3700 שקל ויש לכם אייפון 3G

טירוף האייפון נמשך, ויש כבר מי שהביא 50 יחידות לארץ במטרה למכור. וגם: תמונות ראשונות של Blackberry Thunder ותשלום על הודעות SMS נכנסות • חדשות הסלולר

השבוע נדבק העולם מחדש בחיידק האייפון: כולנו רוצים להיות בעליו החוקיים (או הלא חוקיים), לפתוח או לפרוץ אותו ולעשות עמו, ובכן, את מה שעשינו עם הנייד הקודם שהחזקנו. בתיעוד כואב חשף כתב נענע10 כיצד התדרדר לקיבוץ נדבות כדי לממן את הגאדג'ט הלוהט. אלפים ברחבי העולם המתינו בפתח חנויות המוכרות את הממתק הסלולרי - אבל אייפון וקוץ בו, תקלות מביכות מבית אפל לא איחרו להגיע. למרות זאת, הגדיר סטיב ג'ובס את סוף השבוע הראשון של האייפון כ"מהמם". ג'ובס לא התכוון לתקלות המביכות, אלא לנתוני המכירה המרשימים: כמיליון יחידות אייפון G3 נמכרו במהלך סוף השבוע הראשון שלו בשוק (אם כי בטה-ניוז טוענים שג'ובס שוב ייפה את הנתונים והתאימם לצרכיו). אם מאמינים לג'ובס, נראה שחזונו - למכור 10 מיליון מכשירים עד סוף השנה – עשוי להתגשם.

בית ההשקעות תמיר פישמן מעריך כי עד סוף השנה יימכרו כ-14 מיליון מכשירים וכי ב-2009 יימכרו 24 מיליון מכשירים. למרות נפילות השרתים הצליחו הלקוחות להוריד בסוף השבוע גם 10 מיליון אפליקציות מחנות האפליקציות המחודשת של אפל. החנות מציעה כ-800 אפליקציות, כרבע מתוכן מוצעות להורדה חינם. מי שרוצה ליהנות מקושחה פרוצה של אייפון ישמח ודאי לשמוע שהגירסה החדשה נפרצה. כלי הפריצה – PwnageTool 2.0 - שתוכנת על ידי iPhone dev team, יהיה זמין בקרוב לכל דורש.

3,700 שקל והוא שלכם

בינתיים, יש כבר מי שמציע את אייפון G3 למכירה בישראל – אתר GoMobile ימכור לכם את דגם ה-8 GB ב-3,700 ש"ח (לעומת 600 דולר בארה"ב). האתר ייבא 50 יחידות ב-25.7 וטוען שיגיש גירסה פרוצה לשימוש סלקום ואורנג' שתתמוך בעברית, דיווח מעריב. משרד התקשורת אישר יבוא פרטני בלבד של המכשיר.

רוצים מגע, רוצים iPhone

מאז השקתו של האייפון הראשון לפני יותר משנה זינק הביקוש לטלפונים ניידים בעלי מסכי מגע. לדברי ג'ניפר קולגרוב, אנליסטית מחברת iSupply: "יצרניות סלולר רבות אמרו: 'הי, גם אנחנו יכולים להכין טלפון מגע דומה". אולם, נראה שאפל צברה לעצמה יתרון ניכר בשוק זה. מחקר שערכה לאחרונה חברת Strategy Analyst מצא שהאייפון צפוי לתפוס 35% משוק מסכי המגע בארה"ב עד סוף שנת 2008. בוני ג'וי, אנליסט ב"סטרטג'י אנליסט", אמר: "אנו צופים ששחרורו המתוקשר של האייפון G3 יגביר את רכישת הטלפונים בעלי מסכי המגע במהלך המחצית השניה של השנה". אם באפל מתכננים לנוח על זרי הדפנה, ניל נאוסטון מסטרטג'י אנליסט מייעץ לנקוט בטקטיקה אחרת: "נכון שלאפל יש עמדה חזקה בשוק מסכי המגע היום, אך יריבותיה אינן מתכננות לשבת רגל על רגל. סמסונג ו-LG כבר מציעות כמה דגמים אהובים של טלפונים בעלי מסכי מגע כמו Instinct ו-Voyager ואילו בלאקברי ונוקיה מתכננות להשיק מכשירים מסוג זה בחודשים הקרובים כמו ה-Thunder וה-Tube. התחרות בשוק זה הולכת ומתעצמת ושמירה על נתח שוק של 35% תהיה האתגר של אפל ל-2009".

