BETA

08.05.2017

02:07

עודכן:

רוסיה, ארה"ב או אולי צרפת: מי עומד מאחורי הפריצה למטה של מקרון?

בעוד מומחי סייבר ממהרים לחרוץ שרוסיה היא זו העומדת מאחורי הדלפות המיילים של מטה מקרון בסוף השבוע האחרון, הרי שהראיות פחות חותכות. מי באמת ניסה להשפיע על הבחירות בצרפת?

בווידאו: כתבה על החשש למעורבות רוסית בבחירות בצרפת

פתיח

בעוד הבחירות בצרפת כבר הוכרעו, והמועמד עמנואל מקרון הביס את יריבתו מהימין הקיצוני, מרין לה פן, בפער ענק של יותר מ-30 אחוזים, הרי שיש עניין אחד שנותר פתוח בהקשר הזה של מערכת הבחירות במדינה. מי עמד מאחורי הדלפת המיילים של מטה מועמד מפלגת "!En Marche" ונשיאה הנבחר של צרפת, עמנואל מקרון?

 

כזכור, כיממה לפני פתיחת הקלפיות הועלה לרשת מסד נתונים ענק בגודל של 9 ג'יגה בייט המכיל מסמכים ותכתובות מיילים שנגנבו ממחשבי המפלגה העצמאית המובילה, זו שעומדת מאחורי המתמודד בן ה-39, שהתחרה נגד מפלגת החזית הלאומית והמועמדת מרין לה פן.


מקרון בנאום ההכתרה: "אלחם בפילוג בעם"

פרשנות: מהו האתגר הבא של מקרון?

מי את, קבוצת ההאקרים ATP28 שפרצה למטה מקרון?

 

רקע

אם אנחנו יוצאים מנקודת הנחה כי מטרת ההדלפה הייתה לפגוע במקרון, הרי שרוסיה היא חשודה מרכזית כאן. לאורך השנתיים האחרונות הרוסים היו עסוקים בפריצות למערכות מיחשוב מרכזיות של כל המדינות המובילות במערב אירופה, כמו גם מדינות המשתייכות לגוש שפעם כונה "ברית המועצות". מצרפת דרך איטליה, מדנמרק דרך אנגליה, גרמניה, הולנד, אוקראינה וגיאורגיה - ידם של הרוסים הייתה עמוסה בשנתיים האחרונות. גם היחסים החמים בין פוטין למועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן, די מחזקים את התיאוריה הזו.

 

יש לציין כי לה פן ומפלגת החזית הלאומית הצרפתית הם בעלי גישה בדלנית בכל הקשור לברית נאט"ו - זו המדירה שינה מעיניה של מוסקבה. לפי עקרונות המפלגה, הרי שעל צרפת להפחית את מעורבותה הצבאית בעולם - בדגש על עזיבת ברית נאט"ו וצמצום השפעתם של האמריקנים הליברלים. רוסיה ופוטין השמרנים הם בני ברית אופטימלים לפי תפיסת עולמה של מפלגתה של לה פן - כך שהחיבור בין השניים לא כזה תלוש.

 

אז האם פוטין הוא זה שעומד מאחורי ההדלפה?

אז האם פוטין הוא זה שעומד מאחורי ההדלפה? ייתכן. אחרי הכל, דפוס הפעולה כאן דומה לזה שבו הורגלנו מרוסיה בשנה האחרונה: פריצה למחשבי מפלגה ליברלית במדינת מפתח, והדלפת תכתובות המיילים כדי להביך את הקורבן ולייצר מתיחות פוליטית או גיאו-פוליטית - במטרה שזו תעצב מציאות שתתאים לנרטיב הרוסי. אך שני דברים לא מסתדרים בפאזל הזה - מועד ההדלפה, ותוכן ההדלפה עצמה.


ידע כבר לפני חודשיים


יממה לפני הבחירות התקשורת דיווחה על 9 ג'יגה בייט של תכתובות מיילים - כמות אדירה שאין שום סיכוי שמישהו יוכל לנתח, ולמצוא שם מידע שבאמת יוכל להשפיע על הבחירות בצרפת. יתרה מכן, תזמון ההדלפה מסקרן בהתחשב שלוקחים בחשבון כי המועד ובו ההאקרים הדליפו את החומרים נופל ב"אורח פלא" על פרק הזמן ובו התעמולה אסורה במדינה. כלומר, אם מישהו באמת רצה להזיק למקרון, הרי שהוא בסך הכל היה צריך לפרסם את הקבצים הללו רק יממה קודם לכן.

 

העניין הזה הופך מורכב הרבה יותר כשלומדים כי במטה מקרון דיווחו כבר לפני כחודשיים כי האקרים פרצו למערכות המיחשוב שלהם וגנבו מידע רב. כלומר, אם המידע הזה כבר היה בידי ההאקרים מספר שבועות טרום הפריצה - מדוע להמתין לרגע האחרון עד לפירסומו?

