BETA

01.08.2007

14:07

עודכן:

שלמה ארצי, מאחוריך

בית הבובות בינוני והגרובטרון מחוללים פלאים ב"פתאום קם אדם". סינגלים

מטרופולין - אין לי מקום (3:20)

מטרופולין, הסופר-גרופ של עופר מאירי, מוציאים סינגל שני מאלבומם הקרוב. בניגוד לעניין שנוצר אחרי "אל תלכי" (הסינגל הקודם), "אין לי מקום" סובל מתסמינים של אלבום הבכורה של ההרכב, ולא מצליח לשכנע.

ומהו התסמין העיקרי? חוסר איזון בין הטקסט להפקה המוסיקלית וההגשה. שוב, יש כאן ביצוע נהדר (דנה עדיני המצוינת), נגינה נפלאה, עיבוד טוב, אבל הטקסט לא הולך לשום מקום. תחושת ה"אין לי מקום", היא משהו שכל אחד יכול להזדהות איתו, ועדיין, צריך לדעת איך להעביר אותה במילים.

עופר מאירי הוא ללא ספק מוסיקאי מוכשר, שראוי לעמוד בראש הסופר-גרופ שלו. אבל ההתעקשות שלו לכתוב את הטקסטים היא בעוכריו. כמוסיקאי בוגר, ייטב לו אם יפרגן לאמנות שלו, וימצא כותבים שיעמדו באותו קו עם ההפקה והעיבודים שהוא כותב.

מילים ולחן: עופר מאירי / צילום: עמית ישראלי

נאג' חמאדי - החיים יפים (3:10)

אם כבר בסופר גרופ עסקינן, אז אתם פשוט חייבים להכיר את נאג' חמאדי. מדובר בהרכב מצוין שכולל חמישה עיתונאים ואנשי טלוויזיה: דרור פויר (שירה), אראל סג"ל (בס), דן וייצמן (גיטרה), דרור גלוברמן (קלידים) וטל לזר (תופים). בשעות היום הם כותבים ומשדרים, ובסופו של יום עבודה, הם יוצאים לנסר את הלילה.

בשבוע שעבר הם הופיעו במועדון הסאבליים. טו מייק א לונג סטורי שורט - היה בנזונה. פויר הסולן התגלה כפרפורמר מצוין, אנרגטי, מקפיץ, קומוניקטיבי, שמצד אחד לא לוקח את עצמו ברצינות רבה מדי, ומצד שני אי אפשר שלא להקשיב למה שיש לו לומר; ואראל סג"ל עשה עבודה מחוננת על גיטרת הבס שלו.

בין שלל שירים מקוריים - כתובים ומבוצעים ללא חת - קיבלנו גם גרסת כיסוי מטמטמת ל"פרחה במרצדס" של שרית חדד. בימים אלה הם מוציאים שלושה סינגלים, בהפקה מוסיקלית של דן תורן. לספתח קבלו את "החיים יפים", אחד הפזמונים המוצלחים שלהם.מעבר לזה, את נאג' חמאדי צריך לראות, אז תבואו להופעה הבאה (בשבוע הבא נשמיע סינגל נוסף שלהם).

מילים: דרור פויר / לחן: אראל סג"ל / צילום: אלי דסה / מייספייס >>

בית הבובות - אל תדאג (4:20)

בית הבובות חוזרים עם אלבום שני, אחרי ההצלחה המטאורית של אלבום הבכורה. העם אוהב אותם, ועכשיו העם יקבל אותם פעם נוספת. אבל בית הבובות, רחוקים מלהיות אהוד בנאי. הם משתייכים לזן האמנים שמספקים לקהל שלהם מוסיקת שטיחים לא מחייבת שמנעימה את הדרך על הכביש. "אל תדאג" מכיל בדיוק את המשתנים של הנוסחאות הללו: "אל תחשוב לא הכל שחור, יכול להיות טוב, מה זה יעזור להסגר בין קירות, תצא תראה אור יום...אל תדאג גם אתה תקבל פרח, כמה נפלא שגם באופק שלך יש ספינה".

