:12

עודכן:

"אני צוחק בגלל הייאוש"

עמית קלינג דיבר עם ג'יימי סטיוארט, סולן להקת Xiu Xiu, וגילה שהוא בכלל לא רוצה שיחשבו שהוא מוזר, שהוא אוכל ענבים כל יום ושהוא רציני כשהוא מדבר על שנאה עצמית. ראיון

זאת ממש לא הפעם הראשונה שבה אני מראיין מוזיקאי אהוב. יותר מכך, עם כל ההערכה ל-Xiu Xiu ולג'יימי סטיוארט - ראיינתי כבר מוזיקאים שאני מעריץ יותר. אבל לפני שאני הולך לשוחח עם כותב השירים הבאמת ייחודי הזה, אני תופס את עצמי רועד. למה? גם לי לא ברור. אני מדמיין לעצמי תרגיל אנלוגיה בפסיכומטרי: "ג'יימי סטיוארט: אנושיות / היפרריאליזם : ריאליזם". אנושי מדי, אנושי ממני, אנושי מכולנו. בסופו של דבר שיו שיו זו להקה של אדם אחד שסובל מאד, ומאז שאני מכיר (שבע שנים) ואוהב (שש שנים) את המוזיקה שלהם, אני רוצה לדבר איתו על הסבל הזה.

מצד שני, לך דבר עם מישהו על הסבל שלו כשאתה כולה מראיין אותו, אתה לא חבר שלו ואתה בטח שלא הפסיכיאטר שלו. אני לא רוצה להיות גס רוח. מי שמציל את המצב הוא כמובן דווקא ג'יימי, שנשמע באמת שמח להתראיין, שמח ואומלל ומתעב את עצמו בו זמנית. יש בו משהו כמעט וודי אלני, עם הצורך התמידי לרדת על עצמו ולהפוך את עצמו לפאנץ' של כל בדיחה. זה נשמע שנוח לו דווקא כשהוא בעמדה הנחותה. על המיילים שלו הוא חותם בשרשרת אינסופית של "XOXO", נשיקה חיבוק נשיקה חיבוק. כשזה מגיע מג'יימי סטיוארט, אני בוחר לדמיין שזו לא מחווה ריקה.

- לאלבום האחרון שלך קראת "Dear God, I Hate Myself". קשה לתת הצהרה ישירה יותר מזה. אתה חושב שבכך מיצית את הנושא?

"השם הזה בא ממצב מטורף של מצוקה קיצונית. הייתי על הברכיים, התפללתי לאלוהים. לא ידעתי איך להמשיך כבן אדם היות והחברות שלי כתושב של כדור הארץ נראתה שלילית וחסרת משמעות באופן בלתי נסבל עקב המחשבות והפעולות שלי. התחושה הזו באה והולכת ואני לא בטוח מה לעשות איתה או לגביה. הלוואי וארגיש שמיציתי את הנושא, כי זה ירמוז על כך שהתחושה תיעלם בקרוב!". שיט. ואני חשבתי שהוא מגזים בשירים.

- אף פעם לא הצלחתי להבין את הגבול בין ייאוש להומור שחור אבל אני מרגיש שלשניהם יש מקום גדול באתוס של שיו שיו. איפה אתה מעביר את הגבול?

"לפעמים אין קו בגלל שהייאוש כל כך עוצמתי שהוא מצחיק. הוא שניהם בו זמנית. אני אף פעם לא מנסה לצחוק על הייאוש, אני צוחק בגללו. הוא כל כך עצום שהוא מגוחך והיסטרי. בנוסף לדכאון ולשגעון התמידי שלי יש לי גם תפיסה מאד קיצונית של מה אני רואה כמצחיק אז הדברים האלה מתערבבים."

"ג'יימי, נשבר לי מזה שאתה כל הזמן אוכל ענבים"

- איך זה מרגיש להקשיב ללהקות שהושפעו משיו שיו, כמו ה-Parenthetical Girls, והאם אתה מרגיש אחראי כלפיהן? אתה מרגיש דחף לעזור להן, להעביר הלאה את הדמואים וכו'?