 

 

פוטין. העדיף את לה פן
 

פוטין. העדיף את לה פן(רויטרס)

 

נימוקים + תחילת פיתוח תיאוריה

יש מי שיאמרו כי התזמון הזה נועד למנוע ממקרון כל יכולת תגובה ולמעשה לשתק אותו - שהרי אסור לתקשורת לפרסם תעמולת בחירות. אך אז נשאלת השאלה: אם הכוונה הייתה להזיק למקרון - מדוע לפרסם כמות אדירה שכזו של מסמכים במקום כמות קטנה יותר, שהייתה גורמת למידע עסיסי לבלוט עוד יותר? מדוע לפרסם מאגר מידע אדיר, שעד שמישהו יצליח לעבור על כולו - יעברו ימים רבים? ובכן, גם כאן יש מי שיאמרו כי יתכן והרוסים לא מצאו באמת שום פיסת מידע מעניינת מעבר לביורוקרטיה פנים מפלגתית רגילה, וככול הנראה הדלפת הענק נועדה להסוות את זה ולייצר רק מסך עשן סביב טוהר המידות וכוונותיו של מקרון. אך מה עם אא רוסיה היא זו שהדליפה את המידע? מה אם מדובר בגורם אחר שרק רוכב על גלי הפראנויה הרוסית?

 

בימים טרום פתיחת הקלפיות, נרשמה אדישות רבה בקרב הציבור הצרפתי, על פי כל התחזיות הרי נראה היה שלציבור הצרפתי נמאס מכל הדיבורים הפוליטים ולראייה - שיעור ההצבעה האחרון היה הנמוך ביותר בהשוואה לשלוש מערכות הבחירות שקדמו לזו. בסביבת מקרון נראו לחוצים מאוד - שהרי כמועמד המוביל, שאננות גבוהה מצד הציבור יכולה להזיק לו יותר מאשר לאנדרדוג לה פן. זאת בייחוד כאשר הפעם התקשורת, לאחר הניצחון המפתיע של טראמפ, הייתה זהירה בנחרצותה לגבי ניצחונו של מקרון בבחירות הקרבות. אם להוסיף לכל אלו את הפיגוע בשדרות האליזה רגע לפני הסיבוב הראשון, נדמה היה כי המרוץ הזה יהיה צמוד יותר מכפי שהתברר לבסוף.

 

 

הפיגוע בשאנז אליזה בחודש שעבר. יצר תחושה שהמרוץ יהיה צמוד
 

הפיגוע בשאנז אליזה בחודש שעבר. יצר תחושה שהמרוץ יהיה צמוד(רויטרס)

 

התקדים הישראלי כאבן בוחן

הדמוקרטיה בסכנה!

 

בניגוד למערכות הקודמות, הרי שהפעם על המאזניים עמד הרבה יותר מאשר עתיד האומה הצרפתית. באם לה פן היתה נבחרת, יתכן והשקפות עולמה, בשילוב אלו של נשיא ארה"ב הטרי דונלד טראמפ, היו מסמנים את הקץ לברית נאט"ו - עובדה שהייתה משמחת מאוד את מוסקבה. וכאן למעשה זה המקום לשאול שאלה שלא נשמעה כל כך בימים האחרונים: האם ייתכן כי דווקא מישהו שרצה שמקרון ינצח, הוא העומד מאחורי ההדלפה הזו?

 

בבחירות האחרונות בישראל, במאמץ כמעט נואש ואחרון, הודיע ראש הממשלה ומועמד הליכוד, מר בנימין נתניהו לקהל עוקביו בפייסבוק בפניה נרגשת במיוחד כי "ערביי ישראל נוהרים לקלפיות" - במה שנועד לייצר תחושת דחיפות בקרב קהל הבוחרים, כאילו המדינה, המפלגה ונתניהו בכבודו ובעצמו נמצאים בסכנה. האם ייתכן שאותה הטקטיקה יושמה בהצלחה גם בצרפת בדמות הדלפת המיילים של מקרון?

 

בעוד המועמדת לה פן נהנתה מחיבוק הדב של פוטין, הרי שמקרון לא בדיוק נמנה עם חובבי מעורבות מוסקבה בנעשה בצרפת. בחודשים טרום הבחירות, רב היה הדיבור על צרפת כמדינה הבאה שנמצאת על הכוונת הרוסית לאחר ארה"ב. הדיבור הזה הצליח לאחד את אנשי השמאל והמרכז בצרפת שראו בפוטין כגורם עויין המאיים על עצמאות הרפובליקה. האם ייתכן כי מישהו ניצל את הפחד הזה במאמץ אחרון שנועד לייצר תחושת דחיפות להצבעה בקלפי עבור מקרון? שהרי בעוד שעל התקשורת במדינה נאסר לדווח על תוכן המיילים, הרי שרק דבר הפריצה למטה מקרון - מעורר את תחושת הבהילות הזו ש"הדמוקרטיה בצרפת תחת מתקפה". כלומר מועד פרסום המיילים, שאגב, לעת עתה נראה כי תוכנם לא קורץ מהחומר ממנו עשויים כותרות, מאפשר לתקשורת לדווח רק על הארוע - אך לא על התוכן עצמו, מה שמייצר אמפתיה למועמד, אך לא פוגם בו.