אז ככה: פרחים יכולים לגרום לאלרגיה, ספינות לפעמים טובעות, ושחור הוא דווקא צבע מרזה. רוצה לומר: רוצה שירים. מי שטרם ניחש, אינני נמנה על נאמני הלהקה, אבל כצרכן מוסיקה, אני נעלב שאחת הלהקות הכי מצליחות של השנים האחרונות יוצרת מוסיקה שפשוט זועקת בינוניות.

מילים ולחן: אמיר אטיאס / צילום: יח"צ

Let me Touch - בום פם (2:54)

אלבום הבכורה המצוין של בום פם, עוד סופר גרופ נהדרת, יצא בספטמבר הקודם. האלבום היה רווי בכישרון של ארבעת חברי הלהקה: עוזי פיינרמן, אורי בראונר כינרות, יובל "טובי" זולוטוב ודודו כוכב, וכלל רצועות אינסטרומנטאליות מבריקות, שמערבבות מוסיקה בלקנית, יוונית ויהודית גם יחד.

"Let Me Touch", בין רצועות המלל היחידות באלבום (לצד "חתול וחתולה" ההיסטרי), יוצא בימים אלה כסינגל נוסף מתוכו. עוזי פיינרמן מגיש את השיר הזה בקורטוב של הומור ובמוסיקליות גועשת. זה מוצלח, למרות שהם מוצלחים הרבה יותר בגיזרה האינסטרומנטלית. כשהם מנגנים את היצירות שלהם, שמחת החיים ניכרת אפילו יותר כשהם לא מביעים אותה במילים (כנסו לבדוק במייספייס).

מילים ולחן: עוזי פיינרמן / צילום: יח"צ

הגרובטרון - שיר בבוקר בבוקר (2:49)

בתרבות המוסיקה הישראלית של 2007, יציאה לשוק המקומי עם גרסאות כיסוי היא לא עניין של מה בכך. הנושא רגיש וטעון, וכשיוצאים עם זה החוצה (לעולם מסחרי, לצערנו) צריך לדעת מול מה מתמודדים.

למשל, צריך להתמודד עם הטענות החוזרות ונשנות מצד נאמני "כוכב נולד" למיניהם, על כך שלולא התוכנית, הדור הצעיר לא היה מכיר את נכסי צאן הברזל שלנו. עם כל הכבוד, ולא נשאר ממנו יותר מדי, לא ניתן היה לטעון את זה אלמלא המסחור העצבני של הפריים טיים.

במקרה של הגרובטרון, הם באמת לא צריכים את כוכב נולד כדי להעלות באוב שירים. הגרובטרון הספיקו לצבור קילומטרז' מכובד על במות המדינה, ומי שהיה באחת מההופעות שלהם, יודע לספר, כמוני, שחזר מאושר. הלהקה כוללת את דרור אהבה רומם (שירה), איתמר גרוס (קלידים), אייל הלר (גיטרה), גיא תובל (בס), ארז קוסק (תופים), ארתור קרסנובייב (חצוצרה), עודד מאיר (טרומבון) ואורן בן אבי (סקסופון).

הלהקה מעניקה טיפול מיוחד לשירים קאנונים, ובמקרה הזה ל"פתאום קם אדם" שיוצא כסינגל הרשמי הראשון שלהם, ומוסיפה לו טעם אמנותי אינטליגנטי ומרגש גם יחד, עם העיבוד של שמונת חברי הלהקה, שנותן לשיר חיים חדשים. לא תוכלו לפרגן להם בשליחת Smsים, אבל תוכלו לקנות את האלבום שלהם, שייצא בקרוב. תקראו לזה אולדסקול.

מילים: אמיר גלבוע / לחן: שלמה ארצי, גידי קורן / צילום: יח"צ / מייספייס >>