BETA

31.05.2006

16:48

עודכן:

דכדוך פנטסטי

"הלוויתן מבבל" נושא את אג'נדת אהבת המלנכוליה בעולם פנטסטי מענג

מפתה למצוא את ההדים הספרותיים לספרי פנטזיה קודמים בפרויקט השאפתני והמסקרן "הלווייתן מבבל". הגר ינאי מבטיחה טרילוגיה פנטסטית עם יסודות מהמיתולוגיה היהודית, בבלית, שומרית ואכדית - לא פחות. אך הקולות שנשמעים חזק מכולם, הם דווקא מ"הסיפור שאינו נגמר" מאת מיכאל אנדה, מעט מ"הארי פוטר" ואפילו אדוות מ"דו"ח מיוחד". אך למה להתקטנן? גם אם חלקי עלילה מינוריים לוקים בפחות מקוריות, עדיין מדובר בספר מסקרן ואפילו סולל דרך לספרות פנטזיה ישראלית, שנמצאת במחסור כבד.

אח ואחות צעירים, יונתן ואלה, יוצאים למרדף אחרי מי שגנב את תרופת הפלא שרקח אביהם המדען עבור אימם החולה בדכדוך מתמיד, ונשאבים אל תוך עולם מקביל. העולם הפנטסטי קרוי "בבל", ובאמת, יש בו יסודות לבנטיניים קדמונים, כמו גם יצורים דמיוניים, שדים מסוגים שונים, ממלכה מסועפת ומגפה אחת שמאיימת להשמיד את הממלכה.

המגפה היא מגפת הכתמים האפלים, שמצפה את הנשמה בכתמים של עצבות, דיכאון או עצב, ומקורה בתהום הגדולה הרובצת בכל מאגר מים. בעוד שהמימשל הנוקשה נלחם במגפה ומפיל אימתו על התושבים שמעזים לחוש משהו מלבד שמחה אקסטטית, עולים גם קולות מרד מצד מי שרוצים להפוך את השלטון. בדרך, יש גם סיפורי אהבה, חילופי זהויות, וגזירת גורל אחת, המאיימת לסכל את המרד.

כמו ספרי פנטזיה רבים אחרים, קו התפר של קהל היעד אליו מופנה הספר, אינו ברור. מצד אחד, זהו ספר שיכול להיות אהוב על ידי בני הנעורים בגלל מוקד ההזדהות עם יונתן ואלה הצעירים והאמיצים. מצד שני, נדמה שהתובנות החוזרות ונשמעות באשר לזכות שבעצב, קורצות אל קהל מבוגר יותר. נראה כי נושא זה בעיקר מטריד את הסופרת, שמציינת באשר להליך כתיבת הספר ועל עצמה "לאחר מכן באו שנים אפלות שבהן הפכה למבוגרת. אך שום דבר אינו סופי. כתיבתו של 'הלווייתן מבבל' החלה באביב 2005, כשהמחברת לקתה בדכדוך עמוק ונתקעה בכתיבת 'רומן רציני' שעליו כבר חתמה על חוזה עם הוצאת הספרים. בצר לה שבה אל המחוזות הספרותיים המופלאים שאהבה מאז ומעולם" (מתוך אתר הספר).

אך גם בבואה לכתוב ספר פנטזיה שכביכול "הרצינות" ממנו והלאה, נושאת עימה ינאי את אג'נדת אהבת המלנכוליה, או לפחות את השיטמה שלה לחברה המודרנית, שמבוהלת מרגשות אותנטיים ועושה הכל כדי לרסנם. לחברת התרופות שממציאה כדור למלחמה בעצב קוראים "היפוקריקום" - יותר מזה? "לכל מי שלקה בדכדוך נשקפת סכנת הלשנה. בעלים הלשינו לכוהנים על נשים מלנכוליות ונשים הסגירו בעלים שעסקיהם כשלו. בערים הגדולות שלחו הורים לחוות הבראה ילדים שעשו רושם קודר מדי ולא השתלבו מבחינה חברתית ('זה רק לטובתך, חמודי'), ונערות שסירבו להתחתן העמידו את עצמן בסכנה רצינית." (עמ' .184)

למרות העמדה המוסרית המוצדקת בעיקרה, עולה התהייה האם מקומה בספר פנטזיה. וגם אם יש לה מקום, בהסתמך על העובדה שהרבה מאוד ספרי מד"ב ופנטזיה קודמים עוסקים באלגוריות מוסריות וחברתיות באופן גלוי למדי, האם צריך לכפות באופן כל כך שקוף ותכוף דווקא את המסר הזה, שברור למדי כבר בתחילה? בסופו של דבר, נצטרך לחכות להמשך הטרילוגיה כדי להחליט לגבי זה. ועדיין מדובר בספר נעים מאוד, עשיר באלוזיות מענגות, ובעיקר מקורי בנוף הספרות הישראלית.

"הלווייתן מבבל", מאת הגר ינאי, הוצאת כתר, 79 ש"ח