 

בנוסף, הדלפת 9 ג'יגה של מידע בפרק זמן כה קצר טרם הבחירות היא למטרת יציתר אפקט פסיכולוגי תודעתי, שהרי לא ניתן היה לסרוק את המידע הזה בחלון הזמן הקצר טרם פתיחת הקלפי.

 

 

בנימין נתניהו חוגג את הזכייה בבחירות. הודות לתחושת הדחיפות
 

בנימין נתניהו חוגג את הזכייה בבחירות. הודות לתחושת הדחיפות(רויטרס)

 

תמונה

מומחי הסייבר שעברו על הקבצים טוענים כי מאחורי הארוע עומדת קבוצת ההאקרים המכונה גם ATP28, גוף המסונף ליחידת המודיעין של צבא רוסיה ומי שעמדו גם מאחורי הפריצות למטה קלינטון. אחת הראיות שלהם היא כי הקבצים שהודלפו מכילים תגיות, שורות קוד ושלל מטא-דאטה בשפה הרוסית - מה שמעידים כביכול על מעורבות האקרים רוסים בסיפור, אך האם לא ניתן לזייף ראיות שכאלו? ודאי שכן, ועוד בקלות יתרה.

 

למעשה נראה כי מישהו יצא מגדרו בכל הקשור לכיתוב הרוסי, כאילו יד מכוונת דאגה שזה יבלוט מעבר לתוכן. למעשה חוץ מלהוסיף פתק בכתב יד של פוטין שזועק "זה אני", נראה כי הראיות הללו יושבות יותר מדי טוב עם התאוריה כי רוסי היא העומדת מאחורי הפריצה - שהרי אם זה העניין, מדוע לא ניסו שם להסוות את עקבותיהם בצורה טובה יותר? בייחוד לאחר שהחומר היה בידיהם מספר שבועות?

 

 

המילים ברוסית שנתגלו לאורך הקוד
 

המילים ברוסית שנתגלו לאורך הקוד(צילום מסך-)

 

האם ייתכן כי מישהו ניסה להפליל את רוסיה בפעילות שזו לא ביצעה? ואם כן, מי החשודים העיקריים כאן? האם מדובר בשרותי הביון של ארה"ב שהחליטו לעשות שימוש בטקטיקה הרוסית נגדם? יתכן, שהרי לפי הדלפות ויקיליקס, אחד הפרוייקטים שעבדו עליו בשרותי הביון האמרקינים הוא שימוש בכלי תקיפת סייבר של האוייב כדי לייצר זיהוי שגוי של התוקף. האם מדובר בגורמים מנאט"ו שמוסדותיהם הותקפו לאורך כל השנה האחרונה? ואולי היו אלו הצרפתים עצמם שניסו לוודא שרוסיה לא תשפיע על הנעשה במדינה בדמות הקשר עם לה פן? כל הסיבות הללו לגיטימיות בדיוק כמו זיהוי רוסיה כתוקף במקרה הזה.

 

 

ינס סטולטנברג, מזכל נאט
 

ינס סטולטנברג, מזכל נאט"ו. היה לו אינטרס שמקרון יזכה(רויטרס)

 

סוף דבר

בזמן שמומחי סייבר ברחבי העולם (כמו גם מומחים מטעם עצמם) ממהרים לקבוע שרוסיה היא זו העומדת מאחורי ההדלפה, הרי שבאותה הנשימה ניתן לומר כי חקירת מתקפת סייבר היא עניין מורכב, לעתים גם מפרך ומייגע, והכי חשוב - דורש זמן כדי לפענח ולעבור על כל פיסות הפאזל. אז כיצד התקשורת העולמית כבר קבעה כי רוסיה היא זו העומדת מאחורי הפריצה?

 

ובכן, פשוט מאוד: הרי במבט ראשון, הארוע הזה מזכיר מאוד את הפריצה למטה הילרי קלינטון ולמחשבי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב בזמן מערכת הבחירות האחרונה שם. אך בחינה מעט יותר מדוקדקת מצליחה להעלות תמיהות ושאלות רבות לגבי זהות הגוף שביצע את הפריצה הזו ובעיקר - לגבי מניעיו. למעשה "מה המניע?" זו השאלה הראשונה שצריכה להשאל בבואנו לחקור ארוע שכזה, כשהשאלה השנייה צריכה לעסוק בתזמון. בעולם הסייבר, כבר למדנו, אין דבר כזה "צירוף מקרים".