BETA

30.08.2006

15:41

עודכן:

ראי ראי שעל הקיר

"הצמיד אוזניים, ניתח את האף, השתלנו לו סנטר, תיקנו לו שיניים, עיניים, עור". ריאליטי המייק-אובר בניתוחים פלסטיים "הברבור" התאזרח ל"המראה". למנחה, אורנה דץ, כבר יש ניסיון מ"מהפך". היא לא שיפצה דבר מלבד "שפם בלייזר", אבל "האנשים בתכנית עברו חמישה-שישה ניתוחים בממוצע"

את עשית איזשהו ניתוחון קוסמטי? בוטוקס? מתיחה?
"בינתיים לא. אם הורדת שפם בלייזר נחשב, אז כן".

אורנה דץ, בגיל 41, נראית טוב מתמיד. "לכל אחת יש אופציה בעתיד", היא אומרת על האפשרות שתעשה אי פעם ניתוח פלסטי, אבל "לא חושבת על זה עדיין". הפיגורה והעור נטול הקמטים שלה נשמרים כנראה בהשגחה משמים, כין אין לה הסבר ממשי לתופעה או נוסחת קסם להמליץ עליה: "אני מודה לאלוהים על זה כל בוקר. אני עושה את מה שאני אוהבת ומשתדלת לחיות כמו שאני רוצה. בורכתי בגנים טובים. אני עושה יוגה פעמיים בשבוע ומופיעה הרבה על הבמות, מזיעה ומוציאה הרבה אנרגיות. במהות ובאופי שלי אני תזזיתית, שצריכה הרבה פעילות. כנראה זה משהו גנטי".

אחרי אינספור עיכובים ומכשולים "הברבור" הישראלי יפרוש כנפיים. פרק ראשון מ"המראה", ריאליטי הניתוחים הפלסטיים בהנחייתה של דץ, יעלה בשבוע הבא בערוץ 10. דץ הנחתה בעבר חמש עונות של "המהפך" בערוץ 2, תכנית מייק-אובר של שיער, איפור וביגוד, שצפויה לחזור לעונה נוספת בספטמבר. את התכנית החדשה היא מגדירה בתור "מהפך אקסטרים": "אמרתי לעצמי, שאם אני מתעסקת ביופי ובאופנה שזה הדבר הכי כיפי במקצוע של טלוויזיה, אז השלב הבא אחרי 'מהפך' הוא ניתוחים פלסטיים. זה חלק מיופי, חלק ממה שאנשים מתעסקים בו ביום יום. את יכולה להגיד שטחי, מיותר, שולי, מה שאת רוצה, אבל זה חלק מהחיים. נראה לי מאתגר להתעסק בזה. לא ידעתי שזה יהיה כל כך קשה, מלא התנגדות, שייווצר לזה אנטי. אני ניגשתי בתמימות של 'בא לי לעשות משהו מעבר למהפך".

מה היחס שלך כלפי תיקונים אסתטיים בגוף?
"אני אומרת: כל מה שעושה לבנאדם טוב, שיעשה. בכלל, ובאופן ספציפי. אם בנאדם חושב שהוא יתקן משהו בגוף שלו וזה יעזור לו קצת בביטחון העצמי ובמחשבה שהוא שווה יותר, אהוב יותר ונחשק יותר - זה שווה. יש לי חברות שעשו, חברות שעשו ולא הודו, יש לי את כל הז'אנרים. מה שהורס אותי בעניין הזה הוא ההתחסדות. כולם או מתעניינים, או עשו, או רוצים לעשות, או שמעו, או ראו, וכולם נגד ואומרים 'מה פתאום'. יאללה, מה זו הצביעות הזאת? כל כך הרבה אנשים שהם נגד, בדיעבד עשו גם ניתוחים ומתכחשים לעובדה".

בניגוד לריאליטי האמריקאי "הברבור", הפורמט הישראלי לא כולל תחרות יופי בסופו ופרס בשווי אלפי דולרים. "אני לא עקבתי אחרי התכנית האמריקאית", מספרת אורנה, "אבל אני יודעת שאצלנו האנשים עברו חמישה-שישה ניתוחים בממוצע". כך שאם חשבתם שהשיגעון של הדוד סם לא חלחל ל"מראה", טעיתם. לא מדובר בטיפול קוסמטי או שניים. הולכים עד הסוף.

