קסם ה-iPhone

צעירים אמריקנים כבר מתכוננים לעמוד בתור מול חנויות אפל ברחבי ארה"ב, כדי להשיג את הטלפון-נגן הנחשק של אפל לפני כולם

חיבור אינטרנט אלחוטי חינם, דוכן נקניקיות וכמה חברים - זה כל מה שדניאל דילגר צריך כדי לשרוד במשך ימים מול חנות אלקטרוניקה בנסיון נואש להשיג את הגאדג'ט הנחשק ביותר שיש. דילגר, יועץ טכנולוגי בן 33 מסן פרנסיסקו, ממתין מחוץ לחנות של אפל בהמתנה ל-29 ביוני, מועד ההשקה של ה-iPhone בארה"ב.

"אולי אצליח לשכנע את חברי להצטרף אלי", אמר הצעיר הלהוט להיות בעליו של הטלפון הסלולרי שכולל מסך מגע, נגן וידאו ומוזיקה ותמיכה ביישומי אינטרנט, ויעלה 500-600 דולר.

לדברי קאאן יגיט, מנהל המחקר בארגון מחקרי הצריכה הקנדי Solutions Research Group, דילגר הוא האב-טיפוס של האנשים שימתינו בתור לרכישת iPhone. על פי הסקר המקוון שערכו בארגון, הלקוח האופייני הוא צעיר משכיל, עם הכנסה גבוהה מן הממוצע.

300 דולר מעל המחירון

אך למרות תג המחיר הגבוה, לורה נול בת ה-25 מודה שהיא מוכנה לשלם כדי לקבל תמורה. "זה הכל במכשיר אחד. אני מצפה לזה בקוצר רוח, ולא יכולה לחכות כבר שהוא יגיע", אמרה הצעירה שפקדה את האפל סטור בגלנדייל.

בשבוע שעבר, כאשר הוכרז תאריך ההשקה הסופי של ה-iPhone, הגיעו ההצעות לרכישתו במכרז ב-eBay לסכומים אסטרונומיים: 830 דולר עבור הזכות להיות בעליו של המכשיר. ביום שישי הוסרו מאתר המכירות הפומביות ההצעות לקניה מוקדמת, כשלדברי קת'רין אנגלנד, דוברת האתר, הסיבה לכך היא הביקוש ההיסטרי שצפוי לו.

מתים להשיג אחד

אין ספק שה-iPhone הוא אחד המוצרים הכי חמים בשוק - אבל השאלה כיצד הפך לכזה עומדת בעינה. ג'ן אוקונל, מחברת הספר The Cell Phone Decoder Ring, שמסייע לקוראים לבחור טלפון סלולרי, סבורה שיש שתי סיבות להייפ המטורף סביב המוצר של אפל.

ראשית, אוקונל מציינת את יעילותה של מכונת השיווק המשומנת של אפל, יצרנית מחשבי מקינטוש ונגני iPod. "הם מספקים בדיוק את היקף המידע שצריך כדי לשגע את הלקוחות", אמרה הסופרת, שציינה כי אפילו סבתה המתגוררת במונטנה נלכדה בקסמם של מוצרי החברה.

אך לדעתה לא מדובר רק ביחסי ציבור. בשורה התחתונה, זהו מוצר ייחודי. "זה מכשיר שאיש עדיין לא ייצר כמותו. הוא נראה מגניב והדרך שבה מפעילים אותו מגניבה. אני מתה להשיג אחד כזה", הכריזה.