המצאת השנה: iPhone

הטלפון הסלולרי של אפל עקף את שאר ההמצאות בסיבוב וזכה בתואר המכובד של מגזין טיים. למה? בעיקר כי הוא יפה

בכתבה חגיגית - שלמרבה האירוניה נפתחה בהכרזה: "קשה להקליד עליו; הוא איטי מדי; גדול מדי ויקר מדי" - הכתיר מגזין "טיים" את ה-iPhone של אפל כ"המצאת השנה". תשאלו: אז למה בכל זאת מגיע לו התואר המכובד? טיים מונה חמש סיבות עיקריות.

1. הוא יפה

העיצוב - זוהי הסיבה המרכזית לנצחונו הסוחף של iPhone על מגוון המצאות אחרות שיצאו השנה לשוק העולמי. כתבי הטיים מפגינים התלהבות סוחפת, אולי אפילו מוגזמת, מהעיצוב המוקפד של ה-iPhone, כשבמילה "עיצוב" הם כוללים הן את המבנה החיצוני והן את הפיצ'רים הפנימיים.

השילוב של השניים גורם לכל מי שהתמזל מזלו להשתמש באביזר הזה להרגיש גם חכם וגם סקסי. כלומר, ההקפדה על כל הפרטים, גם הקטנים ביותר (כמו המטוס הכתום הקטן ש"טס" לתוך שורת התפריטים כשעוברים ל"מצב טיסה") היא שעושה, לדעת כתבי הטיים, את ה-iPhone לאחת ההמצאות המרשימות ביותר של השנה החולפת.

2. כולו מגע

אפל לא המציאה את מסך המגע, אבל ידעה לנצלו לטובתה: כשאנחנו משתמשים ב-iPhone זה כמעט כמו לשחק בקבצי נתונים כאילו הם פלסטלינה. אנחנו מדפדפים באלבומי תמונות, מגדילים ומקטינים את מה שמוצג על המסך, הופכים אותו לצד השני - והכל באופן הישיר ביותר שניתן - ב-10 אצבעות הידיים. המשתמש מרגיש כאילו עוד רגע והוא מושך את הנתונים החוצה מהמסך. הטכנולוגיה הזאת, שהיא לחלוטין לא-טריוויאלית, מהווה עוד צעד חשוב בהתקרבות האדם אל המחשב, ומציבה סטנדרטים חדשים למטבע הלשון "ידידותי למשתמש".

3. הוא זרז

מגזין טיים גורס שחברות הסלולר נוטות להגביל את המפתחים שלהן ולהטיל עליהם כל מיני איסורים שונים ומשונים, ושזו הסיבה העיקרית לכך שטלפונים סלולריים נראים כמו שהם נראים, כלומר - ממש לא מממשים את מלוא הפוטנציאל שלהם. בניגוד בולט לכך, AT&T העניקה לאפל חופש פעולה חסר תקדים, והתוצאה המרשימה מדברת בזכות עצמה.

התחזית של טיים היא שכעת יצרני הסלולר האחרים יקנאו, ובצדק. וכמו שכולנו יודעים, קנאת חברות סלולריות תרבה חוכמה.

4. זה מחשב-יד

ה-iPhone טומן בחובו את כל מערכת ההפעלה OS X של מק, מה שהופך אותו להרבה יותר מסתם טלפון סלולרי משוכלל: הוא בעצם מחשב קטן. למעשה, טיים טוענים שמדובר בגאדג'ט הראשון בעולם שאפשר לקרוא לו בצדק "מחשב-יד".

5. הוא חלוצי

בעוד כמה שנים תהיינה כבר גירסאות חדשות יותר של iPhone, כאלו שיגרמו לגירסה הנוכחית להחוויר. אחרי הכל, הוא אינו חף מבעיות: המצלמה שלו, למשל, היא בהחלט לא שיא הטכנולוגיה האפשרית. בעוד כמה שנים הבעיות האלו יילכו וישתפרו והאביזר עצמו יהיה זול ונגיש יותר לכלל האוכלוסיה. רק תארו לכם גאדג'ט שיגרום ל-iPhone הנוכחי להחוויר. יש כבוד.

המצאת השנה?!

ועדיין, קשה להשתחרר מהתחושה שהבחירה של "טיים" היא בעיקר פופוליסטית ו"מצטלמת טוב". עם כל הכבוד, באמת לא הגו השנה בעולם המצאות טיפה יותר חשובות מה-iPhone? קחו לדוגמה את ה-X-Finger: אצבע מלאכותית שמאפשרת לקטועי גפיים לבצע פעולות כגון הקלדה ונגינה; או את מערכת הטיהור החדשה לרכבי דיזל, שמפחיתה את זיהום האוויר באופן משמעותי.

נכון שה-iPhone יפה, נוח, ואפילו מהפכני במידה מסוימת (למרות שכבר מזמן יש לנו אינטרנט בטלפון הסלולרי) - אבל האם הוא, על כל יופיו ומטוסיו הכתומים הקטנים, באמת ראוי להתנשא מעל שאר ההמצאות המועילות לאנושות ולזכות בתואר המפוצץ "המצאת השנה"?

כי האמת העצובה היא שה-iPhone, על עיצובו היפה, מסך המגע שלו והחלוציות היחסית שלו בתחום, פשוט מצטלם טוב יותר מאצבעות מלאכותיות וממערכות לטיהור דיזל, וכאן אנחנו בעצם מגיעים לסיבה השישית והמרכזית ש-iPhone זכה בתואר "המצאת השנה" של טיים:

6. "טיים" מוכרים יותר מגזינים כשיש צילום של iPhone על הכריכה