מתוך אלפים שהגישו מועמדות לתכנית, נבחרו רק 12 נשים וגבר אחד שעברו סדרת ניתוחים פלסטיים, טיפולים קוסמטיים ונפשיים, ותועדו על ידי המצלמות. כל פרק מביא סיפור של מטופל אחד - "למה הוא הגיע, דרך הניתוח, ההחלמה של חודשיים במקום סגור בעין גדי, בלי אפשרות לראות את עצמך במראה או להיות בקשר עם האנשים שקרובים אליך. ממש מנותק מהמציאות עם מאמנת צמודה, פילאטיס, תזונאי, וכל הפסיליטיס מבחינת גוף ונפש שאפשר לקבל, ועד ליום האחרון של חשיפת המראה. ערב הגאלה. יחד עם איפור, שיער ובגדים - המהפך המושלם.

"כל המשתתפים עברו את התהליך במקביל. כשיש מולך בנאדם שעבר ניתוח דומה לשלך הוא פחות או יותר מבין אותך. הם גם בעצם היו המראה אחד של השני, כי הם לא רואים את עצמם אבל כל אחד ראה את השני. זה כולל גם סיפורים ודינאמיקה קבוצתית מאוד מעניינת".

כמו בנאדם שצריך מכפלת במכנסיים

לקחת חלק בבחירת המשתתפים בתכנית?
"לא הייתי שותפה באודישנים, אבל ליוויתי אותם בכל התהליך של לפני, אחרי ותוך כדי. לא קיבלנו אנשים שרוצים לתקן את האף שלהם, את הציצי או שיש להם 200 גרם מיותרים בתחת. בחרנו סיפורים של אנשים שהיו צריכים לעבור מגוון ניתוחים כדי להיראות טוב יותר. הסיפור האנושי שלהם והסיבה שלהם היא לא רק של יופי, אלא גם מאוד עמוקה ונפשית. זה ממש משפיע להם על החיים".

לא רק הרקע האישי והמראה החיצוני היוו שיקול בשלבי המיון של המשתתפים, אלא גם הגיל. ההפקה הציבה מגבלת גיל עד 50, כשהצעירה ביותר שנבחרה היא בת 20. "היא הגיעה אחרי שירדה 60 קילו וכל העור שלה היה פשוט רפוי, כמו עור מיותר", אורנה מתארת, "כמו בנאדם שצריך מכפלת במכנסיים".

העובדה שרק גבר אחד התקבל רומזת על כך שפחות בנים ניגשו לאודישנים?
"ניתוחים פלסטיים אולי מקובלים יותר אצל נשים. היו פחות סיפורים גבריים מעניינים. היה לו כיף לגבר הזה, חודשיים הוא היה צמוד ל-12 נשים. הפרק שלו היה מאוד מצחיק כי הוא גם סטנדאפיסט. הפנים שלו לא התאימו לטלוויזיה אז הוא רצה לשנות אותן. הוא הצמיד אוזניים, ניתח את האף, השתלנו לו סנטר, תיקנו לו שיניים, עיניים, עור והוא נראה בנאדם אחר".

היו סיפורים שממש ריגשו אותך?
"השתדלנו לקחת את כל המצמררים והמרגשים לתכנית. אני לא אומרת שכל ה-13, אבל יש סיפורים מאוד חזקים. אני לא יודעת כמה זמן זה יהיה עם הפרסומות, אבל זה מסוג התכניות שאתה יושב 40 דקות, נדבק, ואיכשהו זה נגמר. וואו כזה. זה יותר מעניין מהרבה תכניות טלוויזיה אחרות שיש היום על המרקע".

אורנה ביקרה את המשתתפים פעם בשבוע, כשהם היו בתהליך ההחלמה בעין גדי: "הייתי סוג של 'השליחה מבחוץ'. היה להם נורא כיף. אמנם זה מראה לא נעים, אבל יש תחבושות ולא רואים מה יש מתחת".

אז אורנה דץ לא קופצת למראה דם?
"רק מתעלפת. מאבדת את ההכרה".

בגרנד פינאלה של הפרק המנותחים נחשפים לראשונה לבבואתם החדשה הנשקפת מן המראה, ומגיבים באופנים שונים: "לפעמים אחרי כל כך הרבה ניתוחים שהם עברו, מישהי עומדת מול המראה ואומרת 'וואי, השיער שלי'. יש כאלה שאומרות 'אני לא מאמינה'. יש כאלה שנכנסות לתוך המראה. יש כל מיני. אף אחד לא התאכזב וכולם אמרו שהם היו חוזרים על זה עוד פעם. כשהם יצאו מהתכנית, הם חשבו שהחיים שלהם ישתנו לגמרי. החיים הם יותר גדולים מכל ניתוח פלסטי".