"אני לא בטוח שהשפענו על ה-Parenthetical Girls כמו שהתפתחנו לאורך אותו מסלול, כי אנחנו חברים כבר המון שנים. לגבי להקות אחרות, במקרים הנדירים שאני שומע משהו שמזכיר לי את שיו שיו זה מאד מבלבל למה שמישהו ינסה להשמע כמו להקה כל כך מעפאנה. כן, אני מרגיש אחריות לגבי הלהקות האלה ואני מנסה לשכנע אותן לוותר על כל העניין הזה. למענן."

- החברים בלהקה שלך כל הזמן מתחלפים. אתה מחפש את הנגנים המושלמים לשיו שיו או שאתה רוצה להמשיך לעבוד עם אנשים שונים לאורך הקריירה העתידית שלך?"

"לא! אנשים פשוט עוזבים! אני ממש ממש רוצה שתהיה לי להקה יציבה אבל קשה לשמור על כך. אנשים אכן עוזבים אבל זה תמיד מסיבות שונות. זה לא שאחרי שנתיים כולם אומרים 'ג'יימי, נשבר לי מזה שאתה כל הזמן אוכל ענבים. אני לא יכול לסבול את זה.' אנשים עוזבים כי הם מטורפים, או שיש להם נסיבות משפחתיות או שהם רוצים ללכת ללמוד... אני מחפש מישהו מושלם לנגן איתו, מצאתי את האדם הזה בדמותה של אנג'לה סאו (קלידנית, הצטרפה לשיו שיו באלבום האחרון - ע.ק.) אבל עוד שנה בערך היא חוזרת ללימודים, ככה ש... החיפוש יתחיל מחדש ב-2011." ג'יימי סטיוארט: אני יודע לנגן על פסנתר ואני מת על ענבים. קח אותי איתך.

הטקסטים של סטיוארט הם אחד ממוקדי תשומת הלב העיקריים של הקהל של שיו שיו. הטקסטים המשונים והשבורים שלו, עם גילויי מיניות המופנים כלפי נשים וגברים כאחד, לצד אלימות, דת וכצפוי, שנאה עצמית - מציגים מעין איוב מודרני עם גיטרה.

- מה יותר מוזר לך - לחשוף את הנשמה בפני חבורה של זרים או לאכול ארוחת ערב עם המשפחה ולדעת שהם יודעים עליך, דרך השירים, את כל הדברים האישיים האלה?

"או, אני לעולם, לעולם, לעולם לא מדבר על שיו שיו עם אף אחד מהמשפחה שלי חוץ מאחי, שמעצב לנו את העטיפות. המשפחה שלי מנסה תמיד לשכנע אותי לעשות את זה ובכל פעם שהם מגלים משהו זה תמיד אסון בקנה מידה של תאונת רכבת. לעיתים קרובות השירים עוסקים בהם ולאמא שלי יש מספיק סבל בחיים, היא לא צריכה לדעת את הפרטים על הסבל שלי."

- אתה מרבה לעסוק בזהותך הביסקסואלית. האם זה פשוט מהלך כתיבה אישי או שיש פה גם הצהרה פוליטית מסוימת?

"להיות פתוח לגבי זהות קווירית משלב את שניהם. נסיון לכתוב על החיים ונסיון, באמצעות הנסיון לכתוב על החיים, לא להסתתר בפני האפליה. להשתדל להיות ביחד במאבק הזה. השירים שלי תמיד מנסים לתת משהו למישהו. אם זה היה רק בשבילי לא היה בזה כל טעם.

הנקודה במוזיקה היא תמיד להשתדל ולגעת באנשים. כמובן שאנחנו לא יכולים תמיד להצליח בכך אבל אנחנו יכולים לנסות ולחשוב על זה במושגים של נתינה, בדיוק כמו שכל כך הרבה להקות תרמו לחיים שלנו."