הרעם של RIM

מה שנראה כתמונות ראשונות של ה-Blackberry Thunder הופיעו השבוע באתר crackberry. הרעם הוא הבלאקברי הראשון עם מסך מגע, ולדברי אתר The boy genius הוא צפוי לצאת לשוק בארה"ב באמצע אוקטובר. בתמונות נראה הרעם כמכשיר שחור ורחב בעל קצוות מעוגלים ומסך מגע גדול. מקלדת הבלאקברי המסורתית וזעירת המקשים נעדרת ממנו, ומקלדת מרווחת יותר מוקרנת על מסך המגע לפי זווית המכשיר: מסך המגע יציג מקלדת QWERTY מלאה כשיוחזק אנכית, וכשיוחזק אופקית תהיה בו מקלדתSureType מצומצמת של כ-20 תווים. באתר משערים שמדובר בגרסה ראשונית של המקלדות, וכי הגרסה הסופית שלהן תהיה "סקסית יותר".

מספר מאפיינים מעניינים נוספים של המכשיר הודלפו: מסך המגע שלו עשוי זכוכית ולחיצה עליו תספק משוב בצורת קול ורטט, שיאותתו שהפקודה נקלטה. נראה שהרעם ישתמש בדפדפן הרשת המופיע גם באייפון – Webkit. לדברי האתר, ה-Thunder עוד עשוי לשנות את שמו ל-Storm.

בינתיים, מדווח The boy genius, תאריך ההשקה של בלאקברי אחר – Bold - עלול להדחות בארה"ב לספטמבר אצל רוב המפעילות. נראה שצוות הפיתוח של המכשיר עדיין מתמודד עם בעיות תוכנה לא פתורות.

חברת הסלולר הגדולה בסוריה על הכוונת

משרד האוצר האמריקני הכניס לרשימה השחורה שלו את Syriatel - מפעילת הסלולר הגדולה בסוריה. נכסיה של סיריאטל בארה"ב נחסמו ועל אזרחים אמריקנים נאסר לנהל עם החברה קשרים עסקיים. צעד חמור זה ננקט לאחר שהחברה ציינה את ראמי מכלוף, בן דודו של נשיא סוריה בשאר אסד, כאחד ממשקיעיה. מכלוף נתון לסנקציות מצד ממשלת ארה"ב לאחר שבתחילת שנה שעברה הואשם בניצול קשריו עם בכירים במשטר הסורי באופן בלתי תקין לצורך צבירת הון. על פי ההערכות, לסיריאטל יהיו 2.8 מיליון מנוים עד סוף ספטמבר, השווים לכ-49.5% משוק הסלולר הסורי.

קיבלת SMS? שלם עליו

שתי מפעילות סלולר קנדיות יחלו לגבות מחלק ממנויהן תשלום עבור הודעות טקסט נכנסות. 'בל מוביליטי' ו'טלוס מוביליטי' יגבו החל מהחודש הבא מלקוחות הנמצאים במסלול של תשלום מראש, 15 סנטים קנדים על הודעה נכנסת. משתמשים שירצו להמנע מתשלום על הודעות נכנסות יאלצו להרשם מראש לחבילה הכוללת תשלום על הודעות יוצאות. כשיקבלו הודעות טקסט ממקורות בלתי מזוהים יוכלו המנויים לפנות לחברות באופן פרטני, ולבקש לבטל את התשלום עבור ההודעה. החברות מאשימות את שינוי שיטת החיוב בהיקף הגדול של משלוח ההודעות של מנויהן ואמרו שהן אינן יכולות עוד לממן קבלת הודעות טקסט בחינם. דובר טלוס אמר ש"רק קומץ קטן ממנוייינו יאלץ לשלם על הודעות נכנסות". בקרוב אצלנו? נקווה שלא.

רק בישראל

● שר התקשורת אריאל אטיאס אישר את כניסתו לארץ של מפעיל סלולרי וירטואלי (MVNO). זהו מפעיל השוכר תשתית טכנולוגית מספקית סלולר קיימת ומבדל את עצמו בזכות מיתוג, שיווק, פרסום ושירותים נפרדים. שוק התקשרות המקומי ציפה לאישור זה בשנתיים האחרונות ● אם אתם כמהים לתואם אייפון, כדאי שתדעו שפרטנר וסלקום ישיקו החודש את TouchWiz של סמסונג. זהו מכשיר מדור 3.5 בעל מסך מגע, והמשתמש בו יכול להתאים את התפריט הראשי שלו לפי בחירתו ולקבוע אלו יישומים יופיעו בו ● חברת החשמל תחליף קריאת מונים פיסית בקריאת מונים באמצעות הסלולר. סלקום, שזכתה במכרז, תספק לחברת החשמל מונים ותשתית טכנולוגית ●