יצא לך לראיין את הפלסטיקאים?
"כן, תוך כדי עבודה. הם אמנים, מעצבי-על בגוף. זו אמנות לגמרי. עבדנו עם ד"ר קליין, ד"ר מוסקונה וד"ר רדרמן. כל אחד מהם ניתח שלושה-ארבעה אנשים. מלבד, היו גם רופאי שיניים ולייזר בעיניים להורדת משקפיים".

את הטיפולים והניתוחים שעושים במהלך התכנית לא צריך לתחזק לאחר זמן מסוים?
"אין לי מושג, מאיפה אני יודעת. כל דבר צריך לתחזק, לא? גם מכונית".

יש אחריות כמו לאוטו?
"לכל דבר יש איזשהו מספר שנות אחריות, מתישהו פג תוקפו".

מה יגידו השכנים

אורנה לא חוששת מהביקורות שוודאי יסקרו את התכנית. "מספיק שאני שלמה ומרוצה כמעט במאה אחוז ממה שיצא, אז זה לא מעניין אותי. אם אני אתחיל להסתכל על ביקורות וטוקבקים אני אמות. אני לא מסתכלת ועושה את מה שאני מאמינה שאני עושה טוב ואוהבת".

דעתו של גורם אחר, דווקא מאוד חשובה לה: "מעניין אותי מאוד איך הקהל הישראלי יקבל את זה. חברות קרובות שלי והמשפחה ראו כמה פרקים, והם התקבלו בקשת של תגובות - מ'אמאל'ה מזעזע' ועד 'וואו מדהים'. נראה לי שיזדהו עם הסיפור של האנשים".

כמעט שלא עשו לתכנית יחסי ציבור ואין פרומואים. למה זה?
"אני כולה טאלנטית שמנחה את התכנית. אני עושה את המרב שביכולתי כדי להביא לידיעת אנשים שהתכנית עולה. אני לא מתרכזת בעניינים של ערוצים, מכרזים ויחסי ציבור. אני רוצה שאנשים ישפטו ויגידו אם זה יפה או לא. בעיני זה הרבה יותר חשוב מאשר מי יעשה יחסי ציבור, מה חושבים, מהמבקרים".

"המראה" צולמה ונערכה כבר ביולי-אוגוסט בשנה שעברה. דץ מסבירה את פרק הזמן המשמעותי שעבר ואת הסיבה שהתכנית נכנסה לתודעה הציבורית, הושכחה ממנה וחזרה רק עכשיו: "היו בעיות בעריכה. היו בעיות בערוץ. היו בעיות בלקבל את הנושא עצמו, איך להציג אותו, איך לערוך אותו, איך לא לפגוע באנשים. המון 'איך'. המון בירוקרטיה".

תהיה עוד עונה?
"אני לא יודעת אם תהיה עוד עונה. פרה פרה. נחצה את הנהר קודם".

את וג'ודי ניר-מוזס-שלום צילמתן יחד תכנית לייף סטייל ל"קשת". מה קורה עם זה?
"צילמנו פיילוט שבינתיים בהקפאה, סתם ניסיון. לא משהו ששווה אזכור, משהו פנימי. יש סיכוי לכל דבר, ויתכן שזה יעלה".

במקביל לעליית התכנית החדשה, העונה החדשה של "מהפך" וההופעות ברחבי הארץ, הדצה עובדת על אלבום חדש. הפעם, סולו. "אני בשלב הכי חשוב - אוספת חומר. אחר כך זה הרבה יותר קל. הרבה כותבים לי וכולם נורא בעד. נראה לי שהולך להיות לי תקליט מגניב, כמו שחלמתי כל החיים. אני רק צריכה למצוא שירים, מפיק מוסיקלי ולהיכנס להקליט".

זה אומר שאת ודץ כבר לא יוצרים יחד?
"זה לא אומר כלום. הפרויקט הבא שלי הוא תקליט סולו".

איך את מתמרנת בין כל הג'ובים?
"בגלל זה אני לא כל כך אוספת חומר ונפגשת עם יוצרים וזה מעכב לי את התקליט".

יש לך הערכת זמן מתי הוא ייצא?
"הצבתי לעצמי דד ליין - עד שנה הבאה התקליט בחוץ. נראה מה יהיה".