BETA

19.07.2006

17:58

עודכן:

סוטה אל השוליים

גם ב"עד שאמצא אותך" ג'ון אירווינג מפליא לברוא עולמות פרטניים, מדוייקים ומלאי חמלה, שהמרכזי בהם הוא השולי והבנאלי הוא המעוות

בספרים מצוינים אפשר למצוא פיסקה או כמה שורות שמתמצתות מהו הגרעין של הספר, מהו אותו עורק ראשי שמוביל את דמו. ב"עד שאמצא אותך", הספר החדש והנפלא-עד-מאוד של ג'ון אירווינג, הפיסקה הזו נחבאת אחרי 408 עמודים: "כך נגזלת מאיתנו ילדותנו, לשיעורים, במנות קטנות שלעיתים ניתן לאמוד ולעיתים לא – לא תמיד ברגע מכריע אחד, אלא פעמים רבות בשורה של מעשי שוד קטנים, המצטברים לכדי אותו אובדן."

גם בספר הזה, כמו בכל ספריו הקודמים ובעיקר "מלון ניו המפשיייר", שמזכיר ספר זה יותר מכל השאר, עסוק ג'ון אירווינג בשולי, בחריג ובצדדי, וממקם אותו במרכז העלילה שלו. כמו תמיד אצל אירווינג, הפרברטי הוא היומיומי, ומה שמקבל מימדים של דוחה או סוטה, הוא דווקא הבנאלי.

לאורך שנות היצירה של אירווינג, אפשר לסמן כמה נושאים טעונים שחוזרים ומעסיקים אותו מזוויות שונות. אחד מהם, כמו גרעין הספר שלפנינו, הוא גזילת הילדות שנעשיית באופנים שונים, ותמיד משאירה אחריה הדים של פגימה מסוימת לכל החיים – חיבה לנשים מבוגרות מדי, כמו ב"אלמנה לשנה אחת", פאטאליזם ואשמה ב"תפילה לאוון מיני" וגילוי עריות בין אח ואחות ב"מלון ניו המפשייר". כל אלו מככבים גם ברומן החדש.

ב"עד שאמצא אותך", פותח אירווינג כמה דלתות מקבילות לעולמות שונים, את כולם הוא מיטיב לדייק לפרטי פרטים (לא פלא הוא שכל ספריו הם עבי כרס באופן יוצא דופן). אחרי הספר הזה, תדעו הרבה יותר ממה שידעתם קודם על עולם המקעקעים, העוגברים (נגני עוגב), וגם מקומם של הקולנוע, הספרות והטרנסווסטיזם לא נפקד.

ג'ק ברנס בן הארבע נשרך עם אימו המקעקעת לאורכה ולרוחבה של אירופה כדי לחפש את אביו העוגבר שעזב אותה לאחר שהכניס אותה בטעות להריון. שנים רבות לאחר מכן, לאחר ילדות בקנדה והתבגרות בארה"ב, יחזור ג'ק ברנס, אחרי מות אימו, לעשות את אותו המסע, הפעם כדי לגלות את האמת על הוריו.

מה שנראה כמו סינופסיס של טלנובלה, אף פעם אינו כזה אצל ג'ון אירווינג, כי הוא סופר של פרטים ונשמה שיוצרים עולם מורכב, חסר שיפוט מוסרני, ולא נוגע אף לרגע אחד בבנאליה. הנדיבות של אירווינג בניואנסים, מוזרויות ונטייה לסאגות ארוכות שמתפרשות על תקופות חיים שלמות, יגרמו לכם לצאת כשאתם יודעים הכל על ג'ק ברנס ועל דמויות נוספות בספר החם, המרגש, שנוגע במפלצתי ובמעוות באותה חמלה כמעט שהוא נוגע בילדי.

ג'ון אירווינג / עד שאמצא אותך, מודן הוצאה לאור, 2006 754 עמודים 92 ש"ח

ביקורונת: אטיקוס מספר הסיפורים / המיתולוגיה היוונית

כל כך הרבה מההשראה הספרותית מבוסס על המיתוסים היווניים, שנדמה שאין גיל צעיר מדי להנחיל לילדים את הידע המוזהב הזה. "אטיקוס מספר הסיפורים", הוא קובץ נדיב בן 100 סיפורים המתמצתים בקווים פשוטים את סיפורי המיתולוגיה לילדים.

הפורמט הרחב והמושקע, מכיל בתוכו גם את המיתוסים הפחות מוכרים, ויכול מאוד להיות שגם למקריאים המבוגרים יהיו הפתעות נעימות והארות ("אה! אז זה הסיפור של קסנדרה הנביאה…").
הציורים נעימים לעין ואינם כופים את עצמם, והשפה היא בדיוק באותו מישלב מדויק שאינו מתיילד ואינו גבוה מדי. תענוג והשקעה ראויה לסיפורים שיכולים ללוות מגיל הגן ועד גיל ביה"ס היסודי.

אטיקוס מספר הסיפורים / לוסי קוטס ואנתוני לואיס ידיעות ספרים 2006 262 עמ' 118 ש"ח