BETA

10.11.2008

12:59

תגלה לה את הסוד

חנן גולדבלט הפך מדמות חינוכית לעבריין מורשע ונדמה שכל כך הרבה כתובות היו על הקיר עוד מימי "בלי סודות" (אבל לא רק), והיוו רמז על העתיד של גשש בלש. פיני אסקל פתח בחקירה

בניגוד לרצח רבין, אסון התאומים, הבחירה באובמה לנשיאות או שאר אירועים הרי גורל ומשמעות ששינו את פני ההיסטוריה, אף אחד לא ישאל אתכם איפה הייתם כשחנן גולדבלט תקתק ונזרק לקלבוש. הרבה יותר דחוף מהמיקום הגיאוגרפי שבו קראתם או שמעתם עליו, יהיה לשאול את עצמנו איך לא עלינו על זה קודם. באמת איך.

כוכב אינסטנט בכלא

במערכון שהקדים את זמנו בעשרים שנה, חנן רוצה להיות מפורסם, ממש כך. הוא יעשה הכל בשביל פרסום, אבל בצורה פחות מביכה מאודישן ב"כוכב נולד" ויותר תמימה מלאנוס בחורה צעירה. זה מתחיל בשלט ברחוב שבו נכתב "למשרד פרסום דרוש בחור מזוקן, משופם ופרוע" ונגמר בתוספת נדיבה של שערות לבנות, סורגים ובעיקר פרסום שלילי שמגמד את כל אבני הדרך הלשוניות שניסה להנחיל לילדי האייטיז.

חנן בפנאן

חנן מבקר הפעם את הדודה שושנה בעכו. אושיק, אחד החברים הטובים של חנן ומי שליווה אותו בתקופה הקשה וסירב להאמין שמדובר באנס, תופס אותו רגע לפני העלייה לרכבת. בניגוד לחיים האמיתיים, כאן אושיק לא סומך על חנן ובטוח שזה שכח כמה דברים מחוץ למזוודה, כמו חגורה וכפפות. "אתה חושב שאני ילד קטן? מה, אתה חושב שאני אלך לאיבוד? אתה מפחד שאני לא אדע להסתדר?", פוצח חנן במונולוג ספק פגוע-ספק כעוס. מגלה שחנן שכח את המוסר, אולי כל זה לא היה קורה, אולי הוא לא היה מאמין עד כדי כך בחפותו של מי שהורשע וקיבל את גזר הדין – שבע שנים בכלא. פעם אושיק פקפק, היום הוא הולך אחריו העיניים עצומות. גרסה חדשה למונח התבגרות?

גשש בלש בפעולה פותח כל בתולה

היו לו לגשש בלש כמה סימני היכר: המטרייה האדומה בעלת הידית מעץ, כובע ברט בעל גוון חום, ז'קט ארוך ואופנתי בצבע בז', משקפת ציידים ויותר מכל – זכוכית מגדלת. יכול להיות שחנן בחן אותיות תחת זכוכית מגדלת, אבל את עצמו הוא לא בדק. אגב, גם לכם הוא מרגיש פתאום כמו גינקולוג ? אה-הא! חשוד מאוד.

נקה 7

לא רק "בלי סודות" עומדת כעדות דוממת למעלליו של חנן. באחת הפעמים שבהן השתתף ב"ניקוי ראש", שר חנן ביחד עם שתי נשים מטריפות במיוחד, עליזה רוזן וגבי אלדור, את השיר "שלומית בונה סוכה". באחת השורות מתמקדת המצלמה בעבריין המורשע שמזמר בחיוך "יבואו השכנים כולם בהמונים ולכולם יהיה מקום", כאילו הוא מתכוון לתא הקטן שימשוך אליו גברים חסונים עם קעקוע של הארלי דיווידסון על כתף שמאל, שיעלו לרגל וסבון נקה 7 בידיהם, הרי ידוע שהכלא לא חס על שום אנס.

יש לך שיחת טלפון אחת

יגאל שילון ביים פרסומת לפלא-פון (כפי שנכתב אז) בכיכובו של חנן. הקונספט הוא: אם יש לך טלפון נייד, זה טוב לך לעסקים כי אתה יודע דברים שקורים בזמן אמת מבעד לחלון המכונית לעומת אלה שמתקשרים דרך טלפון נייח. טוב, אומנם היום חנן כבר לא נייד, אבל נחמד להקשיב לטקסט המזלזל של חנן מתוך הפרסומת ("מאיפה אתה מדבר? טלפון ציבורי?"), ולהזכיר לו את שיחת הטלפון המסורתית והקצרה מהכלא לעורך הדין או לחני נחמיאס שאמורה לשלם את הערבות.