"מרגיש כמו עוד פרויקט אמנות ופחות כמו קוץ בתחת"

הקליפ לסינגל הראשון שיצא מ-"Dear God, I Hate Myself" (לשיר באותו השם) הציג תמונות קשה: אנג'לה סאו, החברה הטריה בלהקה, טוחבת לעצמה אצבעות בגרון ומקיאה מול המצלמה. זה קשה, זה גרוטסקי, זה מתכתב דווקא עם שיר אחר באלבום ("Chocolate Makes You Happy", העוסק ישירות בבולמיה) וזה לא הכי חדש בשביל סטיוארט, שרגיל כבר להגיש חבילה של תכנים פרובוקטיביים - לא רק בטקסטים אלא גם בכל מה שמסביב.

- ברור לי ששיו שיו זו יצירה רחבה וקונספטואלית. יש "אסתטיקת שיו שיו". אתה יכול לעבוד עם חברי להקה שרק רוצים לנגן איתך באולפן או על הבמה, או שהם צריכים לעבוד במסגרת האסתטיקה הזו בשביל שתוכלו להיות ביחד בהרכב?


"צ'ס סמית' (שהשתתף בסיבובי הופעות שלנו בעבר אבל כרגע עובד איתנו רק בסטודיו) אף פעם לא אהב את הצד הויזואלי של הדברים והוא ממש שנא להצטלם לקראת סיבובי הופעות, אבל זה לא חיסל את השותפות שלנו. לנגן איתו תמיד היה לי לעונג ולכבוד גדול. אז מה אם לא היה לו עניין בצילומי יח"צ?

עם זאת, כשמישהי כמו אנג'לה מוכנה לזרום עם הדברים היותר קיצוניים, זה מרגיש כמו עוד פרויקט אמנות ופחות כמו קוץ בתחת שרוצים להפטר ממנו כמה שיותר מהר. וכל הזדמנות לכלול יותר אמנות בחיים היא תמיד מבורכת."

- מוזיקלית, שיו שיו מתחילים לכלול יותר ויותר סינטיסייזרים. לפני איזה שנתיים קראתי אותך אומר שאתה כותב את כל השירים על גיטרה. זה עדיין ככה?

"באלבום האחרון כתבתי חצי על גיטרה וחצי על קלידים. בזמן האחרון כבר אין לי נוסחה. הנימה מעניינת אותי לא פחות מההרמוניה אז האופן שבו כלי נשמע יכול להשפיע על לידתו של שיר לא פחות מהתווים."

- אתה עושה הרבה שיתופי פעולה. אתה מרגיש שזה שובר או מרחיב את הקונספט של שיו שיו?

"המוטיבציה מאחורי שיתופי פעולה היא ללמוד משהו ולעשות משהו ששיו שיו לא היו יכולים לעשות. אני לא רוצה להפטר מהם, אבל לפעמים בא לי להשתחרר מזה לזמן מה. יש כל כך הרבה דברים ספציפיים לגבי שיו שיו שזה מרגש מאד ללכת לשני הכיוונים. כמו כן, אני חבר ומעריץ של כל מי ששיתפתי איתו פעולה, וזה בפני עצמו עושה חשק."

- יש לך תדמית ציבורית אקסצנטרית למדי. היית מעדיף לא להתפס כאדם משונה?


"כל חיי אנשים קראו לי תמהוני. למען האמת, אני מוצא את זה מתיש למדי. אני לא מנסה להיות מוזר, אני מנסה להיות עצמי."

- האם שיו שיו זה ג'יימי סטיוארט או שזו להקה שאתה הסולן שלה?

"זו הלהקה שאני שר בה. אין שום דרך שבה הייתי יכול לעשות את זה לבד."

עמית קלינג: כל הכתבות / טוויטר

>>> עמרי רוזן על "Dear God, I Hate Myself"

שיו שיו יופיעו בצוללת הצהובה בירושלים ב-19 במאי ובלבונטין 7 בתל אביב ב-20 במאי